۴۰ درصد اقتصاد کشور به معدن و صنایع تکمیلی آن وابسته است

26

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان با بیان این که ایران دارای  ۶۸ ماده معدنی مختلف است و همواره در دنیا جزو رتبه های برتر استخراج معدن بوده است، گفت: بیش از ۴۰ درصد اقتصاد کشور به معدن و صنایع تکمیلی آن وابسته است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، “علی خان نصر اصفهانی” در دوره آموزش مجازی روش های نوین و پویا در بازاریابی مواد معدنی در مرکز «متسا»ی اتاق بازرگانی اصفهان افزود: با این حال، نقش دولت در اقتصاد معدن موثر نبوده و برخی از این دخالت ها، چرخ دنده های اقتصادی این بخش را با مشکل مواجه کرده است.

وی در ادامه چهار مشکل عمده معدنکاران ایرانی را شامل: ” معارضان محلی”، ” نبود بازار”، ” نداشتن توان مالی و نبود نقدینگی” و “مشکلات زیست محیطی” دانست.

نصر اصفهانی همچنین گفت: براساس نظر اقتصاددانان، ذخایر معدنی به مجموعه ای از منابع با حجم و عیار شناخته شده گفته می شود که در شرایط اقتصادی، تکنولوژی و اجتماعی حاضر، قابل اکتشاف، استخراج و بهره برداری و مصرف هستند.

وی ادامه داد: بازار فروش، مصرف و شرایط معدنکاری و فنی، از عوامل تعیین کننده در اقتصادی بودن فعالیت معدنکاران محسوب می شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: باید توجه داشت که پتانسیل های معدنی زیادی در ایران وجود دارد که از نظر فنی امکان بهره برداری از آنها وجود ندارد و اصطلاحا جزو ذخایر استخراجی محسوب نمی شوند.

وی پیرامون چالش های موجود در معدن افزود: کمبود نیروی متخصص آموزش دیده در معدن، از مهم ترین معضلات این حوزه کاری است؛ به طوری که معدنکاران عموما آموزش های کاربردی را دریافت نکرده اند.

نصر اصفهانی، همچنین بیان داشت: ذخایر جدید مواد معدنی از درجه خلوص کمتری برخودار است؛ از این رو سودآوری آن با مشکل مواجه شده است. از سوی دیگر، افزایش دستمزد نیروی کار باعث شده که پروژه های معدنی سودآوری لازم را نداشته باشند و سرمایه گذاران از سرمایه گذاری جدید در این حوزه دوری کنند.

وی با اشاره به ویژگی های یک بازرگان معدنی موفق؛ “ارائه سریع و راحت روش ثبت سفارش خرید”، ” کنترل کیفی کالاهای معدنی تولیدی و تضمین کیفیت”، ” بسته بندی استاندارد محصولات” و ” تحویل بموقع به مشتری” را از راهکارهای موفقیت در عرصه معدن برشمرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.