آغاز عرضه ۴۵۰ هزار ربع سکه از امروز در بورس کالا با روش جدید کشف قیمت

بانک مرکزی از صبح امروز فروش ۴۵۰ هزار قطعه ربع سکه بهار آزادی به مدت ۱۰ روز در بورس کالا را با روش جدید کشف قیمت آغاز می‌کند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد آنا، در پی ورود بانک مرکزی به موضوع کنترل نرخ‌ها در بازار ارز و سکه، این بانک فروش ۴۵۰ هزار قطعه ربع سکه بهار آزادی در بورس کالا از صبح امروز سه شنبه ۵ بهمن را آغاز کرده است.

این در حالی است که تا پیش از این هم در یک نوبت عرضه ربع سکه در بورس کالا در هفته پایانی دی ماه انجام شده بود که تا حدودی توانست در هنگام عرضه به کاهش بیش از یک میلیون تومانی قیمت ربع سکه در بازار آزاد کمک کند.

محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی نیز یکشنبه شب در برنامه زنده تلویزیونی از ادامه عرضه سکه در بوری کالا خبر داد و گفت: عرضه ربع سکه در بورس کالا منجر به کشف قیمت ربع سکه تا ۷ میلیون و ۹۰ هزار تومان شد و قیمت این کالادر بازار آازد هم به ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کاهش یافت.

وی درباره علت برگشت مجدد قیمت ربع سکه به دامنه ۹ میلیون تومانی افزود:، اما انتظارات تورمی سبب ایجاد شکاف مجدد میان قیمت سکه بورسی با بازار آزاد شد.

**روش جدید کشف قیمت ربع سکه در بورس

هومن کرمی معاون اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی نیز اخیرا از تغییر روش کشف قیمت ربع سکه در معاملات بورس کالا خبر داده و گفته است:‌ در عرضه هفته گذشته، کشف قیمت به روش حراج تک قیمتی انجام شده بود؛ به عنوان مثال در هفته قبل اگر خریداران ثبت سفارش را با قیمت‌های فرضی ۱۱۰۰ تا ۱۴۰۰ انجام داده بودند و در مقابل نیز بانک مرکزی باتوجه به شرایط بازار فرضاً عدد ۱۲۰۰ را مناسب دانسته بود، فردی که مبلغ بالاتری را نسبت به قیمت تعیین شده توسط بانک ثبت کرده بود هم با همان قیمت ۱۲۰۰ تومان می‌توانست گواهی سکه را خریداری کند، ولی افرادی که قیمت کمتری را ثبت کرده بودند موفق به خرید نشده بودند.

وی افزود: طبق روش قبلی، بعد از عرضه هر روز و تعیین قیمت نهایی از سوی بانک مرکزی، افرادی که قیمت کمتری را ثبت کرده بودند، حذف شده و افرادی که در قیمت‌های بالاتر درخواست خرید داده بودند موفق به خرید ربع سکه شدند.

کرمی اضافه کرد:، اما در حراج ربع سکه در سه شنبه، حراج چند قیمتی خواهیم داشت و با توجه به مثالی که بالا عرض کردم اگر این هفته هم همین قیمت‌ها ثبت شود و قیمت مد نظر بانک مرکزی ۱۲۰۰ تومان باشد، فردی که ۱۲۰۰ تومان ثبت کرده باشد با همان قیمت ربع سکه را تحویل می‌گیرد و فردی که بالاتر ثبت کرده باشد با همان قیمت بالاتر دریافت خواهد کرد.

انتهای پیام/

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=18173

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها