آغاز گردشگری خارجی و تغییر روش های قبل از کرونا

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حالی از آغاز ورود گردشگران خارجی از ماه آینده خبر داده که کرونا در کنار تاثیرات منفی و آثار مثبتی که داشت،  ضرورت ایجاد تغییر در روش‌ها و سبک‌های تولید، مدیریت اقتصادی و تعاملات اجتماعی و جذب و خدمات رسانی به گردشگران را دوچندان می سازد، راهی که در شرایط کنونی بازگشت به شیوه گذشته را ناممکن و حتی بی توجهی به آن عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، شیوع ویروس کرونا در جهان طی ماههای اخیر و تاثیر آن بر زندگی و شرایط سیاسی و اقتصادی و نیز فرهنگی چوامع موچب شد، تمامی فعالیت ها در تمام سطوح تا جایی که ممکن بود، به رشیوه آنلاین و غیرحضوری تغییر کند.

موج اول ویروس اگرچه با سختی ها و نگرانی هایی از جمله ماندن در خانه و دور کاری ادارات و نیز تعطیلی کارخانه ها و کارگاه ها و مشاغل خاص همراه شد، اما نباید این را نادیده گرفت که شرایط را هم برای تغییر در روش ها فراهم ساخت، راهی که شاید سال ها به طول می انجامید.

اما شیوع ویروس کرونا بیش از هر چیزی اقتصاد که در واقع باید گفت همه چیز مردم از کسب و کارها، بیکاری کارگران و مشاغل آزاد و گردشگری را تحت تاثیر خود قرار داد.

مضررشدن ۳۰ هزار میلیارد تومانی اقتصاد اصفهان از کرونا

مسعود گلشیرازی رییس اتاق بازرگانی اصفهان در همین رابطه پیشتر از متضرر شدن اقتصاد اصفهان در دوران کرونا قریب به ۳۰ هزار میلیارد تومان خبر داده بود و گفت: این به معنای لزوم اتخاذ ساز و کارهای تکمیلی در بنگاه های اقتصادی است.

وی در هشتمین جلسه کمیسیون توسعه و بهبود محیط کسب و کاراتاق بازرگانی اصفهان افزود: باید قبول کنیم که تبعات کرونا بر بدنه اقتصاد بیش از ۱۵ ماه به طول می انجامد و در این شرایط تجدیدنظر در ابعاد کسب و کارها ضروری است.

دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان با بیان اینکه فعالان اقتصادی ما بحران منابع انسانی ناشی از کرونا را تجربه کرده اند، تصریح کرد: قطعا روش های سنتی فروش و بازاریابی تغییر می کند و کشور ما به دلیل تجربه تحریم های اعمال شده، در بخش زنجیره تامین به دلیل وجود ذخایر استراتژیک بنگاه ها کمتر متضرر خواهد شد، اما با این وجود بحران مالی در این دوران اجتناب ناپذیر است.

گلشیرازی گفت: در این شرایط لازم است اتاق های بازرگانی نقش حساس تری ایفا کرده و آگاهی بخشی بیشتر به اعضا را در دستور کار خود قرار دهند.

وی تحقق سیاست های اقتصادی شفاف را در جبران GDP از دست رفته استان مهم ارزیابی کرد همچنین بر ضرورت تغییر رفتار سازمان های مختلف با فعالان اقتصادی در شرایط بعد از حادث شدن کرونا تاکید کرد.

شیوع ویروس کرونا طی این مدت؛ براقتصاد، اجتماع، سیاست و فرهنگ دنیای کنونی چنان تاثیر گذاشت که همگان را به تغییر اجباری در روش ها وادار ساخت، به گونه ای که این تغییر را اینک در رفتار، گفتار و عمل تصمیم گیران و تصمیم سازان تا مجریان و مردم شاهد هستیم.

کرونا در حوزه اقتصاد پدیده ای بحران زا است

تحلیلگران اقتصادی، کرونا را در حوزه اقتصاد پدیده ای بحران زا دانسته که دردسرهای فراوانی ایجاد خواهد کرد، ضمن آنکه هزینه های مبارزه با کرونا مانند؛ کیت های تشخیص این بیماری از ۳۵۰ هزار تومان تا ۸۰۰ هزار تومان،  تحمیل هزینه های درمان و تعطیلی کارخانه ها و رکود اقتصادی که به دنبال آن بیکاری افراد و مشکلاتی که برای حاکمیت و خانوارها به وجود می آورد را از تبعات آن باید دانست، چه بسا آثار منفی آن بر اقتصاد و تولید، صادرات و تامین مواد اولیه بوده و خواهد بود.

در همین حال آثار مثبت آن ضرورت تغییر در روش های سنتی گذشته در سبک های تولید و مدیریت اقتصادی است که هزینه های زیادی را به همراه داشت، اما سوای از این آثار مثبت باید زیرساخت ها در شیوه های نوین را نیز نباید نادیده گرفت، چه بسا طی این مدت دورکاری ادارات ساختار ضعیف الکترونیکی را نمایان ساخت.

در همین حال اقتصاد و فرهنگ ما با شرایط قبل از کرونا، نیازمند تغییرات اساسی است، زیرا شیوه گذشته با استرس ، وسواس و ترس از ویروس کرونا در استفاده از مواد و وسایل مصرفی همراه است.

آینده شغلی راهنمایان گردشگری تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا

همچنین رییس انجمن راهنمایان گردشگری استان اصفهان با اشاره به پیامد شیوع ویروس کرونا در ایران و دیگر کشورها و با ابراز تاسف از وضعیت موجود گفت: آینده شغلی راهنمایان گردشگری تحت تاثیر این پدیده شوم، تا ماهها با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

مریم هدائیان در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه خبری شاخص اقتصاد افزود: متاسفانه  بروز این شرایط، گردشگری داخلی را هم تحت الشعاع خود قرار داده که این روند حتی پس از عادی شدن شرایط، یکسال زمان خواهد برد تا با انجام کار تبلیغاتی و درست کردن زیرساخت ها برای ورود تورهای گردشگری خارجی تا حدودی بهبود یابد.

هدائیان تصریح کرد: راهنمایان گردشگری در خط مقدم برای رونق صنعت گردشگری قرار دارند و در صورتی که ۶۰ تا ۷۰ درصد از این قشر به سر کار خود بازنگردند، چه بسا این صنعت با مشکل جدی تری به نسبت الان در پساکرونا مواجه خواهد شد.

وی تاکید کرد: گردشگر باید بیاید تا این قشر درآمد کسب کند و گردشگری نیز رونق یابد، اما شرایط موجود موجب شده تا نیمی از ۲۰۰ راهنمای گردشگری در شهر اصفهان و ۸۰۰ راهنما در سطح شهرستانهای استان اصفهان از کار بیکار شوند.

کرونا و گردشگری؛ اعطای وام در شرایط کنونی کمک به گردشگری نیست

رییس اتحادیه هتلداران استان اصفهان نیز گفت: اعطای وام از سوی دولت کمک به بخش گردشگری نیست، زیرا هتلداران و خانه های سنتی این استان در شرایط کنونی توان بازپرداخت وام را ندارند.

کریم بیگی درخصوص وضعیت آسیب رسانی به این بخش با شیوع ویروس کرونا درگفت و گو با پایگاه خبری شاخص اقتصاد افزود: شرایط موجود، هتل ها را با رکود شدیدی مواجه ساخته که دست اندرکاران در این خصوص به جای تسکین موقت درد، باید اساسی و ریشه ای چاره اندیشی کنند، شاید صنعت گردشگری آسیب کمتری ببیند.

وی در ادامه گفت: در شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا امیدی به خروج از رکود هتل ها و بهبود شرایط گردشگری نیست مگر اینکه این ویروس مهار شود،سپس آسیب های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی بررسی و پردازش شود.

بیگی تاکید کرد: به طور متوسط ۴۰ تا ۵۰ نفر در هریک از ۱۳۰ هتل، هتل آپارتمان و خانه سنتی در استان اصفهان اشتغال دارند که امنیت شغلی آنها تهدید شده است.

وی گفت: این بخش از گردشگری به ضرردهی افتاده و امید است که هتل ها و هتل آپارتمان ها در شرایط کنونی علاوه بر رعایت مسایل بهداشتی، بازسازی محیط را تا شرایط عادی شدن انجام دهند.

آغاز گردشگری خارجی و رونق صنایع دستی

در همین حال علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه افتتاح یکی از کارگاه‌های صنایع دستی تهران و افتتاح تعدادی از پروژه‌های استانی صنایع دستی که به مناسبت روز جهانی صنایع دستی برگزارشد، بر ضرورت کاربردی کردن صنایع دستی اشاره کرده و گفت:‌ آغاز گردشگری خارجی در جهت توسعه بازار صنایع دستی نیز بسیار اهمیت دارد.

وی گفت: ملزومات مورد نیاز در خانه‌های ایرانی در خط تولید صنایع دستی در حال طراحی است که علاوه بر زیبایی این صنایع اشیای با کیفیتی با هویت ایرانی – اسلامی است.

مونسان در مورد تاثیر کرونا بر صنعت گردشگری گفت: کرونا به طور کلی این صنعت را منهدم کرد و برآورد شده بود که تا پایان سال میلادی در جهان این صنعت در رکود کامل باشد ولی به نظرم این موضوع به همین رویه نخواهد بود و برخی از کشورها در حوزه گردشگری فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند. ایتالیا از جمله‌ کشورهایی است که درهای گردشگری را به روی گردشگران گشوده است.

وی گفت: در زمینه آغاز گردشگری خارجی نیز در ستاد کرونا مباحثی در دست بررسی است و امیدواریم که ماه آینده بتوانیم مانند بسیاری از کشورها گردشگری خارجی را نیز مجدد راه‌اندازی کنیم.

با این حال مدیریت و ادامه کار گردشگری به شیوه قبل از ویروس کرونا، تهدیدی برای آینده این صنعت است، چه بسا استفاده از شیوه های نوین نیازمند همفکری ، تدبیر و برنامه ریزی اصولی در این خصوص می باشد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=21799

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها