آقامیری: اگر مرغداران مرغ را با قیمت مصوب توزیع نکنند، مرغ وارد می‌کنیم

خمین - ایرنا - سرپرست وزارت جهادکشاورزی با بیان این که مرغدارانی که نهاده دولتی دریافت می‌کنند، نباید تولید خود را به قیمت آزاد عرضه کنند، گفت: اگر مرغدار مرغ را با قیمت مصوب توزیع نکند قطعا مرغ از ترکیه وارد می کنیم.

به گزارش شاخص اقتصاد به نقل از ایرنا، سید «محمد آقامیری» روز جمعه در نشست تشکل‌های بخش کشاورزی استان مرکزی در سالن جلسات بیت تاریخی امام راحل در شهرستان خمین، افزود:مرغدار اجازه ندارد اگر نهاده یارانه ای می‌گیرد مرغ را به قیمت بالاتر بفروشد، امروز مردم انتظار همراهی دارند. قول داده ایم اگر ماهیانه ۵۰ هزار تن مرغ تحویل داده شود مرغد مازاد این تولید را می توانند تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۳صادر کنند. این مهم برای تخم مرغ نیز اجرا شد و تاکنون بالغ بر ۳ هزار تن تخم مرغ صادر شده است.

وی ادامه داد: قیمت شیر اعلام و از حدود ۱۴ هزار و ۴۰۰ تا ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان درخصوص آن بحث شد و در نهایت با ۲۵ درصد افزایش قیمت ۱۵ هزار تومان جهت حمایت از تولید کننده مصوب و ابلاغ شد. همچنین درخصوص قیمت گوشت مرغ، اتحادیه سراسری مرغداران با امضای اعضای هیات مدیره، نرخ را تعیین کرده و تعهد داده اند که اگر قیمت ما تایید شود قول می دهیم تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ قیمت مرغ از ۷۳ هزار تومان فراتر نخواهد رفت اما امروز ما گلایه داریم که چرا به این تعهد عمل نشد؟ در صورتی که حمایت های لازم صورت گرفت.

وی در خصوص واردات مرغ از ترکیه خاطرنشان کرد: زمانی که سفره مردم در حال جمع شدن باشد هرکاری امکان باشد انجام می دهیم، وقتی کاهش مرغ وجود داشته باشد و مرغدار مرغ را با قیمت مصوب توزیع نمی کند قطعا مرغ از ترکیه وارد می کنیم و به نفع و ضرر مرغدار توجهی نداریم چراکه مرغدار هم به ضرر مردم توجه نمی کند.

آقامیری جهاد کشاورزی را مسئول امنیت غذایی کشور دانست و ادامه داد: بخش کشاورزی باید مراقب تامین، دسترسی، سلامت و امنیت غذایی تولید شده باشد.

وی با بیان اینکه سلامت مردم برای مصرف غذای سالم خط قرمز است. اظهار کرد: بخش خصوصی و تعاونی و تشکل ها توانشان بیشتر از دولت است البته تعاونی‌های که جمعیت بیشتری از تولید کنندگان و بهره برداران را تحت پوشش خود داشته باشند.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی افزود: اتحادیه‌هایی که حداقل ۸۰ درصد از فعالان اقتصادی عضو آن باشند قابل اعتماد هستند.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی گفت: دیگر اجازه دریافت پول از سوی وارد کننده نهاده قبل از واردات داده نمی شود و کالایی که در کشور مبدا است اجازه پیش فروشی ندارد.

آقامیری گفت: زمانی که نهاده به لنگرگاه برسد اجازه پیش فروش داده می شود و تحویل باید تا ۱۵ روز انجام شود و جرایمی برای کسانی‌که تحویل ندهند در نظر گرفته م‌شود.

آقامیری افزود: تقسیم بازار در این وزارت خانه هدف‌گذاری می شود.

وی تصریح کرد: در سامانه یک تیک برای اتحادیه در نظر گرفته شد تا بداند به چه کسی نهاده می دهد و چه کسی باید مرغ را تحویل دهد.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی گفت: کسی که نهاده یارانه ای دریافت می‌کند اجازه ندارد مرغ را به قیمت بازار آزاد بفروشد.

آقامیری با اشاره به تولید ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور، گفت: بخش کشاورزی باید مراقب فراهم کردن و دسترسی همگان به غذا و سلامت و امنیت غذایی محصول تولید شده باشد و به طور کلی کیفیت و کمیت را مورد توجه قرار دهد چراکه سلامت مردم و مصرف غدای سالم خط قرمز ما است.

آقا میری ادامه داد: سیاست وزارت جهادکشاورزی این است که کار را به مردم بسپارد؛ بخش خصوصی و تعاونی و تشکل ها توان بیشتری نسبت به دولت دارند، البته اتحادیه هایی موفق تر و مورد اعتماد هستند که تعداد بیشتری از اعضا را به خود جذب کرده و مجموعه بزرگتری داشته باشند.

تخلف تولیدکنندگان از شرایط تعیین قیمت

وی اضافه کرد: به دو شرط تعیین قیمت را به اتحادیه واگذار کردیم، اول اینکه این عدد باید تا تاریخ ۳۱ فروردین سال ۱۴۰۳ ثابت باشد و دوم اینکه در صورت تغییر قیمت نهاده‌ها، مگر افزایش بالای ۷ درصد، این قیمت ثابت بماند.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی تاکید کرد،: پس از تخلف چند کارخانه جوجه‌کشی اعلام کردیم که اگر گران‌فروشی انجام شد، شرکت متخلف به اندازه ظرفیت تولید جریمه شود. بر همین اساس یکی از این شرکت‌ها ۳۲۴ میلیارد تومان جریمه شد و این مسیر ادامه دارد.

اقدامات اساسی وزارتخانه برای افزایش تولید

وی با اشاره به مشکل نهاده ها ادامه داد: مرغداران از ۳ ماه قبل نهاده را پیش خرید می کنند که برای این کار در وزارت خانه برنامه وجود دارد و اجازه نخواهیم داد وارد کننده از ایتدا پول دریافت کند بلکه اول باید کالا وارد کشور شود.

آقامیری اضافه کرد: واردکنندگان جزء را نیز در اختیار اتحادیه ها قرار می دهیم تا تقسیم بازار انجام شود و قول می دهم حداکثر تا ۳ ماه آینده این مهم به طور کامل تعیین تکلیف شود.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی تاکید کرد: تاکنون در هر استانی هر مشکل حادی وجود داشته هماهنگی لازم برای رفع آن انجام شده است. مدیریت ها باید کشوری باشد تا تعادل بازار برهم نخورد.

وی در خصوص تسهیلات افزود: ناترازی بانک ها ربطی به بانک کشاورزی ندارد و در سایر بانک ها نیز مشکل محدود شدن منابع وجود دارد، البته اتفاقاتی در دست اجراست تا از طریق صندوق ها کمک هایی صورت گیرد، در قانون بودجه ۲ تا ۵ هزار همت از محل مولدسازی برای این حوزه در نظر گرفته شده است.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی در خصوص بروکراسی های اداری بیان کرد: در این خصوص بنده برخورد خواهم کرد، صدور مجوزها باید در کوتاهترین زمان ممکن انجام شود. برای صدور هر مجوزی باید زمان بندی شود که این تجربه در دامپزشکی موفق بوده و باید در این وزارتخانه نیز اجرا شود.

وی تصریح کرد: از همین الان برای همه کالاهای اساسی و غیراساسی برنامه ریزی انجام می شود و اجازه نمی دهیم مدل تار عنکبوتی اقتصاد بر وزارت جهاد کشاورزی چنبره بزند و با نگاه به گذشته برای آینده تصمیم گیری شود. وزارت جهادکشاورزی به شدت به دنبال افزایش تولید به خصوص در حوزه مرغ است.

آقامیری با تاکید بر تقویت زنجیره های تولید اظهار کرد: این مهم به کاهش قیمت کمک می کند. اگر بتوان تولید را افزایش داد می توان در کنترل قیمت ها موثر عمل کرد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی مردم شهرستان خمین را شهیدپرور، سخت کوش و فعال در حوزه بخش کشاورزی بیان کرد و گفت: ۱۵ میلیارد تومان برای لایروبی قنوات این شهرستان تخصیص پیدا می کنند.

در این نشست نمایندگان تشکل های کشاورزی مشکلات خود در زمینه های بذر، طیور ، قیمت شیر، نهاده ها، بیان کردند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=39292

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها