آقامیری: تا یک هفته آینده با تولید مازاد مرغ مواجه می‌شویم/ عده‌ای مرغداران را تحریک می‌کنند

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: تا یک هفته آینده یا هفته‌های آتی به‌طور قطع با مازاد تولید مرغ در کشور مواجه خواهیم بود و ما خود را آماده جمع‌آوری و ذخیره‌سازی آن کرده‌ایم.

به گزارش شاخص اقتصاد، سیدمحمد آقامیری سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درباره دلایل افزایش قیمت مرغ در هفته‌های اخیر اظهار داشت: در سال گذشته در مقطعی شرکت‌های جوجه‌کشی با توصیه انجمن جوجه یک‌روزه به‌مدت ۲ هفته جوجه را از دستگاه‌ها خارج کردند و به همین دلیل کمبود شدیدی در تولید جوجه یک‌روزه در کشور صورت گرفت.

وی افزود: با توجه به آنکه در آن مقطع جوجه‌ریزی به نصف کاهش پیدا کرد در نتیجه اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه، بازار به‌دلیل کمبود تولید مرغ دچار التهاب شد.

بیشتر بخوانید

در مقطعی بازار مرغ تهران را با کسری ۸۰درصدی اداره کردیم

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: التهابی که به بازار مرغ وارد شد، اثر خود را مدتی بعد گذاشت و بر اثر این التهاب در روزهایی نیز که مشکلی برای تأمین مرغ نداشتیم، اما اثر خود را گذاشت؛ شرایط تولید در زمان حاضر کاملاً عادی و در حال بازگشت به روند قبلی خود است.

وی تصریح کرد: یک‌هزار و ۲۰۰ تن مرغ به‌طور روزانه برای استان تهران مورد نیاز است اما در ۱۰ روز ابتدای اردیبهشت ماه و روزهای پایانی فروردین ماه با کمبود تولید مواجه بودیم به‌طوری که در روزی با ۲۱۳ تن  بازار استان تهران را در حالی مدیریت کردیم که نیازمند یک‌هزار و ۲۰۰ تن بودیم و تنها به‌اندازه یک‌ششم بازار، مرغ وجود داشت.

آقامیری گفت: در آن مقطع تنها کاری که می‌توانستیم انجام دهیم بازگرداندن آرامش به بازار مرغ کشور بود و عملاً امکان جبران این حجم از کسری مرغ وجود نداشت به همین منظور بخشی از نیاز بازار را در هفته‌های اول اردیبهشت ماه با مرغ منجمد و با جا‌به‌جا کردن مرغ از سایر استان‌ها تأمین کردیم تا از آن شرایط عبور کنیم اما التهاب آن به هفته‌های بعد منتقل شد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی ابراز کرد: درباره گرانی مرغ دلایل مختلفی وجود دارد که یکی از این موارد نیز تأخیر در اعلام کاهش مالیات بر ارزش افزوده کالاهای اساسی از ۹ درصد به یک درصد است (در این مدت واردات نهاده‌های دامی متوقف شده بود).

قیمت مرغ , وزارت جهاد کشاورزی ,

عده‌ای در حال تحریک مرغداران برای جلوگیری از خروج مرغ از مرغداری‌ها هستند!

وی تأکید کرد: از اول خرداد ماه هیچ مشکلی در تولید گوشت مرغ نداریم و بازار در روال عادی خود درحال حرکت است.

آقامیری گفت: عده‌ای سوداگر در چهره دلال و خریداران گوشت مرغ در حال تحریک بازار و مرغداران هستند تا مرغ از مرغداری‌ها خارج نشود؛ اما باید توجه داشت که به‌زودی و تا یک هفته آینده یا هفته‌های آتی  به‌طور قطع با مازاد تولید مرغ در کشور مواجه خواهیم بود و ما خود را آماده جمع‌آوری تولید مازاد کرده‌ایم.

برنامه‌ریزی برای تولید ۱۳۰میلیون قطعه جوجه در خرداد ماه

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: با آمدن من، در اردیبهشت ماه ۱۱۸ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در کشور انجام شده است که در مقایسه با ۸۴ تا ۸۵ میلیون ماه گذشته نزدیک به ۳۰ میلیون قطعه افزایش جوجه‌ریزی وجود دارد.

آقامیری گفت: در صورتی که تقاضای جوجه‌ریزی وجود داشته باشد برنامه‌ریزی شده است که در خرداد ماه حداقل ۱۳۰ میلیون جوجه‌ریزی انجام شود و وزارت جهاد کشاورزی آمادگی جمع‌آوری و ذخیره تولید مرغ مازاد را دارد.

وی تصریح کرد: کل ظرفیت جوجه‌ریزی در کشور ۱۳۰ میلیون جوجه‌ریزی در ماه است، در صورتی که بخواهیم با ظرفیت کامل تولید داشته باشیم مازاد زیادی خواهیم داشت.

لازم باشد جوجه یک‌روزه وارد می‌شود

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای کاهش قیمت جوجه در بازار و افزایش تولید برنامه‌ریزی شده است، اگر کسری وجود داشته باشد برای واردات آن اقدام می‌شود.

توافق با مرغداران برای تأمین مشروط نهاده با قیمت ثابت

آقامیری گفت: بر اساس توافقی که با مرغداران صورت گرفته است مقرر شد همزمان با تأمین ثابت نرخ نهاده‌های دامی، قیمت مرغ زنده درب مرغداری ۵۲ هزار تومان، قیمت عمده مرغ ۶۸ هزار تومان و برای مصرف‌کننده ۷۳ هزار تومان باشد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس این توافق که به‌درخواست خود مرغداران بود، دولت نهاده‌های دامی مرغداران را با قیمت ثابت و با ارز ۲۸هزارتومانی تأمین کرد اما مرغداران برای عرضه مرغ به‌اندازه کافی به قول خود وفا نکردند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به کمبود تأمین نهاده دامی در ماه‌های پایانی سال قبل و ماه‌های ابتدایی سال جاری اعلام کرد: نهاده دامی موردنیاز مرغداران تأمین  شده است و به‌اندازه کافی روی بازارگاه وجود دارد؛ ۳۵ کشتی کالاهای اساسی از جمله نهاده دامی نیز در بندرگاه برای تخلیه و ترخیص وجود دارد.

آقامیری گفت: برای تأمین نهاده‌های دامی محدودیت ارزی وجود دارد اما مشکل ارزی نداریم؛ امیدواریم در آینده نیز نهاده موردنیاز را تأمین کنیم.

وی ابراز کرد: برنامه‌ریزی شده است که کل بازار مرغ را به اتحادیه‌ها واگذار کنیم و وزارت جهاد کشاورزی تنها سیاست‌گذاری کند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=39371

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها