آموزش ۵۵۰ گوهرتراش در ۲۳ استان در ۱۰ ماهه امسال/ اجرای برنامه های اکتشافی در ۱۱ استان

تهران- ایرنا- مجری طرح توسعه صنعت گوهر سنگ کشور از آموزش ۵۵۰ گوهرتراش از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه خبر داد.

به گزارش ایرنا از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، «سید ابومحمد هاشمی» اظهارداشت: همچنین تجهیز و راه‌اندازی کارگاه گوهرتراشی و برگزاری دوره آموزشی در مرکز تحقیقات مواد معدنی ایران (یزد)، تجهیز کارگاه گوهرتراشی و آزمایشگاه گوهرشناسی در اداره کل فنی و حرفه‌ای استان همدان از محل مسوولیت اجتماعی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات نیز در مدت یاد شده انجام شد.

وی افزود: علاوه بر این، از محل مسئولیت اجتماعی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز کارگاه های گوهرتراشی در اداره کل فنی و حرفه‌ای شهرهای زاهدان و سیرجان تجهیز شدند.

اکتشاف گوهرسنگ‌ها

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور تصریح‌کرد: در راستای اکتشاف گوهرسنگ در کشور از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه۱۴۰۱، اجرای مرحله شناسایی و پی‌جویی در پنج استان (شامل آذربایجان غربی، کرمان، قم، مرکزی و قزوین) و اجرای مرحله غربالگری در ۶ استان (آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، اصفهان، همدان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی) انجام شد.

هاشمی یادآور شد: انجام مطالعات اکتشاف سراسری یاقوت در ۲ زون نیز از دیگر فعالیت‌های اکتشافی طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور در مدت یاد شده به شمار می رود.

وی ادامه‌داد: توسعه شبکه آزمایشگاهی گوهرشناسی با همکاری شبکه آزمایشگاهی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و راه‌اندازی آزمایشگاه گوهرشناسی و کارگاه گوهرتراشی در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران (کرج) از جمله اقدامات صورت گرفته طی سال جاری است.

انجام مطالعات پژوهشی با همکاری دانشگاه‌ها

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور گفت: طرح پژوهشی به‌سازی پلیمری و شیمیایی فیروزه‌ های ایران توسط دانشگاه تهران، طرح پژوهشی بررسی قابلیت‌های اقتصادی و خصوصیات گوهرشناسی رگه‌های گارنت‌ دار در مناطق انتخابی در جنوب استان کرمان و شمال هرمزگان (منطقه اورزویه، بافت و دشتاب) و نیز تهیه راهنمای اکتشاف و استخراج گوهرسنگ‌ها با نگرش ویژه به گوهرسنگ‌های گارنت‌ توسط دانشگاه خوارزمی از جمله طرح های پژوهشی در ۱۰ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱ است.

وی خاطرنشان‌کرد: حمایت از پایان‌نامه‌ های تحصیلات تکمیلی و انتشار کتاب های حوزه گوهرسنگ از دیگر اقدامات طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور در سال جاری است.

هاشمی ادامه داد: تشکیل شورای راهبری توسعه صنعت گوهرسنگ کشور، ارائه تسهیلات به کارگاه‌های تولیدی آموزشی و تجهیز و توسعه آزمایشگاه‌های زیرساختی حوزه گوهرسنگ با همکاری صندوق بیمه سرمایه‌گذاری معادن و فلزات، تشکیل کارگروه تخصصی گوهرشناسی در شبکه آزمایشگاهی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در مدت یادشده انجام شد.

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور بیان‌داشت: همکاری با معاونت پژوهشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به‌منظور تدوین سند حرفه گوهرسنگ، حمایت از برگزاری اولین همایش ملی علوم گوهرسنگ ایران، شرکت در بیست و چهارمین سمپوزیوم و نمایشگاه بین‌المللی فولاد و نیز حضور در نمایشگاه زنان تاثیرگذار طی بهمن ۱۴۰۱ برخی از فعالیت های طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور طی سال جاری است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=38164

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها