ابداع سازه جی؛ مبتکر سازه های نوین

۲۱

مدیرعامل شرکت «ابداع سازه جی» گفت: حدود سی سال است که در زمینه فلز کار می‌کنم و کارم تولید سازه‌های فلزی است. تاکنون در تولیداتم موفق بوده و از کارم راضی هستم. در سال ۱۳۷۲ با ۴ نفر شروع کردم و اکنون ۱۲۰ نفر نیروی مستقیم و کارآزموده دارم.
علی خدامی درخصوص تولیدات شرکت ابداع سازه جی افزود: سازه‌های فلزی فولادی، سوله و سایر مصنوعات درخواستی مشتریان، از تولیدات ماست و مشتریان ما وزارت نیرو، پتروشیمی ها، فولاد مبارکه و دیگر شرکت ‌های خصوصی هستند.
وی ادامه داد: خواستن، توانستن است. من زمان شروع با ۷۰۰۰ تومان از خانه پدر بیرون رفتم و از صفر شروع کردم. البته، دوستان با پرداخت وام به من کمک کردند و من با ساخت دستگاه خم و قیچی کارم را شروع کردم. دستگاه خم را کپی نکردم؛ اما موفق شدم آن را تولید کنم. بعد در دستجا برای شمال کشور بالابر تولید کردم و سپس به توصیه یکی از دوستان به خاتون آباد آمدم و در سگزی تولید بالابر  را ادامه دادم.
وی در باره تولید سوله گفت: یکی از روزها کسی آمد و گفت: سوله هم می سازید؟ کارگرم گفت: «بله.» و از آن به بعد سوله، اسکلت های فلزی پل ها و دیگر سازه ها را تولید کردیم. در حال حاضر، مساحت کارگاه های ما ۱۷۰۰۰ مترمربع است و ۴۰ داستگاه جرثقیل در کارگاه های ما موجود است.
خدامی در پاسخ به این سؤال که به نظر شما یک تولیدکننده باید دارای چه ویژگی هایی باشد، گفت: کیفیت در تولیدات، صداقت، مشتری مداری و اخلاق، از ویژگی هایی است که سبب موفقیت انسان می شود.
این کارآفرین درباره مهمترین تجربه اش افزود: اعتماد به نفس، بزرگترین سرمایه انسان است. مشتریان به من اعتماد کردند و من هم با اعتماد به نفس و پشتکار، کارم را ادامه دادم.
این فعال اقتصادی درخصوص ایده حرفه اش گفت: مدتی برای پدرم کار می کردم و در کارگاه در و پنجره سازی شاگرد او بودم. شب اول که از خانه پدری بیرون زدم، با خدای خودم خلوت کردم و دعا کردم که به من کمک کند تا رشد کنم و خدا را شکر، این بنا برپا شد.
وی در توضیح طرح آینده شرکت برای توسعه گفت: الان درحال توسعه هستیم. من هرچه درآمد داشته ام، در کارخانه سرمایه گذاری کرده ام. ابزارهای روز را هم می خرم و همه را دارم؛ چون باید به روز باشیم. درحال حاضر نیز، مشغول توسعه فاز دیگری از کارخانه هستیم و به خواست خدا کارخانه بزرگتری تاسیس خواهم کرد.
خدامی درباره تعداد نیروهای کارخانه اش گفت: به طورمستقیم ۱۲۰ نفر و با نصاب هایی که در اطراف کارخانه و در شهرستان ها برای ما کار می کنند، حدود ۲۰۰ نفر نیروی زبده داریم.
وی درخصوص مواد اولیه و تهیه آن افزود: ما برای ساخت محصولاتمان ورقه های ۱.۵ سانتیمتری را از فولاد مبارکه، اکسین خوزستان و فولاد کاویان تهیه می کنیم.
وی در تبیین سازه های تولیدی کارخانه افزود: ما برای مناطق مرطوب که خوردگی پیدا می کنند و مناطق خشک، سازه های متفاوتی را آماده می کنیم؛ مثلا برای مناطق مرطوب از سندبلاست و سپس رنگ آمیزی استفاده می کنیم.
مدیرعامل ابداع سازه جی در ادامه گفت: ما زمانی خم کن، قیچی و بالابر تولید می کردیم. بالابر قبلاً روسی بود؛ ولی ما تولید کردیم. خم کن ها و قیچی ها آلمانی و روسی بودند؛ ولی ما آنها را بومی سازی کردیم.
خدامی درباره پروژه های عظیم شهری افزود: برای نمونه، زمانی که بحث گسترش و عریض کردن پل بزرگمهر اصفهان به میان آمد، این پروژه از طرف معاونت عمران شهرداری به ما سپرده شد و ما عین نمونه آلمانی را تولید کردیم؛ به طوری که آنها از کار ما خیلی راضی بودند.
وی درخصوص پروژه های خارج از کشور گفت: معمولا ما مشغول تولید پروژه های نفتی، پتروشیمی ها و فولاد مبارکه هستیم؛ اما در عراق هم پروژه ها و سازه هایی برای کربلای معلی انجام دادیم.
وی درخصوص چالش های شرکت تصریح کرد: ما مواد اولیه را از فولاد مبارکه تهیه می کنیم. اگر مواد را به ما کامل بدهند، خیلی خوب است؛ اما کد فولاد جوابگوی همه تولیدات ما نیست. مشکل این است که شرکتی کد دریافت ۵۰۰ تن سهمیه ماهانه را دارد؛ اما ۱۰ نفر نیرو هم ندارد. این شرکت سهمیه اش را می فروشد و ما که مصرف زیادی داریم، کدمان متناسب نیست. اگر بخواهیم از بازار هم بخریم، سودی برایمان ندارد. اگر فولاد مبارکه مواد اولیه را به صنعتگر بدهد، بهتر است تا به دلال ها بدهد.
این فعال اقتصادی درباره چالش های دیگر شرکت گفت: یک سری ارگان ها در برابر ما سنگ اندازی می کنند و این حق ما نیست. آنها راهنمایی نمی کنند، ایده نمی دهند و بعد هم می گویند اشتباه کردیم؛ برای مثال، ما همیشه با بیمه مشکل داشته ایم. مورد دیگر، بی ثباتی بازار است که مواد اولیه و نیازهایمان را باید از بازار آزاد و بدون فاکتور تهیه کنیم.
خدامی درخصوص استخدام نیروهای متخصص افزود: ما همواره به نیروهای متخصص تولیدکننده سازه های فلزی و جوشکار و برشکار حرفه‌ای و انباردار نیاز داریم. نشانی سایت ما www.ebdasazeh.com است. متقاضیان می توانند به سایت ما مراجعه کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد