اتخاذ تصمیم در هنگامه ابهام و نامعینی

رهبران کسب‌وکارها به خوبی می‌دانند که اتخاذ تصمیمات مناسب و در عین حال سریع حتی در بهترین شرایط بسیار چالشی است. از جمله مشکل‌ترین تصمیم‌گیری‌ها، تصمیمات ناشناخته و همراه با ریسک بالاست که “تصمیمات قمارگونه”[۱] نیز نامیده می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، در هنگامه یک بحران آمیخته با نامعینی‌های فراوان مانند پاندمیِ COVID-19 (ویروسی با سرعت انتشار غافلگیر کننده و مقیاس گسترش بسیار بزرگ)، سازمان‌ها و شرکت‌ها با حجم فلج‌کننده‌ای از تصمیمات قمارگونه مورد اشاره مواجه خواهند شد.

به منظور تفوق بر شرایط پرتلاطم و آشفته مورد اشاره، رویکرد معمول بسیاری از شرکت‌های کوچک و بزرگ، بسیار کند است. به تعویق انداختن تصمیم‌گیری به امّید دریافت اطلاعات بیشتر در مواقعی که شرایط عادی است، منطقی به نظر می‌رسد. اما در زمانی که محیط کسب‌وکار با نامعینی، اطلاعات ناکافی و هم‌چنین فوریت در انتخاب، همراه است، تعلل در تصمیم‌گیری، خود نوعی از تصمیم است.

به عنوان مثال، تعلل در تصمیم‌گیری پیرامون لغو تمامی عمل‌های جراحی که ضروری و حیاتی نیستند به معنای درگیر نمودن پزشکان و ظرفیت‌های بیمارستانی و به دنبال آن، به خطر انداختن و ابتلای افراد بیشتر جامعه خواهد بود. این‌جاست که اهمیت تصمیم‌گیری سریع بیشتر مشخص می‌شود.

به منظور اتخاذ تصمیمات سریع و برجسته در این شرایط نامعین، رهبران کسب‌وکارها می‌توانند پنج اصلی و قاعده‌ کلیدی را در تصمیم‌گیری هوشمند و سریع در زمان پاندمیِ ویروس کرونا که در ادامه معرفی می‌شوند را دنبال نمایند.


Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=21499

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها