اجازه ورود سرمایه‌ بدهید؛ پول کافی برای توسعه اکوسیستم استارت‌آپی نداریم

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اظهار کرد: سال‌های اخیر ایران نه تنها پول و سرمایه کافی برای توسعه اکوسیستم استارت‌آپی و دانش‌بنیانی کشور را نداشته؛ بلکه اجازه ورود سرمایه‌های بین‌المللی نیز گرفته شده است.

به گزارش شاخص اقتصاد به نقل ازآنا؛ چنـد دهه اخیر بـا فـرارسـیدن موج‌هـای جدیـد فنـاوری، نوآوری‌هـای بســیاری بــه دگرگونی چهـره جهان، زندگی و رشد کسب وکار‌های مبتنی بــر آن، کمک کردنــد؛ البته رشـد ایـن مشاغل در همـه جـا یکسـان نبـوده اسـت و موانعـی مانند چرخه‌هـای طولانی توسعه فناوری، هزینه هـای بالای تولید محصول و کُنـدی انطبـاق دولت‌هـا بـا فناوری هـای نویـن سـبب شـد تـا در برخـی مناطـق ایـن روند بـا سـرعت و شـتاب بیشـتری شـکل بگیـرد و در برخـی مناطـق ایـن حرکـت بـا دشـواری هـای بسـیاری همـراه باشـد.

بسیاری از دولت‌ها با هدف هدایت سرمایه‌های کشور در تولید و اشتغال‌زایی، اقدام به تعریف پروژه‌های حمایتی از صاحبان ایده می‌کنند؛ این روش هنوز در کشور ما به‌رغم نیاز اقتصاد به طرح‌های توسعه‌ای در مسیر دانش‌بنیانی شدن، ضعیف و بدون هدف‌گذاری است.

حسام زندحسامی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در همین رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی آنا اظهار کرد: در بحث زیرساخت‌ها شامل فناوری ارتباطات و قوانین و مقررات بهره‌مندی از زیرساخت‌های ارتباطی و به ویژه اینترنت، مشکلات جدیدتری برای استارت‌آپ‌ها ایجاد شده است. با اعمال محدودیت‌های کارشناسی‌نشده، فیلترینگ، کاهش سرعت و این قبیل موارد آسیب‌های جدی به استارت‌آپ‌ها وارد شد که منجر به ورشکستگی و تعطیلی عده‌ای و مهاجرت عده دیگری شده است تا حدی که سال ۱۴۰۱ را می‌توان سال سیاه سرنوشت استارت‌آپ‌های ایرانی نام‌گذاری کرد.

استارتاپی

آینده متعلق به اقتصاد دانش‌بنیان و شرکت‌های خلاق و نوآور است

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ادامه داد: اگر اندیشمندانه و خردمندانه بنگریم، این سال سال سیاه اقتصاد ایران است، هرچند هنوز استارت‌آپ‌ها در اقتصاد نفتی و دولتی ایران سهم چندانی پیدا نکرده‌اند، اما آینده متعلق به اقتصاد دانش‌بنیان و شرکت‌های خلاق و نوآور است.

زندحسامی خاطرنشان کرد: دلزدگی، دلشکستگی و ناامیدی فعالان این حوزه، آینده خوبی را برای کشور رقم نخواهد زد. خروج چند هزار نفر و تعطیلی همین تعداد کسب و کار و شغل از دیگر اثرات مخربی است که گریبانگیر اقتصاد ایران شده و نرخ بیکاری و ناامیدی را افزایش داده است.

دارایی‌های نامشهود استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان دارایی قابل ارزش‌گذاری به رسمیت شناخته می‌شود

زندحسامی ادامه داد: قوانین بانکی و نظام سرمایه‌گذاری سنتی کشور نیز از دیرباز معضلات عدیده‌ای را پیش‌روی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان‌ها قرار داده است. خبر خوب این است که در چند روز اخیر جلسه‌ای با حضور وزیر اقتصاد و معاون علمی و فناوری و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار و اعلام شد از این پس دارایی‌های نامشهود استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به عنوان دارایی قابل ارزش‌گذاری لحاظ شده و در نظام اقتصادی به رسمیت شناخته می‌شود.

اقتصاد زمانی رشد می‌کند که شرکت‎های پیشرو و بزرگ کشور در مسیر توسعه متوقف نشوند

استارتاپی

وی عنوان کرد: هر چند کماکان نگرش به سرمایه و سرمایه‌گذاری از جنس رویکرد سنتی و مبنای دارایی فیزیکی دارد؛ اما همین توافق نیز بارقه‌های امیدی را زنده نگه می‌دارد. نباید فراموش کنیم که اقتصاد زمانی رشد می‌کند که شرکت‎های پیشرو و بزرگ کشور در مسیر توسعه متوقف نشوند و خود عامل توسعه سایر شرکت‌ها باشند.

امیدواری به حل مشکل زیرساخت‌های مالی برای شرکت‎های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها

زندحسامی عنوان کرد: شرکت‌هایی مانند اسنپ، تپسی و دیجی‌کالا تعداد زیادی متخصص را به کار گرفته‌اند و هزاران میلیارد ارزش مالی دارند؛ اما نظام بانکی کشور دارایی‌های نامشهود آن‌ها را به رسمیت  نمی‌شناخت، حالا این امیدواری وجود دارد که با تفاهم‌نامه امضاشده مشکل زیرساخت‌های مالی برای شرکت‎های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها مرتفع شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد مشکل جذب سرمایه خارجی را به عنوان مشکل اساسی دیگر برای دانش‌بنیان‌ها اعلام کرد و افزود: در بسیاری از کشور‌های دنیا از سرمایه‌های خارجی و پول بین‌المللی در مسیر غنی شدن و بزرگ‌شدن اقتصاد بهره می‌گیرند، تجربه دنیا نشان داده است که همراه منابع مالی بین المللی تجارب بین المللی هم وارد کشور می‌شود و موجب رشد و ارتقای دانش بومی و ظرفیت اقتصادی می‌شود.

پول و سرمایه کافی برای توسعه اکوسیستم استارتاپی و دانش بنیانی کشور نداریم

وی ادامه داد: متاسفانه در سال‌های اخیر ایران نه تنها پول و سرمایه کافی برای توسعه اکوسیستم استارت‌آپی و دانش‌بنیانی کشور را نداشته بلکه اجازه ورود سرمایه‌های بین المللی نیز گرفته شده است. نگاه امنیتی حاکمیت به همه سرمایه‌گذاران بین‌المللی موجب شده تا هیچ سرمایه‌گذاری شهامت مذاکره برای ورود منابع مالی به کشور را نداشته باشد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=41788

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها