اختصاصی؛ نفس کشیدن تولیدات ایرانی با محدود شدن قاچاق/ فرصتی که شاید تکرار نشود

۱۲

پیامدهای منفی رشد دلار در سه سال اخیر اگرچه کل اقتصاد را درنوردید اما در عین حال شرایطی را ایجاد کرد که می‌شد از آن به عنوان فرصتی برای تقویت اقتصاد کشور استفاده کرد، فرصتی که شاید در سال‌های آینده تکرار نشود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شاخص اقتصاد، نوسان قیمت دلار که از زمستان ۹۶ با نرخ ۴ هزار تومان آغاز شد و در زمستان ۹۹ به بالای ۲۴ هزار تومان رسیده توفانی در اقتصاد ایران به پا کرده که به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها تبعات آن پایان یابد و از هم اکنون کارشناسان برای سال ۱۴۰۰ نیز تورم بالایی را پیش‌بینی می‌کنند.
پیامدهای منفی رشد دلار در سه سال اخیر اگرچه کل اقتصاد را درنوردید اما در عین حال شرایطی را ایجاد کرد که می‌شد از آن به عنوان فرصتی برای تقویت اقتصاد کشور استفاده کرد، از جمله پایین آمدن هزینه تمام شده تولید و به‌صرفه نبودن قاچاق؛ فرصتی که شاید در سال‌های آینده تکرار نشود.
آمارهای ارائه شده از سوی وزارت صمت در نیمه نخست امسال نیز مؤید همین مطلب است، با وجود همه‌گیری کرونا و نزولی شدن تولید در جهان، در ۶ ماهه نخست امسال تولید انواع تلویزیون، لباسشویی و یخچال و فریزر در کشور به ترتیب ۸۴، ۵۴ و ۳۷ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.
افزایش تولیدِ بی‌سابقه محصولات ایرانی در شرایطی رقم خورده که فعالان اقتصادی معتقدند حمایت لازم از آن‌ها صورت نگرفته و از طرفی به نظر می‌رسد از آنجایی که تا همین دوسال گذشته ۶۰ درصد بازار لوازم‌خانگی در اختیار خارجی‌ها بود و امروز آن‌ها متأثر از تحریم‌های آمریکا از کشورمان خارج شده‌اند، هنوز تقاضا در بازار وجود دارد.
بررسی بازار لوازم‌خانگی همچنین نشان می‌دهد علی‌رغم کاهش قاچاق همچنان سهم قابل توجهی از کالاهای موجود در بازار از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شوند و وعده‌های برخورد با لوازم‌خانگی قاچاق در مبادی ورودی و سطح عرضه چندان کارساز نبوده و اکنون علاوه بر عرضه این اقلام در فروشگاه‌های شهر، حتی برخی لوازم‌خانگی قاچاق و فاقد ضمانت‌نامه با تبلیغ در فضای مجازی و با ضمانت بیمه ایران و از طریق شرکت‌های حمل‌ونقل در منزل مشتریان تحویل داده می‌شود.
در سال‌های اخیر برای مقابله با قاچاق اقداماتی عملیاتی شده که می‌توان به اجرای طرح شناسه کالا و کد رهگیری لوازم‌خانگی و همچنین سامانه جامع انبارها اشاره کرد؛ اقداماتی که اگر به طور فراگیر اجرایی شود می‌توان منتظر نتایج امیدوارکننده آن بود. سامانه شناسه کالا با تعامل با سامانه‌های دیگر نظیر سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی، سامانه امور گمرکی، سامانه انبارها، سامانه شناسه رهگیری، سامانه ضوابط کالایی، سامانه وزارت بهداشت، سامانه وزارت نفت در تجارت داخلی و خارجی راه‌اندازی شده و از ابتدای تابستان ۹۶ اغلب واردکنندگان ملزم به اخذ و نصب شناسه کالا بوده و کلیه فرآیندهای تجاری اعم از ثبت‌سفارش، ترخیص، انبارش و حمل تنها با شناسه کالا بوده و شناسه کالا باید روی بسته‌بندی کالاها درج شود.
شناسه کالا، شناسه‌ای است که به مجموعه‌ای از خصوصیات یک کالا (از قبیل جنس، نوع، مدل، نام تجاری و نوع کاربری) و به عبارت بهتر شناسنامه کالا، نسبت داده می‌شود؛ در این طرح ثبت‌نام و با اظهار شماره کارت بازرگانی، شماره صنفی و یا معرفی شرکت، در آدرس www.ntsw.ir انجام می‌شود و سپس جهت اخذ شناسه کالا، با همان نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه شناسه کالا به آدرس www.cid.ntsw.ir می‌شوند.
همچنین راه‌اندازی سامانه جامع انبارها با هدف جلوگیری از قاچاق کالا و ارز و همچنین برای جلوگیری از احتکار صورت از دیگر اقدامات صورت گرفته است، در این طرح تمامی انبارها می‌بایست در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا، با مراجعه به سایت nwms.ir ثبت‌نام کنند؛ این سایت تهیه دیده شده تا انبارها در این سایت ثبت شده و شناسه خود را دریافت کنند، تا زمانی که بار وارد گمرک می‌شود، در زمان ترخیص مشخص شود که بار قرار است، به کدام انبار در سطح کشور ارسال شود.
به نظر می‌رسد در صورت نظارت بیشتر از سوی مسؤولان مربوطه و اراده تولیدکنندگان و واردکنندگان بتوان با قاچاق مقابله کرد؛ افزایش اشتغال، کاهش وابستگی ارزی، بالا رفتن امنیت اقتصادی از جمله مهم‌ترین نتایج مثبت حمایت از تولید ملی است که در یک دهه گذشته بارها و بارها از سوی رهبر انقلاب به عنوان راهبرد کشور مطرح شد اما در عمل پیاده نشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد