طیبی: بانک مرکزی دخالت نکند،شاهد افزایش بی رویه نرخ ارز خواهیم بود

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت:اگر سیاستگذار یا بازارساز(بانک مرکزی) در این شرایط برای کنترل ارز دخالت نکند، بازار کنونی به کارآمدی لازم و ثبات نسبی نمی رسد و بصورت روزمره شاهد افزایش بی رویه نرخ ارز خواهیم بود.

سید کمیل طیبی در گفت وگو با پایگاه خبری شاخص اقتصاد، نوسانات بازار ارز را به دلیل شرایط حاکم براقتصاد دانست و گفت: این وضعیت نیز شرایط نا اطمینانی را در بازار به وجود آورده و موجب صعود در قیمت  های ارز شده است.

نرخ ارز بدنبال خروج آمریکا از برجام و نیز تحریم های یکجانبه علیه ایران در اوایل سال ۹۷ به یکباره افزایش یافت، بدنبال این مساله، صدور قطعنامه شورای حکام بین المللی آژانس اتمی نیز در روزهای اخیر بیش از ۳۰ درصد دیگر نرخ ارز را افزایش داد.

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان دلیل بی ثباتی نرخ ارز را زیاد شدن بار روانی بازار و نیز قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی اتمی علیه ایران عنوان کرد که با این شرایط سرمایه گذار احساس می کند بازار در آینده با مشکل مواجه می شود، در نتیجه وضعیت کنونی شکل می گیرد.

طیبی تصریح کرد: علاوه بر آمریکا و هم پیمانانش، تهدیدها و تحریم های موجود موجب شده تا این شرایط نیز سیگنال هایی را به بازار و هجوم مردم برای خرید ارز و دیگر دارایی ها در پی داشته باشد، در نتیجه شرایط تورمی و بار روانی بازار افزایش می یابد.

وی تاکید کرد: اینها انتظاراتی است که در بازار شکل گرفته ضمن آنکه افزایش بازار دارایی ها و طلا ناشی از افزایش قیمت جهانی و نیز شرایط حباب گونه قیمت سکه است.

این استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در ادامه تصریح کرد: تقاضا برای هر یک از دارایی ها که در بازار بالا رود بر دیگر دارایی ها اثر می گذارد و موجب افزایش قیمت ها می شود.

وی در ادامه گفت: بازار بورس هم می تواند تعیین کننده برای کنترل نرخ ارز در بازار باشد، ضمن آنکه نباید از نقدینگی موجود که در حال افزایش است، غفلت کنیم، زیرا بخشی از این نقدینگی غیرمولد می تواند در تولید سرمایه گذاری شود تا از تورم و بی ثباتی بازار بکاهد.

طیبی افزود: تورم و قیمت بالای ارز و در کل دارایی ها به دلیل رشد منفی اقتصاد در سه سال اخیر و نیز شیوع ویروس کروناست که عرضه و تقاضا را تحت الشعاع خود قرار داده و بازار را دچار مشکل کرده و تورم را در جامعه افزایش داده است.

وی در خاتمه تصریح کرد: انباشت تورمی و مشکلات کرونایی ناشی از تحریم ها دست به دست هم داده و شرایط پرالتهابی را در بازار ایجاد کرده است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=21993

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها