اصفهان جزو پنج استان موفق در تجارت خارجی

دبیر اتاق مشترک ایران و سوریه گفت: استان اصفهان با توجه به اینکه در تجارت خارجی جزو پنج استان موفق کشور است، انتظار داریم سهم بیشتری در تجارت با این کشور داشته باشد.

اسغر میرزائی در دومین وبینار فرصت های بازرگانی با سوریه، محصولات لبنی، محصولات ساخته شده از آهن و فولاد، محصولات دارویی، قطعات الکتریکی و صوتی و تصویری، مواد معدنی و ماشین آلات را از عمده محصولات صادراتی از ایران به کشور سوریه عنوان کرد.

وی بیش‌ترین صادرات اصفهان به سوریه را مربوط به مفتول‌های مسی و سرامیک عنوان کرد و با بیان اینکه میزان کل صادرات کشور در۵ ماه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۳۷.۷۳ درصدی مواجه بوده است، تصریح کرد: علی رغم کاهش حجم صادرات به کشورهای خارجی در ماه‌های گذشته، صادرات به سوریه با رشد ۳۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بوده است.

دبیر اتاق مشترک ایران و سوریه افزود: با آنکه در پنج ماهه ابتدای سال جاری استان اصفهان سهم ۲‌ درصدی از مجموع صادرات کل کشور را در اختیار داشته است؛ اما سهم این استان در تجارت با سوریه با توجه به ظرفیت ۳۰۰ میلیارد دلاری این کشور، رضایت بخش نیست.

وی حضور اتاق بازرگانی اصفهان در مرکز تجارت ایران در دمشق را برای حضور پررنگ تر تجار و فعالان اقتصادی اصفهانی در بازار سوریه مهم دانست و خواستار پیگیری این مهم شد.

میرزایی از انجام مذاکراتی با سازمان توسعه تجارت برای تسهیل فرایند حمل و نقل کالا به این کشور خبر داد و افزود: در تلاش هستیم هرچه سریع‌تر تمامی امکانات و زیرساخت ‌های لازم را برای تسهیل معاملات تجاری فعالان اقتصادی و تجار ایرانی در سوریه فراهم کنیم.

وی در خاتمه با بیان اینکه تجارت با سوریه پس از بحران این کشور از حدود دو سال پیش آغاز شد، از راه اندازی مرکز تجارت ایران در منطقه آزاد دمشق خبر داد.

فرشته امینی، نایب رئیس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این وبینار، ارائه خدمات آموزشی عملیاتی را در موفقیت در بازار سوریه مهم دانست و از اعلام آمادگی اتاق مشترک ایران و سوریه برای ارائه خدمات مشاوره ای – عملیاتی به تجار و فعالان اقتصادی عضو اتاق بازرگانی اصفهان خبر داد.

وی افزود: فعالان اقتصادی می‌توانند از طریق کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی اصفهان این نوع خدمات را دریافت کنند.

عضو هیأت رئیسه اتاق اصفهان، موضوعات مربوط به حمل و نقل و اعتبارسنجی شرکت های سوری را مهم‌ترین دغدغه تجار و فعالان اقتصادی برای تبادلات تجاری با سوریه عنوان کرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=23897

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها