افتتاح پنجره واحد فیزیکی کسب و کار در اصفهان

پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار استان اصفهان همزمان با شهرهای مشهد، شیراز و تبریز در آیینی به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان در این مراسم که با حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی، استانداران، روسا و نایب رییس اتاق‌های بازرگانی و مدیران کل دستگاه های اجرایی مرتبط این استان ها برگزار شد، فرهاد دژپسند، افزود: اقتصاد ایران با وجود ذخایر گرانقدر موجود، در حوزه سهولت فضای کسب و کار؛ به‌ویژه شاخص‌های شروع کسب و کار در وضعیت نامطلوبی قرار دارد.

وی پتانسیل ها، اراده ها و تلاش های موجود را نویدبخش امکان رفع موانع موجود دانست و گفت: می‌توان با جدیت و اهتمام ویژه گام های مؤثری در راستای بهبود محیط کسب و کار کشور برداشت.

دژپسند تصریح کرد: با افتتاح پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار تهران، شاهد افزایش رضایت مردم و در یک مورد رکورد صدور مجوز در ۲۰ دقیقه بودیم.

وی با بیان این مطلب که در طول یک سال شاهد تجربه ارزشمندی در کاهش زمان صدور مجوزهای کسب و کار بوده‌ایم، افزود: این فرایند نسبت به سال گذشته در استان ها از ۵۵ روز به ۸ روز و در سطح ملی نیز از ۱۰۰ روز به ۱۸ روز کاهش یافته است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی از انجام اقداماتی برای به حداقل رساندن زمان پذیرش شرکت ها در بازار سرمایه خبر داد و افزود: امکانی فراهم شده تا در صورت کامل بودن مدارک و مستندات لازم، ظرف سه هفته پذیرش شرکت ها انجام شود.

دهقان دهنوی، معاون امور اقتصادی با بیان اینکه پیش از افتتاح این پنجره واحد، مولفه شروع فعالیت کسب و کارها در کشورمان با متوسط ۵/۷۲ روز در بین ۱۹۰ کشور در رتبه ۱۸۷ قرار داشت، افزود: با این اقدام ارزنده و تعامل اتاق‌های بازرگانی و دیگر ارگان های مربوطه این زمان به ۳ روز کاهش خواهد یافت.

وی با تاکید بر اینکه پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار با تعامل سازمان های ثبت اسناد، امور مالیاتی، تامین اجتماعی، شرکت پست، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و روزنامه‌های کثیر الانتشار علاوه بر تهران در چهار استان دیگر نیز افتتاح می‌شود، افزود: زیرساخت های لازم برای افتتاح در این استان ها با همراهی استانداری ها، اتاق های بازرگانی، مدیران کل اقتصاد و دارایی و سایر دستگاه های اجرایی ذی ربط فراهم شد.

راه اندازی پنجره واحد شروع کسب و کار و تشکیل دادگاه های تجاری راهکارهای بهبود روند شروع کسب و کار در کشور

آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری نیز با تاکید بر اینکه این پنجره واحد منجر به ارتقای رتبه محیط کسب و کار کشورمان در سطح بین المللی خواهد شد، افزود: رتبه کنونی مولفه شروع  کسب و کار به دلیل بروکراسی سخت اداری متناسب با اندازه و نشاط ایران نبوده و موجب تحمیل هزینه های گزاف، عدم سرمایه گذاری، تاخیر در سرمایه گذاری و یا سرمایه گذاری با نرخ ریسک بالا شده است. 

وی راه اندازی پنجره واحد شروع کسب و کار و تشکیل دادگاه های تجاری را از جمله راهکارهای هیات اندیشه ورزی اقتصادی کشور برای بهبود روند شروع کسب و کار در کشور عنوان کرد و خواستار توجه ویژه به تاثیر تشکیل دادگاه های تجاری در بهبود این شاخص شد.

۱۰ استان آماده راه اندازی پنجره واحد شروع کسب و کار

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران نیز در این مراسم گفت: با اینکه قانون بهبود فضای کسب و کار در سال ۹۱ مصوب شده، امروز شاهد نخستین اقدام تاسیسی در اجرای این قانون هستیم.

وی افتتاح پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار را اقدامی اثرگذار در اجرای قانون فضای کسب و کار و فضای حاکم بر فعالان اقتصادی در راستای توسعه واحدهای اقتصادی دانست و افزود: انجام این حرکت تیمی به صورت  منسجم، کامل و با تعامل سازنده، موجب اثربخشی مثبتی در اقتصاد استان ها خواهد شد.

وی همچنین پیشنهاد فراهم شدن زیرساخت های لازم برای آغاز این خدمت در ۱۰ استان دیگر ظرف سه هفته آینده را نیز ارائه داد.

نگرش ایجاد توسعه؛ از ضروریات تحقق توسعه اقتصادی است

عباس رضایی، استاندار اصفهان نیز در این مراسم با بیان اینکه صحبت از توسعه، شعاری ملی و خواسته ای اجتماعی است، افزود: برای اجرایی نمودن توسعه در تمامی ابعاد نیازمند فراهم شدن بسترهای لازم هستیم.

وی محیط کسب و کار، دانش و آگاهی لازم، زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری و نگرش ایجاد توسعه را از ضروریات تحقق توسعه اقتصادی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه امروز نگرش مثبتی برای ایجاد توسعه در کشور وجود داشته و رسیدن به توسعه دغدغه همه مسئولان کشور است.

استاندار اصفهان شکل‌گیری نظارت لازم برای اجرایی نمودن منویات مقام معظم رهبری و سیاست های دولت تدبیر و امید در راستای توسعه کشور را ضروری دانست و تصریح کرد: برای ایجاد توسعه اقتصاد کشور نیازمند یک نگاه کلی به منظور برنامه ریزی، سیاست گذاری و نظارت در ایجاد دولت الکترونیک، توسعه و استفاده از آن هستیم.

رضایی درگاه ملی مجوزهای کسب و کار را تجربه ارزشمندی برای ارتقای جایگاه دولت، ملت و اقتصاد ایران دانست.

استاندار اصفهان همچنین در ادامه بر در نظرگرفتن سقف زمان در شاخص پنجره واحد شروع کسب و کار تاکید کرد و از تهیه و آماده سازی پنجره واحد الکترونیکی این خدمت در استان اصفهان خبر داد.

وی در ادامه گفت: دادگاه‌های تخصصی اقتصادی نیز در راستای قانون بهبود محیط کسب و کار در اصفهان عملیاتی شده است.

فرایندهای تسهیل کننده، شفاف و کوتاه موجب ارتقای رتبه بندی کشور در محیط کسب و کار خواهد شد

بهرام سبحانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این مراسم  مشکلات مربوط به اخذ مجوزهای اولیه را از جمله گلایه‌های سرمایه‌گذاران بیان کرد و گفت: با وجود بروکراسی‌های پیچیده اداری نمی‌توان انتظار سرمایه‌گذاری با نرخ مطلوب داشت و برای تحقق رشد اقتصادی لازم است در راستای رفع موانع موجود اقدام شود.

عضو هیات رئیسه اتاق اصفهان فرایندهای تسهیل‌کننده، شفاف و کوتاه را موجب ارتقای رتبه بندی کشور در محیط کسب و کار در رنکینگ جهانی و جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی دانست و تصریح کرد: افتتاح پنجره واحد کسب و کار گام مهمی برای ایجاد جاذبه جهت جذب سرمایه‌گذاری و رفع موانع بهبود فضای کسب و کار و شروع مسیری برای انجام اقدامات کلان تر است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=22580

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها