اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران اعلام کرد:

افت ۱۹ درصدی واردات نهاده‌های دامی در سال ۱۴۰۱

اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی با استناد به آمار گمرک اعلام کرد که واردات کنجاله سویا در سال 1401 نسبت به سال 1400 معادل 43 درصد افت داشته است.

بر اساس آنچه اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی گزارش داده، تا پایان اسفند ماه ۱۴۰۱ معادل ۱۴ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۳۵ تن نهاده دامی، شامل ذرت، جو و کنجاله سویا وارد کشور شده و این در حالی است که میزان واردات نهاده‌ها در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۷میلیون و ۶۱۱ هزار تن برآورده شده بود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران به نقل از اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران، میزان واردات نهاده‌های دامی تا پایان اسفند ماه سال۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه سال ۱۴۰۰ به لحاظ وزنی ۱۹ درصد کاهش را تجربه کرده اما از نظر ارزشی تغییری نداشته است.

بر اساس این گزارش، واردات ذرت از لحاظ وزنی ۱۷ درصد و از لحاظ ارزش۳ درصد کاهش داشته است. همچنین واردات جو از لحاظ وزنی ۲۹ درصد و از لحاظ ارزش دلاری حدود یک درصد افت داشته است.

در میان نهاده‌های دامی، واردات کنجاله سویا با بیشترین کاهش مواجه شده و برآوردها نشان می‌دهد که واردات این نهاده از لحاظ وزنی، ۴۳ درصد و از لحاظ ارزش دلاری به میزان ۳۳ درصد نسبت به واردات سال ۱۴۰۰ کاهش یافته است. اما دانه سویا، تنها نهاده‌ای است که ظاهرا در سال گذشته با رشد واردات روبه‌رو بوده و از لحاظ وزنی ۱۵ درصد و از لحاظ ارزشی ۳۶ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل وارد کشور شده است. به این ترتیب، مجموع واردات نهاده‌های دامی با وزن تقریبی ۱۴ میلیون و ۳۴۵ هزار تن و ارزش ۷.۰۸ میلیارد دلار نسبت به سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۹ درصد از لحاظ وزنی کاهش داشته است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=38973

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها