امضای سند تفاهم نامه کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قطر

سند تفاهمنامه کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قطر، در پایان هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک این دو کشور در اصفهان امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شاخص اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان، هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر با حضور رضا اردکانیان و احمد الکواری، رؤسای ایرانی و قطری کمیسیون مشترک دو کشور، برگزار شد.

در این اجلاس یک روزه، هیات قطری متشکل از وزیر تجارت و صنایع دولت قطر و رئیس قطری کمیسیون مشترک، سفیر قطر در تهران، شیخ خلیفه بن جاسم آل ثانی رئیس اتاق بازرگانی قطر، رضا اردکانیان وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران، عباس رضایی استاندار اصفهان، مسعود گلشیرازی رئیس اتاق بازرگانی اصفهان و نمایندگانی از وزارتخانه‌های امور خارجه، اقتصاد و دارایی و صمت نیز از سمت ایران حضور داشتند.

در این سند تفاهم نامه که به امضای مقامات ارشد طرفین رسید، در زمینه تشکیل کارگروه مشترک تجاری بین دو کشور، تأسیس مراکز تجاری بین بخش های خصوصی طرفین، استقرار وابسته بازرگانی در سفارتخانه های دو کشور در تهران و دوحه و استفاده از بندرگاه های طرفین برای توسعه صادرات و واردات کالا، توافق شد.

از دیگر مفاد این سند تفاهم نامه می توان به همکاری اتاق های بازرگانی و تشویق بخش خصوصی دو کشور برای سرمایه گذاری مشترک و بررسی راهکارهای مناسب برای تسهیل این توافق، همچنین، توافقاتی برای توسعه همکاری ها در حوزه های برق، آب، فاضلاب و گاز، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از جمله برگزاری هفته فرهنگی و ترویج صنایع و هنرهای سنتی در اصفهان اشاره کرد.

همکاری در زمینه تولید نیازمندی های دارویی و تجهیزات پزشکی طرف قطری در ایران و تشویق بخش خصوصی دو کشور در این زمینه، توافق برای امضای یک سند همکاری در حوزه آموزش عالی و پژوهش های علمی، استفاده طرف قطری از امکانات بندری و راه آهن ایران برای ترانزیت و حمل کالا، توافقات گسترده در زمینه ارتباطات، فناوری اطلاعات، حفاظت و تعمیر کابل های فیبر نوری (زیر دریایی) از دیگر مفاد این سند بود.

همچنین، در سند تفاهم نامه کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قطر، در زمینه کشاورزی شامل استفاده از تجربه ها و دانش فنی در بخش های زراعی، دامی و شیلات، محیط زیست و استفاده از تجربه ها و دانش ایران در این بخش ها، اعزام نیروی کار ایران به قطر و تشکیل کارگروه مشترکی برای این موضوع و توافق برای انعقاد و موافقتنامه معاضدت حقوقی دوجانبه توافق شد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=25099

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها