اکبری: اتاق‌های نسل سوم به سواد آماری نیاز دارند

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان گفت:اتاق‌های نسل سوم به شدت به سواد آماری نیاز دارند و هیچکس نمی‌تواند فعالان اقتصادی را از آمار و داده‌ها محروم کند؛ سواد آمار به معنای قدرت سنجش آمار و ارایه تصمیمات صحیح اقتصادی است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد ،نعمت اله اکبری در همایش “چالش‌ها، نقش آمار در ارتقای تصمیم سازی بخش خصوصی فقدان آمار و ارقام و به روز نبودن سیستم های الکترونیکی  آمار” در سالن همایش های بین المللی  اتاق بازرگانی اصفهان  تصریح کرد: شرط تبدیل شدن اتاق بازرگانی به اتاق نسل سوم  مجهز شدن اعضا به سواد آماری است .

 وی با بیان اینکه داشتن سواد آماری هنر است،گفت: سواد آماری، داشتن هنر تصمیم‌گیری و قضاوت تحت شرایط نااطمینان است.

وی افزود: امروزه با حجم گسترده ای از داده‌ها روبرو هستیم و سانسور آمار معنایی ندارد، سواد آماری یکی از مهم‌ترین نیازهای اقتصادی کشور در حال حاضر است.

اکبری یادآور شد: معتقدیم بسیاری از قابلیت‌های مهم اتاق‌های بازرگانی نسل سوم تنها با توسعه نظام جامع آماری محقق می‌شود و بر اساس تعاریف علمی، سواد آماری هنر تصمیم گرفتن و قضاوت کردن در شرایط نا اطمینانی است.

وی تصریح کرد: به کمک اطلاعات آماری، صاحبان کسب‌وکار می‌توانند به شناسایی بازار پرداخته، کسب‌وکار و استراتژی‌های بازاریابی خود را گسترش دهند و ضمن انتخاب بهترین استراتژی، هزینه‌های خود را به حداقل برسانند، بنابراین تهیه اطلاعات آماری درست و دقیق و معتبر، قدرت تصمیم سازی مناسب را افزایش می‌دهد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان، آگاهی نسبت به داده ها، توانایی درک مفاهیم آماری، توانایی تحلیل، تفسیر و ارزیابی اطلاعات آماری و توانایی برقراری ارتباط بین اطلاعات آماری و استنباط ها را از معیارهای داشتن سواد آماری بیان کرد.

اکبری بر لزوم فعالیت اتاق بازرگانی در ایجاد و ارتقای سواد آماری فعالان اقتصادی تاکید و تصریح کرد: فعالان اقتصادی برای افزایش سواد آماری باید از نحوه ساختن جداول آماری برای خلاصه سازی اطلاعات، ساختن نمودارهای مناسب آماری و نشان دادن صحیح وضعیت موجود، محاسبه و تحلیل نرخها، درصدها و نسبت های مقایسه‌ای، آشنایی کلی با فراداده ها، طبقه بندی آماری و تاکید بر داده های مکانی و تحلیل آنها آگاهی داشته باشند.

وی افزود: تولید آمار با سرعت و کیفیت مناسب، به فرهنگ آماری مناسب نیاز دارد و شناخت چگونگی وضع موجود فرهنگ آماری جامعه، از ضرورت های ایجاد شرایط مناسب فرهنگ آماری است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان با بیان اینکه علت مورد توجه قرار نگرفتن آمار در کشور،نرسیدن به مرحله خرد و دانش در نظام جامع آماری است، خاطرنشان کرد: ۲۰ درصد بودجه کشور متفرقه است و باید سواد آماری خود را افزایش دهیم و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در این خصوص گام بردارد.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=20334

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها