ایران در رده یازدهم جهانی صادرات کودهای کشاورزی

داده‌های آماری جهانی نشان می‌دهد در سال زراعی ۲۰۲۱ - ۲۰۲۲، ایران با صادرات ۱.۸ میلیارد دلار کود‌های شیمیایی در جایگاه یازدهم قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،‌ کشاورزی جهان در یک سال اخیر با چالش هایی از جمله تغییرات اقلیمی، افزایش قیمت نهاده ها و جنگ مواجه بوده و یکی از بخش های پرنوسان در این بین، نهاده های تولید به ویژه کود و سموم کشاورزی بوده است که نوسانات قیمتی زیادی را تجربه کرده است.

بر اساس داده های موسسه جهانی کود، روسیه بزرگترین صادر کننده کودهای شیمیایی در جهان است و طبق آماری که در مدت مشابه سال گذشته اعلام شده به عبارت دیگر در سال ۲۰۲۱، روسیه به ارزش صادرات تقریباً ۱۲.۵ میلیارد دلار، صادر کننده اصلی کودهای کشاورزی در جهان است.

این داده های آماری نشان می دهد: در مدت فوق، چین و کانادا نیز به ترتیب با ۱۱.۵ و ۶.۶ میلیارد دلار در رتبه های بعدی قرار گرفتند و مراکش هم صادراتی به ارزش ۵.۷ میلیارد دلار داشته و در جایگاه چهارم صادرکننده بزرگ کودهای کشاورزی از نظر ارزش صادرات قرار گرفته است.

در سال زراعی ۲۰۲۱-۲۰۲۲،‌ ایران با صادرات ۱.۸ میلیارد دلار کودهای کشاورزی در جایگاه یازدهم دنیا قرار دارد.

این داده ها حاکی است که آمریکا با ۴ میلیارد دلار، عربستان سعودی با ۳.۵ میلیارد دلار، هلند با ۳ میلیارد دلار، عمان با ۲.۶ میلیارد دلار، بلژیک با ۲.۶ میلیارد دلار و قطر با ۲.۱ میلیارد دلار در جایگاه پنجم تا دهم قرار دارند همچنین ایران با صادرات به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار در جایگاه یازدهم دنیا قرار گرفته و پس از آن کشورهایی مانند آلمان و مصر قرار دارند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=38589

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها