با ابلاغ سند توسعه گردشگری صورت گرفت؛ ریل‌گذاری برای تسریع در حرکت قطار گردشگری

۷۸

سال‌ها است گردشگری ایران با وجود توسعه و پیشرفت‌ها از داشتن برنامه کلان محروم بود، حالا با تدوین و ابلاغ سند توسعه گردشگری کشور می‌توان روزهای بهتری برای آن متصور شد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از ایرنا، در هفته جاری هیات وزیران به پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سند راهبردی توسعه گردشگری را به تصویب رساند. سند مذکور با چشم انداز ایجاد یک چارچوب هماهنگ سیاستی برای اتخاذ رویکردی بین بخشی و یکپارچه برای دستیابی به توسعه پایدار گردشگری و با همکاری دستگاه‌های اجرایی، اساتید دانشگاهی و فعالان بخش خصوصی تهیه و تدوین شده و بر عناصر مؤثر بر بخش گردشگری مانند مدیریت گردشگری، مسائل فضای کسب و کار این حوزه، زیرساخت‌های گردشگری، نیروی انسانی و فرهنگ سازی، مشکلات مربوط به اتباع خارجی و تبلیغات و بازاریابی تمرکز دارد.

مشخص کردن خطوط کلان سیاستی براساس گلوگاه‌های اصلی حوزه گردشگری کشور، ایجاد زمینه تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری، پیاده سازی اهداف در پویاترین حالت ممکن و منطبق با هدف افزایش بهره وری و توسعه و دستیابی به شاخص‌های رقابت‌پذیری سفر و گردشگری (توانمندسازی محیط، سیاست‌های سفر و گردشگری و منابع طبیعی و فرهنگی) از اهداف کلی سند پیشنهادی است.

جامع نگری در حوزه گردشگری از مسائل زیست‌محیطی تا شبکه گردشگری کشور، توجه به اسناد بالادستی و تجارب قبلی کشور در حوزه گردشگری در صد سال اخیر، از مزیت‌های سند یادشده محسوب می شود. مسئولان میراث فرهنگی وگردشگری می گویند با تصویب و ابلاغ این سند دیگر نهادی نمی‌تواند مانع از توسعه گردشگری شود و حتی ۲۹ نهاد نیز در توسعه گردشگری مسئول شدند.

کاوش زیر خیابان مشتاق جوار تپه اشرف اصفهان، گشودن راز تاریخ ایران

گمانه زنی‌های شمال تپه تاریخی اشرف پرده از تاریخ مبهم اصفهان برداشت؛ اما ادامه کاوش باستان‌شناسی در کف خیابان مشتاق همجوار این تپه، مطالبه جدی برای روشن شدن ابعاد تاریک تاریخ اصفهان و فلات مرکزی ایران است که تحقق آن نیازمند همکاری و مشارکت اداره‌کل‌ میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان است.

سال‌هاست باستان شناسی در اصفهان جدی گرفته نشده است. بودجه‌های ناچیز و کاوش‌های نیمه تمام موجب شد تاریخ کهن اصفهان همچنان سربه مهر بماند و همه این‌ها شاید در سایه آثار شهره و بیشتر شناخته شده صفوی باشد. از سویی باید گفت بسیاری از عملیات باستان شناسی سال‌های اخیر در این شهر، بعد از تصمیمات مدیران برای ایجاد ساختارهای شهری آن‌ هم به شکل نه چندان اصولی انجام گرفته است.

این بار اما در اصفهان طرح لوله گذاری آب به سمت شرق از جوار تپه اشرف، کار را به یکی از باستان شناسان کاربلد گره داد که برای عملیات نجات‌بخشی آتار تپه اشرف و حفظ شواهد اصفهان کهن ایستاد و عاقبت توانست دفتر مهر و موم تاریخ این شهر را باز کند.

۶۸ سکه مکشوفه در تهران متعلق به دوره اشکانیان است

مرتضی ادیب زاده  معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران از کشف سکه های قدیمی طی ماه گذشته توسط پلیس پایتخت خبر داد و گفت: این سکه ها متعلق به دوره های اشکانی و ساسانی است. پس از تحویل این اشیا مکشوفه قدمت سکه ها توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفت که مربوط به دوره اشکانی و ساسانی  بوده است. همچنین ۳ ظرف سفالی لعاب دار مربوط به قرون ۶ و ۷ (هق) ارزش گذاری شد. اطلاعات مربوط به محل و نحوه دستگیری متخلفان نامشخص است. 

۲۹ دستگاه ملزم به مشارکت توسعه گردشگری کشور شدند

ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان این که توسعه گردشگری نیاز به نقشه راهی داشت که تمام ارکان و اجزای نظام از آن حمایت کنند، گفت: فقدان چنین چشم‌اندازی سال‌ها باعث آسیب این حوزه شد؛ حال با تصویب سند راهبردی توسعه گردشگری، ۲۹ دستگاه ملزم به مشارکت در این امر شدند.

وی درباره اهمیت سند راهبردی توسعه گردشگری گفت: سند راهبردی توسعه گردشگری نقشه راه و راهبردی کلان برای گردشگری کشور است و قرار گرفتن آن در برنامه ششم توسعه، وجهه قانونی به آن می دهد. در این نقشه ۲۹ دستگاه کشور از جمله وزارت خارجه وزارت کشور و حتی دانشگاه ها نیز وظیفه و نقش دارند.

تیموری با بیان این که سازمان میراث‌فرهنگی وقت در برنامه ششم توسعه خود را مکلف به تدوین سند توسعه راهبرد گردشگری کشور کرده بود، گفت: سازمان وقت میراث‌فرهنگی و گردشگری از ابتدای فرایند تدوین این سند نظر همه ذی نفعان بخش های حاکمیتی، دولتی و خصوصی، جوامع محلی در حوزه گردشگری را در نظر گرفت. در این سند چشم انداز عوامل درونی و بیرونی توسعه گردشگری در نظر گرفته شد.

حرکت به سمت گردشگری سفارشی در دوران کرونا ضروری است

محمد تقی طغرایی عضو هیئت علمی دانشکده پژوهش‌های عالی هنر و کارآفرینی دانشگاه هنر اصفهان گفت: حرکت به سمت الگوی”گردشگری سفارشی” (customize tourism) در دوران شیوع بیماری کرونا برای حفظ صنعت گردشگری ضروری است.

 طغرایی  افزود: گردشگری سفارشی یا سفارش پذیرشده، الگوی جدیدی در صنعت گردشگری و مبتنی بر نیاز، تقاضا و خواسته‌های گردشگر است که در آن، گردشگر همه موارد مد نظر خود را پیش از سفر مطرح می‌کند و محیط مناسب برای استقرار و سفر وی با رعایت همه دستورهای بهداشتی فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه در دوران شیوع بیماری کرونا لازم است گردشگری از حالت انبوه به سمت سفارش پذیرشده حرکت کند، اظهارداشت: در این حالت، گردشگر همه سفارش‌های خود را برای گردشگری مانند شرایط آب و هوایی، مکان اسکان و پذیرایی قبل از شروع سفر به صورت الکترونیکی و مجازی اعلام می‌کند و بر اساس این سفارش و متناسب با شرایط مقصد گردشگری، مجوزهای لازم صادر می‌شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه گردشگری سفارشی، بحث جدیدی در بخش گردشگری با حاشیه سود بالاست، اضافه کرد: در این نوع گردشگری، تعداد گردشگران کاهش می‌یابد اما درآمدهای آن بیشتر می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد