با وجود بی ثباتی نرخ ارز و نبود نقدینگی نباید انتظاری در رشد تولید داشت

تولید کننده قطعات خودرو و مدیرعامل شرکت “متین کیمیا” گفت: با وجود بی ثباتی نرخ ارز و نبود نقدینگی و مواد اولیه نباید انتظاری در رشد تولید محصولات داخلی داشته باشیم.

حسن فرحبخش در گفت و گو با پایگاه خبری شاخص اقتصاد افزود: انتظار هم نباید داشته باشیم مواد اولیه ای که امروز در تولید قطعه به کار می بریم، بتوان این مواد را فردا با همان قیمت قبل تهیه کرد، زیرا نقدینگی تولید کنندگان در این شرایط کافی نیست و نباید انتظار روال عادی در تولید و فروش قطعات نیز داشت، چه رسد به افزایش راندمان تولید.

وی راهکار حل مشکلات کنونی را استراتژی مدیر و تولید کننده دانست اما در عین حال گفت: تولید کنندگان به تنهایی قادر به تامین مواد اولیه نیستند و پیشنهاد می شود یک سازمانی اقدام به تامین مواد اولیه کلی و عرضه به دیگر مجموعه ها نماید، ضمن آنکه یک آزمایشگاه مرکزی هم برای آزمایش محصولات تولیدی و با کیفیت ایجاد شود.

تحریم ها فرصتی برای ارتقای دانش فنی و توان تولید کنندگان است

فرحبخش در ادامه گفت: بخشی از تحریم ها را بهانه و فرصتی برای ارتقای دانش فنی و توان تولید توسط متخصصان و تولید کنندگان داخلی می دانیم.

وی افزود: برخی قطعات خودرو در این شرایط بومی سازی شده و از یکسال قبل بدلیل منع واردات در داخل تولید می شود.

این تولید کننده در تشریح مشکلات قطعه سازان و تولید کنندگان داخلی گفت: تولید کننده امروز مشکل سفارش گذاری ندارد، بلکه مشکل در بی ثباتی قیمت هاست و اینکه هر روز بر قیمت مواد اولیه افزوده می شود و به تبع آن نقدینگی موجود هم کفاف تهیه مواد اولیه با نرخ جدید را به تولیدکنندگان نمی دهد، همچنین تولید کننده نمی داند تا ۳ ماه دیگر می تواند به فعالیت خود ادامه دهد یا خیر.

وی افزود: قرارداد خودروساز با قطعه ساز تا پیش از این مشکلات ۳ ماهه بود اما اینک این قرارداد ۸ تا ۱۰ ماهه برای بازپرداخت بدهی هاست، همچنین مشکلات مالی و نبود نقدینگی، بی ثباتی نرخ ارز، تورم و دیگر مشکلات اقتصادی رکود را در صنایع ما به وجود آورده است اما تولید کنندگان دراین شرایط هم با تمام توان و ظرفیت فعالیت می کنند.

فرحبخش افزود: متاسفانه بانک ها هم به بهانه های مختلف، تمایلی به همکاری با تولید کنندگان در این شرایط ندارند و بیشترین رغبت آنها برای سرمایه گذاری در جاهایی است که منافع زودبازده و بیشتری داشته باشند.   

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، شرکت متین کیمیا تولید کننده قطعات لاستیکی، پلاستیکی و فلزی خودرو از سال ۷۳ فعالیت کاری خود را با حدود ۸۰ کارگز ماهر و نیمه ماهر آغاز کرده است، این مجموعه اینک با ایران خودرو و سازه گستر همکاری دارد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=22383

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها