بیش از ۱۲۹ هزار دستگاه کامیون کالا از طریق مرزهای کرمانشاه صادر شد

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک کرمانشاه گفت: در چهار ماه سپری شده از سال‌ جاری ۱۲۹ هزار و ۱۹ دستگاه کامیون حامل کالای صادراتی با انجام تشریفات گمرکی از طریق حوزه نظارت گمرکات استان کالای خود را به خارج از کشور صادر کردند.

«علی‌اصغر عباس‌زاده»، روز پنجشنبه به ایرنا گفت: از این تعداد کامیون عبوری حامل کالای صادراتی از حوزه نظارت گمرکات استان کرمانشاه، گمرک پرویزخان با تردد ۴۹ هزار و ۱۹ دستگاه کامیون بیشترین سهم کامیون‌های حامل کالای صادراتی را در بین گمرکات استان به خود اختصاص داده است.

وی، سهم گمرک خسروی از کامیون‌های حامل کالای صادراتی در چهار ماهه نخست سالجاری از گمرکات استان را ۳۳ هزار و ۳۰۶ دستگاه عنوان کرد.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک کرمانشاه تعداد کامیون‌های عبوری از گمرکات سومار، شوشمی و شیخ صله را به ترتیب ۲۱ هزار و ۵۹۳ دستگاه، ۱۱ هزار و ۳۲۴ دستگاه و ۱۳ هزار و ۷۷۷ دستگاه عنوان کرد.

عباس‌زاده، حجم کالای صادراتی توسط این تعداد کامیون را ۹۳۵ میلیون و ۵۷۵ هزار و ۹۶۱ دلار کالا به وزن ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار و ۲۳ تن عنوان کرد.

وی، عمده کالاهای صادراتی از طریق حوزه نظارت گمرکات استان را میلگرد و آهن آلات، کاشی و سرامیک، میوه و تره بار، سنگ‌های ساختمانی، لبنیات، انواع محصولات پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف عنوان کرد.

کرمانشاه ۶ مرز رسمی و بازارچه مرزی دارد

به گزارش ایرنا، استان کرمانشاه در مجموع ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرز ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی فعال است و سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از این مرزها به خارج از کشور صادر می‌شود.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که در امتداد این مرزها، ۲ مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با بخش حکومت مرکزی و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

مرز رسمی پرویزخان قطب اقتصادی غرب کشور و از مرزهای فعال است و ۴۵ درصد صادرات کالاهای غیر نفتی از کشورمان به کشور عراق از طریق این مرز صورت می‌گیرد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=41423

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها