تاکید کمیسیون صنایع بر استفاده از ظرفیت ارزهای با منشاء خارجی برای واردات خودرو

اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس در نشست مشترک با وزیر صمت بر استفاده از ظرفیت ارز منشاء خارجی برای واردات خودرو تاکید کردند.

به گزارش شاخص اقتصاد به نقل از ایرنا، نشست مشترک کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با عباس علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز دوشنبه ۲۳ مرداد برگزار شد.

بر اساس این گزارش عزت اله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این نشست با اشاره به قوانین مصوب درباره واردات خودرو گفت: دولت می‌تواند با نظام تعرفه‌گذاری، بازار خودرو را تنظیم کند، در حال حاضر خودرو به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده و بخشی از تقاضای بازار کاذب است که با واردات مدیریت شده می‌توان این تقاضای کاذب را حذف کرد.

وی با بیان اینکه مردم منتظر واردات خودرو هستند، تصریح کرد: نباید در واردات خودرو تعلل صورت گیرد.

اکبری تالارپشتی با اشاره به اینکه باید در همه حوزه‌های صنعت از مدل‌های موفق دنیا الگوبرداری و آنها را بومی‌سازی کرد، اضافه کرد: در این حوزه‌ها باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد و وزارت صمت و دولت تنها سیاست‌گذار این حوزه باشند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به ضرورت استفاده از پتانسیل ری اکسپورت تصریح کرد: در موضوع واردات خودرو می‌توان از ظرفیت ارز منشاء خارجی استفاده کرد. در واقع در این مکانیسم ایرانیان خارج از کشور می‌توانند خودرو وارد کنند.

در این نشست سیداحمد رسولی نژاد با بیان اینکه آمار ارائه شده در جلسات امروز باید راستی‌آزمایی شود، گفت: احساس مردم درباره وضعیت بازار با آمارهای ارائه شده همخوانی ندارد و رشد ۳۰ درصدی تولید در این حوزه احساس نمی‌شود.

بر اساس این گزارش محمدحسین فرهنگی عضو کمیسیون صنایع با بیان اینکه باید برای کاهش هزینه‌های تولید و به تبع آن کاهش سطح عمومی قیمت‌ها برنامه‌ریزی و نظارت شود، اظهار کرد: ممکن است بدون نظارت درست حتی با وجود کاهش هزینه تولید، انعکاس آن بر کاهش سطح عمومی قیمت‌ها مشخص نباشد.

الهویردی دهقانی عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه مجلس وظیفه خود درباره واردات خودرو را انجام داد و اکنون نوبت وزارت صمت و دولت است که با تخصیص ارز این موضوع را محقق کند، گفت: باید برای صنایعی مانند آلومینیوم که انرژی‌بر هستند؛ اما محصولات مازادشان را صادر می‌کنند نیز فکری شود.

در این نشست لطف اله سیاهکلی با بیان اینکه باید به آمار تولید یک میلیون و پانصد هزار دستگاه خودرو شک کرد، گفت: برخی افراد هستند که با وجود اینکه یک سال از زمان ثبت‌نام آنها می‌گذرد اما هنوز خودرو دریافت نکرده‌اند.

نماینده مردم قزوین و آبیک و البرز در مجلس درباره واگذاری سهام دولت در ایران خودرو و سایپا ادامه داد: دولت در ایران خودرو و سایپا باید مدیریت را واگذار کند نه سهام خود را.

روح اله عباس پور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این مراسم با اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون متبوعش با انجمن ماشین آلات راهسازی و معدنی گفت: این افراد گلایه‌مندی‌هایی داشتند مبنی بر اینکه ما توانایی تولید به میزان نیاز کشور را داریم اما این ماشین‌آلات از خارج واگذار می‌شود که در این زمینه باید فکری اساسی شود.

بر اساس این گزارش رضا تقی پورانوری با طرح این پرسش که آیا مشکل استاندارد در حوزه واردات خودرو حل شده یا خیر، اظهار کرد: هرچه اطلاع‌رسانی در حوزه واردات بیشتر باشد، التهاب بازار کاهش بیشتری خواهد داشت.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس همچنین درباره موضوع ماشین‌آلات راهسازی و معدنی بیان کرد: اگر این ماشین آلات در داخل تأمین شود، واردات آن بی‌معنا است. دولت باید مدیریت لازم در این زمینه را انجام دهد.

حجت اله فیروزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: برای واردات خودرو می‌توان از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور استفاده کرد، از سوی دیگر باید به این نکته نیز توجه کرد تا زمانی که تولیدکنندگان خودرو خودشان در واردات ذینفع نباشند، این موضوع محقق نمی‌شود بنابراین می‌توان در حوزه خدمات پس از فروش و … از این شرکت‌ها استفاده کرد.

علی اکبر کریمی در این نشست بیان کرد: محدودیت واردات خودرو از سال ۹۷ اتفاق افتاد که با قانون مجلس این محدودیت از بین رفت. در قانون واردات خودروهای کارکرده هیچ قیدی در نظر گرفته نشده و افراد می‌توانند بدون نیاز به کارت بازرگانی خودرو وارد کنند.

سیدجواد حسینی کیا با بیان اینکه کارشناسان وزارت صمت باید تمام خلأ‌های قانونی و یا تعارضات قانونی حوزه صمت را احصا و به کمیسیون صنایع برای رفع مشکلات ارائه دهد، گفت: می‌توان راهکارهای بسیاری برای واردات خودرو به کار گرفت.

بر اساس این گزارش علیرضا سلیمی با انتقاد از قطعی برق واحدهای تولیدی گفت: به تازگی واحدهای تولیدی با مشکل تأمین مواد اولیه نیز مواجه هستند که باید تدبیر ویژه‌ای برای رفع این مشکل به کار گرفت.

عباس علی‌آبادی وزیر صمت در این نشست درباره آیین‌نامه واردات خودرو تصریح کرد: تلاش کردیم در این آیین‌نامه تعرفه‌های واردات را کاهش دهیم.

علی آبادی همچنین با بیان اینکه تلاش می‌شود تعرفه واردات خودروهای برقی صفر در نظر گرفته شود، اضافه کرد: مصرف سوخت در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ میلیون لیتر افزایش یافته و اگر همین مسیر را ادامه دهیم نه تنها نمی‌توانیم بنزین صادر کنیم بلکه باید بنزین نیز وارد کنیم که برای رفع این مشکل بهترین راهکار استفاده از خودروهای برقی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تأمین برق مورد نیاز صنایع نیز گفت: تلاش می‌کنیم از طریق صنایع بزرگ برق مورد نیازشان را تأمین کنیم.

عبدالله توکلی مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت در این نشست گزارشی از روند تولید خودرو، برنامه‌های مدیریت بازار، واردات خودروهای کارکرده و … ارائه به رشد تولید خودرو اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی نقش مهمی در این رشد داشته‌اند.

وی در تشریح برنامه‌های وزارت صمت در مدیریت بازار خودرو به افزایش عرضه از طریق تولید داخل، شفاف سازی عرضه از طریق سامانه یکپارچه و تسهیل واردات و تدوین آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده اشاره کرد.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت بیان کرد: در تدوین آیین‌نامه واردات خودرو از نقطه نظرات کارشناسان استفاده شده است.

توکلی با بیان اینکه ما در برنامه‌های خود به دنبال رقابت‌پذیری هستیم، گفت: تأمین ارز برای رشد تولید و واردات و یکپارچگی حکمرانی صنعتی الزامات تحقق برنامه‌های ما در وزارت صمت است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=41428

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها