تسهیلات صادراتی برای تولیدکنندگانی که جهش تولید دارند

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تسهیلات صادراتی برای تولیدکنندگانی که جهش تولید دارند، اختصاص می‌یابد و این سازمان همکاری های لازم را با صادرکنندگان به عمل می آورد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی شاخص اقتصاد به نقل از ایرنا، «حمید زادبوم» افزود: واحدهای صنعتی با تحقق اهداف “جهش تولید”، می‌توانند علاوه بر تامین نیاز بازار داخل که یک بازار ۸۰ میلیونی است، به فکر صادرات محصولات تولیدی واحد خود نیز باشند و در همین زمینه سازمان توسعه تجارت ایران همکاری های لازم را با صادرکننده‌ها خواهد داشت.

وی افزود: واحدهای صنعتی دارای مازاد تولید، می‌توانند به بازارهای مصرف کشورهای منطقه، به عنوان بازار صادراتی ویژه توجه کرده و برای صادرات محصولات واحد تولیدی خود اقدام کنند.

سازمان توسعه تجارت، آماده کمک به صادرکنندگان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای ایجاد زمینه‌های لازم جهت توسعه صادرات و حمایت لجستیکی و تشویق صادرکنندگان، سازمان توسعه و تجارت ایران، توسعه زیرساخت‌های صادراتی را در دستور کار قرار داده و بر اساس ظرفیت‌های استانی با استانداری‌ها و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها همکاری‌های لازم را دارد و مشوق‌هایی نیز برای ورود افراد به حوزه زیرساختی و توسعه امکانات صادراتی کشور پیش بینی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: فرایند تشکیل پرونده و پرداخت مشوق‌های صادراتی در حوزه زیرساخت‌ها، شامل ارائه طرح توجیهی توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی به کارگروه توسعه صادرات استان و تایید و تصویب طرح و مجری در این کارگروه با حضور همه اعضا و در نهایت، اعلام به سازمان توسعه تجارت ایران خواهد بود و پرداخت مشوق‌های صادراتی در دو قالب کمک بلاعوض و کمک سود تسهیلات بانکی، انجام خواهد گرفت.

بازگشت ۶۸ درصد ارز حاصل از صادرات به کشور

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: طبق اعلام بانک مرکزی، تاکنون، ۳۵ میلیارد یورو ارز توسط صادرکنندگان به کشور بازگشته و می توان گفت:  ۶۸ درصد ارز صادراتی، وارد چرخه اقتصادی کشور شده است.

زادبوم افزود: بررسی ها نشان می دهد از فروردین سال ۹۷ تا فروردین امسال، تعداد ۲۱ هزار و ۲۵۴ نفر صادرکننده، ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانده اند.

معاون وزیر صنعت توضیح داد: تعداد صادرکنندگانی که از ابتدای سال ۹۹ تا پایان مردادماه ۱۰۰ درصد به تعهدات ارزی خود عمل کرده‌اند،  دو هزار و ۲۸۶ نفر بوده اند؛ ضمن اینکه از فروردین تا تیرماه امسال، تعداد دو هزار و ۱۴ نفر صادرکننده به تعهدات خود عمل کردند و به عبارتی در مردادماه ۹۹ تعداد ۲۷۲ صادرکننده دیگر نیز به تعهدات ارزی خود عمل کرده اند و ارز صادراتی را به کشور برگردانده اند.

تاثیر برگزاری نمایشگاه بر صنعت کشور

زادبوم در زمینه امضای تفاهمنامه همکاری میان سازمان توسعه تجارت و انجمن نمایشگاه های ایران توضیح داد: این تفاهمنامه، زمینه استفاده از توانمندی تشکل‌ها در جهت افزایش اثر بخشی صنعت نمایشگاهی و ایجاد رقابت سالم، میان برگزارکنندگان نمایشگاه‌ها در سراسر کشور را فراهم می‌آورد.

وی خاطر نشان کرد: هماهنگی و تنظیم فرایند تصویب تقویم نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی (پنج ساله ۱۴۰۴ ـ ۱۴۰۰)، حمایت از برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ به شکل ادواری در استان‌های کشور، تهیه و تدوین طرح جامع توسعه، ارتقای کمی و کیفی زیرساخت‌های نمایشگاهی کشور و تدوین ضمانت اجرایی برای جلوگیری از برگزاری نمایشگاه‌های غیراستاندارد خارج از سایت‌های نمایشگاهی، از بندهایی است که در این تفاهم نامه به آنها اشاره شده و رعایت این موارد می تواند به صنعت کشور در همه حوزه ها کمک کند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=24007

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها