تفاوت تامین مالی از بازار پول و بازار سرمایه

یک مدرس دانشگاه گفت: در بازار سرمایه برای رسیدن به حد مطلوبی از سود بیش از یک سال در نظر گرفته می شود.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد ،فرهاد فلاح نژاد در  دوره آموزشی راهبردهای تامین مالی کسب و کارها اتاق بازرگانی اصفهان که به صورت وبینار برگزار شد تصریح کرد:  بازار پول بازاری است که ابزار مالی با سررسید کمتر از یک سال در آن معامله می شوند  در صورتیکه در بازار سرمایه چشم انداز زمانی بیشتر از یک سال است .

وی  اظهار داشت: طبق مدل چرخه عملیاتی ثروت، کسانی در بازار خلق ثروت می کنند که با وجه نقد بیشتری چرخه تولید ثروت را آغاز و آن را با سرعت بالاتری به اتمام برسانند.

فلاح نژاد افزود: چرخه عملیاتی ایجاد ثروت شامل وجه نقد، تولید کالا یا ارایه خدمات، فروش و مطالبات است  که سرعت به اتمام رساندن چرخه برای فعال اقتصادی ایجاد ثروت خواهد کرد.از طرفی واضح است که هر چه فرد با سرمایه گذاری بالاتری چرخه مذکور را آغاز کند، تولید ثروت او بیشتر می شود .

وی تصریح کرد: دو روش تامین مالی مبنی بر سرمایه و بدهی وجود دارند که ریسک و بازده برای هر یک متفاوت است.

فلاح نژاد افزود:روش اخذ وام (روش بدهی) در مدت زمان معین با سود مشخص انجام می شود و عملا ریسک زیادی را متوجه سرمایه پذیر خواهد کرد. در صورتیکه در روش مبتنی بر سرمایه یا همان روش سهام، سرمایه پذیر ریسک کمتری را متحمل خواهد شد. به عبارت بهتر تضاد منافع بین طرفین وام دهنده و وام گیرنده وجود دارد به همین دلیل بر حسب شرایط کار و ریسک پروژه روش تامین مالی انتخاب خواهد شد.

وی  حفظ مالکیت ، حفظ سود باقیمانده و  ایجاد سپر مالیاتی را از مزایای روش های مبتنی بر بدهی تامین مالی برشمرد و گفت: نیاز به وثیقه مکفی،کاهش امکان وام گیری،افزایش ریسک نقدینگی وکاهش جریان های نقدی آزاد از معایب این روش است.

وی عدم تضمین بازپرداخت سرمایه، افزایش جذابیت برای وام دهندگان و افزایش نقدینگی پروژه را از  مزایای روش های مبتنی بر سرمایه  برای تامین مالی عنوان کرد .

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=22228

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها