توضیحات میرکاظمی درباره فروش نفت در بودجه ۱۴۰۲/کسری بودجه نخواهیم داشت

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: درآمد نفتی ۶۰۳ همت پیش بینی شده است که برخی می‌گویند ممکن است میزان فروش نفت و یا قیمت دلار تغییر یابد و این رقم محقق نشود که باید بگویم، عدد ۶۰۳ همت با ترکیبی از تغییرات پیش بینی شده که قابل احصا و با کمترین مخاطره است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سیدمسعود میرکاظمی در نشست علنی صبح امروز _یکشنبه، دوم بهمن ماه_ در جریان رسیدگی به کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور با اشاره به کسری بودجه در سال جاری اظهار کرد: در بودجه عمومی کشور، منابع و مصارف ۹۵ درصد با قانون همپوشانی داشت و تنها ۵ درصد مغایرت میان عملکرد و قانون داشتیم.

وی ادامه داد: از آنجایی که مجلس سقف بودجه را در سال ۱۴۰۱، تغییر نداد کمترین مغایرت را داشتیم و یکی از ویژگی‌هایی که باعث کنترل منابع و مصارف شد، پیش بینی منابع قابل وصول بود. در این بین ۲۰۰ همت اعتبار عمرانی و اشتغال‌زایی تخصیص یافت و پرداخت شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه منابع مالی بودجه ۱۴۰۲، ۱۹۸۴ همت پیش بینی شده است، توضیح داد: ۷۰۰ همت از درآمد مالیاتی دریافت شده است که با توجه به میزان درآمد ناخالص ملی، این عدد، رقم زیادی نبوده و حتی اعتقاد داریم ظرفیت مالیاتی بیش از این است اما بر اساس توان مالیات گیری سازمان مالیاتی کشور، این رقم پیش بینی شده است که باید گفت GDP سایر کشورها ۹ تا ۲۵ درصد است در حالی که ما تنها ۳.۷ درصد دریافت می‌کنیم و اطمینان داریم درآمد مالیاتی قابل وصول است.

میرکاظمی در خصوص درآمد نفتی اظهار کرد: درآمد نفتی ۶۰۳ همت پیش بینی شده است که برخی می‌گویند ممکن است میزان فروش نفت و یا قیمت دلار تغییر یابد و این رقم محقق نشود که باید بگویم، عدد ۶۰۳ همت با ترکیبی از تغییرات پیش بینی شده که قابل احصا و با کمترین مخاطره است. از سوی دیگر در خصوص واگذاری اموال و سهام لازم است توضیح دهم که دو قسط سهام ستاره خلیج فارس، سال آینده وصول می‌شود و با توجه به مصوبه فروش اموال در جلسه سران درآمد از فروش اموال دولت به دلیل عدم ورود دستگاه‌ها و کُند شدن موضوع در این امر افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به واریز ۴۰ درصدی از درآمد فروش نفت به صندوق توسعه ملی گفت: استقراض از صندوق نداریم و در صورت کسری بودجه به سمت بودجه جاری یا تملک دارایی نخواهیم رفت از سوی دیگر، تراز عملیاتی مدیریت شده است. در سنوات گذشته برخی هزینه‌ها در تبصره ۱۴ لایحه بودجه دیده می‌شد که از جنس هدفمندی نبود. ۱۵۰ همت از این هزینه‌ها از تبصره ۱۴ به بدنه بودجه انتقال یافت و با در نظر گرفتن ۶۵ تا ۷۰ همت، ترمیم حقوق، تسریع تراز عملیاتی اتفاق نخواهد افتاد و کمتر از ۲۰ درصد رشد هزینه‌ها خواهیم داشت که نشان می‌دهد دولت مسیر درستی را در پیش گرفته است.

سه هزار همت پروژه نیمه تمام داریم
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه با تنش آبی، توسعه جاده‌های روستایی، راه آهن، بیمارستان، دانشگاه و خوابگاه روبه‌رو هستیم، خاطرنشان کرد: سه هزار همت پروژه نیمه تمام داریم که در تبصره‌ها مشارکت مردم به طور جدی دیده‌ایم. در قانون برنامه هفتم نیز مشارکت عمومی و خصوصی برای طرح‌های نیمه تمام را به طور جدی لحاظ خواهیم کرد. اگر روش تأمین اعتبار برای پروژه‌ها را تغییر ندهیم و مردم را به میدان نیاوریم، عدم تخصیص منابع به پروژه‌ها تکرار می‌شود و همچنان نگران نیمه تمام ماندن پروژه‌ها خواهیم بود.

میرکاظمی با تأکید بر تلاش برای ثبات اقتصادی گفت: ریشه تورم را شناسایی کردیم، بخشی از آن در منابع و مصارف است که آن را مدیریت خواهیم کرد و این امر مانع استقراض خواهد شد که فشار بر مردم کاهش خواهد یافت زیرا اعتقاد داریم برای اداره دولت نباید به مردم فشار اقتصادی وارد شود.

وی با تأکید بر اینکه میزان پایه پولی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ کاهش پیدا خواهد کرد، توضیح داد: با تکالیف و تبصره‌هایی که در سایر عوامل تورم ایجاد کرده‌ایم، بانک مرکزی اضافه برداشت بانک‌ها را مدیریت خواهد کرد که با این کار افزایش پایه پولی کنترل می‌شود، همچنین از مجلس می‌خواهیم اجازه دهد مدیریت تبصره‌ها بر اساس آئین نامه تدوین شده از سوی دولت پیش برود تا بتوانیم پایه پولی را مدیریت کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی نخواهیم داشت، گفت: این ارز باعث افزایش هزینه‌ها بر مردم می‌شد چرا که وزارتخانه‌ها برای جبران کسری بودجه، ارز ۴۲۰۰ تومانی را در بازار به قیمت ۲۷ هزار تومان به فروش می‌رساندند و این باعث تورم می‌شد. این روند باعث افزایش ۴۰۰ هزار میلیاردی پایه پولی می‌شد که سال آینده این عامل افزایش تورم را نخواهیم داشت.

میرکاظمی در پایان تأکید کرد: سال آینده تسویه ۲۵۰ میلیارد تومانی بدهی خواهیم داشت. امسال ماهیانه ۱۸۰ میلیارد اوراق منتشر کردیم و ماهیانه ۱۵ همت اوراق، تسویه کردیم و ۳۳۰ همت به صندوق‌ها کمک کرده‌ایم که با در نظر گرفتن ۱۸۰ همت کمک به سازمان تأمین اجتماعی، ۳۴۵ همت پرداخت شده در حالی که دولت هیچ نقشی در این موارد نداشته است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=18136

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها