تولید حدود ۹ درصد از نیاز دارویی کشور در شرکت داروسازی “رها”

مدیر کارخانه داروسازی “رها” اصفهان از تولید ۷ تا ۹ درصد از نیاز سالانه دارویی کشور در این شرکت خبر داد و گفت: واحد پیوسته رهش، یکی از بخش های موفقی است که با تولید داروهای خوراکی، کشور را از واردات این نوع داروها بی نیاز کرده است.

محمود شایگان نیا در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه خبری شاخص اقتصاد؛ صرفه اقتصادی، کیفیت بالای دارو در مقایسه با مشابه خارجی و ارزان بودن را از مزایای استفاد هاز داروهای پیوسته رهش خوراکی دانست.

۱۴۰ قلم فرآورده دارویی در این شرکت شامل: انواع قرص، کپسول، اسپری بینی، آمپول و مکمل های دارویی تولید می شود که با این میزان اقلام دارویی، کشور از واردات بسیاری از داروها بی نیاز شده است.

وی در ادامه با بیان این که ۷۰ تا ۹۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز داروها، طبق استانداردهای بین المللی در داخل تولید می شود، گفت: مابقی مواد اولیه به دلیل آن که تکنولوژی بالایی برای تولید نیاز دارد و نیز انحصاری بودن و مقرون به صرف نبودن، وارداتی است.

شایگان نیا با اشاره به شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت موارد ایمنی و بهداشتی داروهای تولیدی توسط کارشناسان و کارکنان، افزود: فرایند تولید تا توزیع طبق پروتکل های بهداشتی و با ایمنی بالا انجام می شود و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

وی تصریح کرد: داروهای انحصاری پیوسته رهش در این شرکت به صورت تدریجی در بدن آزادسازی می شود و از خصوصیات آن این است که استفاده از یک قرص داروهای پیوسته رهش، برابر با سه قرص داروهای مشابه است.

مدیرکارخانه داروسازی رها با اشاره به تولید قرص ضد تشنج و صرع “رهاکین” ۵۰۰ و داروهای اعصاب و روان به صورت انحصاری در این شرکت گفت: طبق مطالعات انجام شده، این قرص ها و دیگر داروهای تولیدی در این شرکت از لحاظ کیفیت با مشابه خارجی برابری می کند.

سال گذشته این شرکت توانست ۱۰ مکمل دارویی جدید گیاهی مورد کاربرد در سلامت چشم و قلب، آرتروز، پوکی استخوان و رفع کم خونی را تولید و روانه بازار کند.

شرکت داروسازی رها از سال ۶۹ فعالیت حرفه ای خود را با ظرفیت ۳۰ درصد تولید آغاز کرد؛ اینک در این شرکت و دیگر شرکت های دارویی، ۹۷ درصد داروی کشور در داخل تولید می شود.

شرکت رها، داروهای مورد نیاز داخل و نیز کشورهای منطقه از جمله عراق و افغانستان و حتی سوریه را تامین می کند و بنا دارد تا آخر امسال ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار دارو به این کشورها صادر کند.

این شرکت دارویی با تکیه بر دانش بومی خود انواع قرص های استروفان برای رفع عوارض یائسگی، راکیوتن مفید برای سلامت قلب، هایویزن برای سلامت چشم و بینایی، رابونکس با کاربرد در ترمیم غضروف و جلوگیری از ساییدگی مفاصل؛ همچنین قرص رافولید مناسب برای رفع کم خونی و جلوگیری از سخت شدن دیواره های عروق را که پیش از این از کشورهای آمریکا و اروپا تامین می شد، را تولید می کند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=23413

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها