جدیدترین گزارش بانک جهانی از وضعیت کسب و کار در ایران

بانک جهانی از بهبود وضعیت ایران در ۲ محور شاخص کسب‌وکار و پس رفت در ۲ محور دیگر خبر داد و اعلام کرد انجام فعالیت اقتصادی در ایران از ۱۲۶ کشور جهان سخت‌تر است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از خبرگزاری تسنیم، بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود موسوم به «گزارش فضای کسب‌وکار ۲۰۲۰» به مقایسه ۱۹۰ کشور جهان از نظر سهولت فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت فضای کسب‌وکار آنها پرداخته است.

بر اساس ارزیابی این نهاد بین المللی که بر پایه آمار مربوط به یک‌ساله منتهی به می ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) تهیه شده است فضای کسب‌وکار در ایران بهتر شده است.

اصلاح برآورد بانک جهانی از فضای کسب و کار ایران در سال قبل

بانک جهانی در برآورد اصلاحی خود از فضای کسب و کار ایران در سال قبل نمره ۵۸.۶ را به ایران داده است که با توجه به این نمره و کسب نمره ۵۸.۵ در شاخص کسب و کار امسال باید گفت فضای کسب و کار ایران در سال جدید نه تنها بهبود نیافته بلکه به میزان ۰.۱ واحد تنزل داشته است.

شاخص کلی فضای کسب‌وکار بر پایه ۱۰ شاخص کوچکتر با عناوین آغاز کسب‌وکار، کسب مجوز، ثبت داراییها، کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه گذاری، مالیات، تجارت، اجرای قراردادها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق محاسبه می‌شود. این شاخص در واقع نشان‌دهنده سهولت و مناسب بودن هرکشور برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است.

هرچه نمره کشوری در شاخص کلی فضای کسب‌وکار بیشتر باشد دلالت بر شرایط بهتر کسب‌وکار در آن کشور دارد.

ایران در رده‌بندی جهانی فضای کسب‌وکار میان ۱۹۰ کشور در رده ۱۲۷ جهان قرار گرفته است که نسبت به سال قبل یک پله صعود داشته است. بر این اساس ایران به‌لحاظ سهولت کسب‌وکار فقط از ۶۳ کشور جهان وضعیت بهتری دارد.

سومالی با نمره ۲۰ در رده بندی جهانی فضای کسب و کار از آخر اول شد

در جهان نیوزیلند با نمره ۸۶.۸ رتبه نخست از نظر فضای کسب‌وکار را به خود اختصاص داده است و سنگاپور با نمره ۸۶.۲ و هنگ کنگ با نمره ۸۵.۳ به‌ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص داده‌اند. کره جنوبی، آمریکا، گرجستان، انگلیس، نروژ و سوئد نیز به ترتیب در رتبه های چهارم تا دهم قرار گرفته اند.

کشور آفریقایی سومالی نیز با نمره  ۲۰ در رتبه آخر قرار گرفته است.

بهبود وضعیت ایران در ۲ محور شاخص کسب‌وکار و پس رفت در ۲ محور

بر اساس این گزارش میان ۱۰ محور کسب‌وکار در دو محور وضعیت ایران نسبت به سال قبل بهبود پیدا کرده و در دو محور نیز وضعیت بدتر شده و در شش محور نیز تغییری حاصل نشده است.

نمره ایران در شاخص کسب مجوز ۰.۴ واحد بهبود یافته و به ۷۱.۲ رسیده است. در شاخص دریافت انرژی برق نیز نمره ایران با ۰.۱ واحد افزایش به ۶۹.۴ واحد رسیده است.

اما در شاخص ثبت داراییها نمره ایران ۰.۹ واحد افت داشته و به ۶۸.۱ رسیده و در شاخص ورشکستگی نیز نمره ایران ۰.۵ واحد کاهش یافته و به ۳۵.۱ رسیده است.

بر اساس این گزارش در رده بندی جهانی، رتبه ایران از نظر سهولت آغاز کسب‌وکار ۱۷۸، کسب مجوز ۷۳، ثبت داراییها ۷۰، کسب اعتبارات ۱۰۴، حمایت از سرمایه گذاری ۱۲۸، مالیات ۱۴۴، تجارت ۱۲۳، اجرای قراردادها ۹۰ ، ورشکستگی ۱۳۳ و دریافت انرژی برق ۱۱۳ محاسبه شده است.


Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=23436

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها