حفظ و بقای صنعت و کشت گل محمدی نیاز به حمایت دولت دارد

عطر گل محمدی این روزها فضای کوچه و خیابان های کاشان را عطرآگین کرده است و شادی و طراوت را برای هر مرد و زن و پیر و جوانی به ارمغان آورده است؛ بوی خوشی که رهاورد ماه ها تلاش و کوشش کشاورزان و گل کاران منطقه کاشان بزرگ است.

امسال اما با شیوع ویروس کرونا بسیاری از برنامه ها به ویژه جشنواره گل و گلاب کاشان و بسیاری از برنامه ها که برای عطرآگین کردن فضا از گلاب ناب محمدی استفاده می شد، تعطیل شد؛ تعطیلی مساجد و به تبع آن عدم اجرای هفته غبارروبی مساجد قبل از ماه مبارک رمضان نیز باعث شد تا تقاضا برای خرید این کالای ناب کاهش پیدا کند.

گُل کاران و تولیدکنندگان گلاب و عرقیجات گیاهی در منطقه کاشان نخستین افرادی بودند که به صورت مستقیم متضرر شدند و تولید و عدم تقاضا برای خرید و از طرف دیگر عدم وجود شرایط ویژه صادرات باعث شده است تا انبارهای آنان از گلاب و عرقجات گیاهی پُر شود.

دولت برای جبران خسارت صنعت گلاب ناشی از شیوع کرونا از دریافت مالیات و بیمه  صرف نظر کند

محمود تولایی، رییس اتاق کاشان ضمن اشاره به دغدغه اتاق کاشان مبنی بر کاهش خسارات فعالان حوزه گلاب و عرقیجات گیاهی منطقه کاشان ناشی از شیوع ویروس کرونا اظهارداشت: پایه اقتصاد این منطقه بیشتر بر محورهای تولید گلاب و فرش ماشینی است که هر دو در جریان شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا آسیب جدی دیدند و نیازمند کمک دولت هستند.

وی افزود: با توجه به زیان‎هایی که به این دو صنعت وارد شده است، می‌توان آنها را در ردیف یکم تا دهم مشاغل آسیب دیده از شیوع کرونا فهرست کرد، با این تفاوت که علایم زیان آنها کم‌کم دیده خواهد شد زیرا مانند واحد صنفی نبوده بلکه واحدهای تولیدی بزرگ هستند.

رییس اتاق کاشان ضمن اشاره به تاثیر بسزای فعالان حوزه گلاب و عرقیجات کاشان در منطقه و جهان ابراز داشت: صنعت نساجی، فرش ماشینی و گلاب و عرقیات گیاهی در این این منطقه نه تنها نیاز داخل کشور را تامین می‌کند بلکه صادرکنندگان بزرگ و مطرح این صنایع در کشور و جهان هستند.

وی با بیان اینکه دولت باید در این زمینه تمهیدات لازم را بیندیشد، تاکید کرد: دولت باید ضمن کمک به واحدهای تولید گلاب و عرقیجات گیاهی در منطقه کاشان برای جبران خسارت ناشی از شیوع کرونا، از دریافت مالیات و بیمه نیز صرف نظر کند و تسهیلات ویژه‌ای در این زمینه در نظر بگیرد.

میزان تولید گل محمدی افزایش قابل توجهی داشته است

مهدی شیرزادی دبیر کمیسیون های تخصصی اتاق کاشان ضمن اشاره به مشکلات گل کاران در حوزه قیمت خرید گل از آنان اظهار داشت: جلساتی بدین منظور برگزار شده است و مذاکراتی نیز صورت گرفته است و ارقامی نیز پیشنهاد شده است که موجب نگرانی گلاب گیران شده است.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از گلابی که از سال قبل باید فروش می رفت به دلیل شیوع ویروس کرونا در انبارها باقی مانده است، افزود: به دلیل بارش باران و نزولات آسمانی مناسب در زمستان سال گذشته و بارندگی های خوب بهاری میزان تولید گل محمدی افزایش قابل توجهی داشته است.

دبیر کمیسیون های تخصصی اتاق کاشان ضمن اشاره به عدم صادرات گلاب و عرقیجات با توجه به شیوع ویروس کرونا ابراز داشت: تمامی این شرایط باعث شده است تا امسال کِشِش افزایش قیمت گل محمدی وجود نداشته باشد و این مهم دغدغه گلاب گیران است در حالی که هزینه های گل کاران افزایش پیدا کرده است و طبیعتا حق دارند تا قیمت گل افزایش داشته باشد.

وی با بیان اینکه خرید گل از گل کاران کاشانی با قیمت بالاتر نسبت به سایر نقاط کشور موجب افزایش قیمت گلاب کاشان می شود، گفت: این موضوع می تواند خرید این محصول اصیل ایرانی را تحت تاثیر قرار دهد و بر همین اساس قیمت محصولات در کاشان نسبت به سایر نقاط کشور بالاتر و قدرت رقابت را کاهش دهد.

شیرزادی ضمن اشاره به تشکیل جلسات با فعالان حوزه گل و گلاب منطقه کاشان تصریح کرد: مقرر شد تا قیمت گل توافقی باشد تا از تبعات آتی آن جلوگیری شود چراکه شیوع ویروس کرونا صنعت گل و گلاب کاشان را تحت تاثیر قرار داده است و فعالان این حوزه متحمل ضرر و زیان های قابل توجهی شده اند.

بخش عمده ای از گلاب سال گذشته با شیوع ویروس کرونا بر روی دستان تولیدکننده مانده است

منصور صباغیان عضو اتاق کاشان با بیان اینکه محصولات گل محمدی به صورت عمده در منطقه کاشان تولید می شود، اظهار داشت: مصارف گلاب بیشتر در محصولاتی نظیر شیرینی جات، بستنی و سایر محصولات است و ۲۰ درصد از تولیدات نیز در زمان تولید به فروش می رسد که این موضوع در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا عملاً به صفر رسیده است.

وی ضمن اشاره به عدم ورود گردشگر به منطقه کاشان با شیوع ویروس کرونا افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا و عدم حضور شهروندان در آرامستان ها، عدم استقبال از محصولات گلاب در صنوف قنادان و تولید فرآورده های لبنی به ویژه بستنی و عدم توانایی در صادرات شاهد رکود قابل توجه در این صنعت هستیم.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان گلاب و عرقیات با بیان اینکه بخش عمده ای از گلاب سال گذشته با شیوع ویروس کرونا بر روی دستان تولیدکننده مانده است، ابراز داشت: با توجه به حجم بالای گل و عدم سرمازدگی گل محمدی لازم است مسوولان برای این صنعت تدابیر لازم اتخاذ کنند تا نه تولیدکنندگان گلاب و نه گل کاران ضرر کنند.

۴۰ درصد از گلاب تولید شده با ورود گردشگران به فروش می رفت

سید رضا نوابی رییس هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان گلاب و عرقیات با بیان اینکه عمده فروش گلاب محمدی در فصل گردشگری و گل و گلاب است، اظهار داشت: ۴۰ درصد از گلاب تولید شده با ورود گردشگران به فروش می رفت اما با شیوع ویروس کرونا این میزان تولید در انبارها باقی ماند.

وی ضمن اشاره به عدم تامین مواد اولیه نظیر بطری برای بسته بندی گلاب و عرقیجات افزود: این موضوع باعث شد تا بازار رمضانیه از دست تولیدکنندگان برود و ۲۵ درصد از تولید نیز که از این طریق به فروش می رفت، روی دست تولیدکنندگان ماند.

وی ضمن اشاره به تعطیلی صنوف قنادان و تولیدکنندگان فراورده های لبنی به ویژه بستنی ابراز داشت: تعطیلی مساجد و اماکن مذهبی نیز باعث شده تا بخش قابل توجهی از گلاب تولید شده به فروش نرود.

نوابی با بیان اینکه پیش بینی می شود ۳۵ تا ۴۰ درصد از گلاب تولیدی سال گذشته تولیدکنندگان گلاب در انبارها موجود باشد، گفت: موضوع صادرات نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا تحت تاثیر قرار گرفته است و بر همین اساس ۵۰ درصد موجودی انبارها نیز فروش نرفته است.

عضو اتاق کاشان ضمن اشاره به افزایش ۱.۵ برابری تولید گل توسط گل کاران تصریح کرد: لازم است دولت هماهنگی و همکاری با تولیدکنندگان گلاب داشته باشد و با تخصیص تسهیلات کم بهره مواد اولیه را خرید و گل را از گل کاران بخرند و رونق در این صنعت همچنان وجود داشته باشد.

دولت با تخصیص اعتبار  گل را از گل کار خریداری کند

سید تقی حجازی با اشاره به موجودی گلاب تولیدکنندگان از سال گذشته اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا خرید گل تحت الشعاع قرار گرفته است و گل را با قیمت کمتری خریداری می کنند که این موضوع به ضرر گل کاران است.

عضو هیات رئیسه اتاق کاشان ضمن انتقاد از تحت کشت قرار گرفتن مقادیر زیادی از زمین های زراعی منطقه کاشان به گل محمدی افزود: لازم است دولت برای رونق بخشی هرچه بیشتر تلاش کنند و با مسایل صنعت گل و گلاب با لطف بیشتری برخورد کنند و با تخصیص اعتبارات، گل را از گل کار خریداری کنند.

رییس انجمن گل سرخ کاشان با بیان اینکه ما داعیه رقابت با سایر کشورهای جهان را داریم، ابراز داشت: اگر حمایت های دولت در این زمینه نباشد تمامی زحمات فعالان و وزارت خانه در این زمینه به هدر می رود و در سوی دیگر نیز لازم است گل محمدی از تک محصولی خارج شود کما اینکه این مهم در سال های اخیر در حال تحقق است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=21711

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها