مدیرکل هواشناسی استان اصفهان:

خارج شدن از شرایط خشکسالی اصفهان زمانبر است

اصفهان-مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت: بارش‌های اخیر به صورت کوتاه مدت تا حدود بسیاری تنش آبی شدید اصفهان را کاهش داده اما خارج شدن از شرایط خشکسالی استان زمان بر است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا خورشیدی ظهر چهارشنبه در نشست خبری آنلاین با اصحاب رسانه اظهار داشت: بارش‌های اخیر به صورت کوتاه مدت تا حدود بسیاری تنش آبی شدید استان را کاهش داده اما با توجه به کم بارشی تجمعی در سال‌های اخیر بویژه در سه سال گذشته تشدید شرایط خشکسالی به صورت میان مدت و بلند مدت در استان وجود دارد و خارج شدن از آنها زمان بر است.

وی با بیان اینکه بیشتر مناطق استان در پهنه‌بندی خشکسالی هواشناسی استان در دوره ۲۴ ماهه تا پایان بهمن ماه درگیر خشکسالی شدید تا بسیار شدید هستند، گفت: مناطق جنوب و مرکز استان به دلیل دریافت بارش‌های مناسبی در زمستان جاری شرایط ترسالی و نیمه شرقی استان همچنان شرایط خشکسالی دارند.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان خاطر نشان کرد: اسفندماه ۱۴۰۱ ارتفاع برف کوهرنگ ۶۰ سانتی‌متر بود که گستردگی پوشش برف مناسب است، ولی عمق برف کمتر از حد نرمال است. همچنین میزان بارش در ایستگاه کوهرنگ به عنوان ایستگاه شاخص در تأمین آب زاینده‌رود تا ۲۳ اسفند، ۱۲۷۳ میلی‌متر بوده که در حدود ۲۸ درصد از میانگین بلندمدت خود بیشتر و نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به بارش‌های دریافتی از ابتدای سال آبی تا ۲۳ اسفند در استان، بیان داشت: میانگین وزنی بارش استان در سال آبی جاری از اول مهر تا ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ حدود ۱۲۰ میلیمتر است که نسبت به مقدار بلندمدت دوره آماری مشابه حدود ۲۶ درصد و نسبت به مقدار مشابه در سال آبی گذشته ۴۲ درصد افزایش داشته است.

خورشیدی استان اصفهان را به علت استمرار شرایط خشکسالی طی سال‌های اخیر در شرایط خشکسالی هیدرولوژی و خشکسالی اجتماعی- اقتصادی دانست و افزود: این امر یکی از سخت‌ترین و پیچیدگی انواع خشکسالی است و خارج شدن از این نوع خشکسالی بسیار زمان‌بر بوده و به سال‌های ترسالی مستمر نیازمند است.

وی درباره وضعیت دمایی استان گفت: فزونی دمای بالاتر از نرمال که طی اسفندماه در اکثر مناطق استان وجود داشت طی فروردین ۱۴۰۲ میزان افزایش دمای فراتر از نرمال تعدیل خواهد شد و میانگین دما در حالت نرمال مورد انتظار است. طی هفته اول فروردین و هفته چهارم شرایط افت دمای کمتر از نرمال محسوس‌تر خواهد بود و شرایط سرمازدگی شکوفه‌های نوروزی نیز محتمل است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=38572

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها