درآمد مالیاتی دولت از واردات، کمترین مقدار در ۴ سال اخیر بوده است

درآمد دولت از مالیات بر واردات طی سال گذشته ۱۵ هزار و ۸۸۲ میلیارد تومان بوده که این میزان علاوه بر آنکه کاهش ۱۵ درصدی نسبت به سال ۹۷ داشته، پایین‌ترین رقم درآمد مالیاتی از سال ۱۳۹۴ به بعد نیز است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از «نود اقتصادی»، براساس آمارهای گمرک ایران درآمد دولت از مالیات بر واردات طی سال گذشته ۱۵ هزار و ۸۸۲ میلیارد تومان بوده که این میزان علاوه بر آنکه کاهش ۱۵ درصدی نسبت به سال ۹۷ داشته، پایین‌ترین رقم درآمد مالیاتی از سال ۱۳۹۴ به بعد نیز است.

 

قابل ذکر است با وجود آنکه نرخ ارز این روزها به محدوده ۳۰ هزار تومان نزدیک شده، اما حقوق ورودی کالا در گمرک ایران هنوز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شود.

در این زمینه برخی‌ از کارشناسان و از جمله کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس  معتقدند اگر حقوق ورودی گمرک حتی به ۲۰ هزار تومان هم تغییر یابد، درآمد دولت از مالیات بر واردات به حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

اما در مقابل گروه دیگری نیز معتقدند در شرایط فعلی تغییر نرخ ارز مبنای محاسبات حقوق ورودی گمرک می‌تواند منجر به افزایش قیمت برخی کالاها و درنتیجه بروز آثار تورمی و رکودی شود.

درنهایت کارشناسان بازوی پژوهشی مجلس استدلال می‌کنند با اصلاح (کاهش) سود بازرگانی کالاهای هدف و همچنین اجرای سیاست حمایتی می‌توان این نگرانی را مدیریت و کنترل کرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=23955

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها