رئیس مرکز ملی فرش: ارزش فرش دستباف به فراموشی سپرده شده است

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه زنجیره ارزش فرش دستباف در چهار دهه گذشته به فراموشی سپرده شده است، گفت: ۲۰ درصد از بودجه سامانه کارا (وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) متعلق به مرکز است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، فرحناز رافع در نود و دومین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در سالن جلسات اتاق بازرگانی اصفهان افزود:  امیدواریم تا پایان سال بخش عمده‌ای از این تسهیلات را در حوزه فرش دستباف و صنایع جانبی مورد استفاده قرار دهیم.

وی گفت: هویت و تاریخ ایران و اصفهان به فرش دستباف است، هر روز که می‌گذرد فرش اصفهان در سطح جهان خواهان دارد، از این رو معتقدم اگر قرار است در حوزه کارآفرینی این استان اتفاقی بیفتد تنها با فرش دستباف محقق خواهد شد، به همین دلیل اقداماتی برای حمایت از تولیدکنندگان مواد اولیه فرش صورت گرفته است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران بیان کرد:  چرا ما باید وارد کننده ابریشم و فرش باشیم؟ چرا زنجیره تامین مواد اولیه فرش دستباف که کالای صد درصد داخلی و اقتصاد مقاومتی است و می‌تواند در صادرات غیرنفتی سهم بسزایی ایفا کند عقب افتاده است؟

وی با بیان اینکه اولین جلسه‌ای که شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی دستور کار خود را به فرش دستباف اختصاص داده بود جلسه امروز در اصفهان بود، ابراز امیدواری کرد: این شورا در سایر استان‌ها به ویژه استان‌های تولیدکننده فرش دستباف به این موضوع بپردازند.

رافع ادامه داد: تمام تلاش ما بر ایجاد و توسعه کارگاه‌های متمرکز فرش دستباف و مجتمع‌های قالیبافی است تا از ظرفیت جوانان و افراد تحت پوشش خیریه‌ها برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی به ویژه در مناطق محروم حمایت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از تسهیلات را از ردیف بودجه فنی اعتباری مرکز ملی فرش ایران و بخشی از طریق تسهیلات توسعه روستایی و نیز سامانه کارا(وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) درنظر گرفته شده است.

وی گفت: در استان اصفهان، شهر کاشان تنها توزیع کننده ابریشم کشور است و بزرگترین وارد کنندگان ابریشم در استان اصفهان نیز همین شهر است.

رافع افزود: ما برای استانداردسازی و توسعه کارگاه‌ها در حوزه تولید مواد اولیه و رنگ ریزی که استان اصفهان بستر بسیار مناسبی برای کارگاه‌های صنعتی و سنتی است از تسهیلات فنی اعتباری برای تولید و فرآوری ابریشم استفاده خواهیم کرد و در این زمینه آمادگی کامل داریم.

وی با اشاره به بیمه قالیبافان فرش دستباف بیان کرد: سال گذشته تلاش کردیم از هدفمندی یارانه‌ها قالیبافان را مشمول بیمه قرار دهیم اما اکنون با کمک صندوق عشایر، قالیبافان استان اصفهان را به مدت یکسال بیمه عشایر می‌کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان نیز گفت: در حوزه چهارگانه موضوع فرش دستباف در زمینه تنظیم سند چشم انداز و تقویت آموزش و فرهنگسازی در رسته دبیرستانی، هنرستانی و دانشگاهی در دستور کار شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی قرار گرفت.

مسعود گلشیرازی افزود: در حوزه حمایت‌های مالی نیز از فعالان این حوزه در ایجاد نمایشگاه دائمی فرش اصفهان که حراج بین المللی را با مجوز مرکز ملی فرش برای اولین بار در کشور و در اصفهان دعوت به عمل خواهد آمد.

براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن حدود ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف در کشور فعالیت می‌کنند، در استان اصفهان حدود ۲۷۰ هزار بافنده فعال هستند.

به گفته مسئولان فرش دستباف استان اصفهان از ۲۷۰ هزار بافنده فرش دستباف در این استان حدود ۱۹ هزار نفر مشمول بیمه قالیبافی می‌شوند.

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان، با وجود تحریم‌ها طی چهار ماه گذشته ۴۷۲ هزار دلار صادرات فرش دستباف از استان اصفهان صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=23427

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها