“رقابت‌پذیری ” رمز بقای کسب و کار

۱۰

یک مدرس دانشگاه گفت: رقابت‌پذیری در تولید و عرضه محصول رمز بقای کسب و کار است.
به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد از خبرگزاری اقتصادایران،حمیدرضا شاهی در نشست تخصصی با موضوع آشنایی با شاخص‌های کلیدی مالی برای استارتاپ‌ها که در ادامه سلسله جلسات برنامه شتابدهی کسب و کار فناورانه جوانان در مرکز نوآوری و شتابدهی جهاددانشگاهی استان مرکزی برگزار شد، اولین گام در حوزه کسب و کار و فعالیت اقتصادی را اخذ مجوز دانست و اظهار کرد: برای اجرای یک فعالیت اقتصادی باید طرح توجیهی ارائه داد تا بتوان مجوزهای لازم را اخذ کرد.
وی بیان کرد: برای تولید کالا یک پروسه زمانی از آغاز مطالعات و تحقیقات تا رسیدن به تولید انبوه نیاز است و این پروسه زمانی بهترین فرصت برای تبلیغات و معرفی محصول است تا فرآیند بازاریابی تسریع یابد. همچنین باید فضای کسب و کار باید متناسب با زیر ساخت‌هایی باشد که قرار است در محیط کسب و کار مستقر شود و از آن بهره‌برداری کرد.
وی با تاکید بر محاسبه دقیق برای سرمایه گذاری جهت یک فعالیت اقتصادی اظهار کرد: وقتی سرمایه اندکی وجود داشته باشد و به دلیل عدم محاسبات دقیق در سرمایه گذاری از دست برود موجب دلسردی و نبود انگیزه کافی برای جبران هدررفت سرمایه گذاری شده و مشکلاتی را برای فرد بوجود می آورد. در حوزه محاسبات حتی باید میزان برق مصرفی ماشین آلات را نیز پایش کرد و حتی میزان آب مصرفی را نیز باید برآورد کرد تا با تامین منابع انرژی مورد نیاز، برای اجرای طرح مانعی پیش نیاید.
شاهی بیان کرد: یک سرمایه گذار علاوه بر تامین هزینه‌های ثابت باید به تناسب سرمایه‌گذاری انجام شده، سرمایه در گردش داشته باشد تا در هنگام نیاز دغدغه نقدینگی و سرمایه در گردش نداشته باشد.
وی بیان کرد: یک سرمایه گذار موفق باید سود و زیان سرمایه گذاری انجام شده را حساب کند و برای بودجه خود پیش بینی دقیق کند. قیمت گذاری غلط محصول تولیدی بازار مصرف را با چالش مواجه می کند. بازاریابی دقیق و معرفی محصول با شناسایی رقبا و انعطاف پذیری لازم برای تعادل بخشی به قیمت موجب جذب مشتری در بازار شده و اجازه نمی دهد که فرد از کارآفرینی دلسرد شده و آن را کاری بیهوده بداند.
او با اشاره به اینکه راه اندازی کسب و کار صرفا یک کار هیجانی نیست، گفت: یکی از مهم‌ترین فاکتورهای بقا و پیشرفت در کسب و کار، رقابت‌پذیری در تولید و عرضه محصول بوده و رمز بقای کسب و کار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد