رییس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: توجه به تامین مالی بنگاه ها و کمک به افزایش تقاضای داخل اثر کرونا بر اقتصاد را کاهش می دهد

رییس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: توجه به تامین مالی بنگاه ها و کمک به افزایش تقاضای داخل آثار سوء شیوع ویروس کرونا بر  اقتصاد کشور را کاهش می دهد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان ،مسعود گلشیرازی در نخستین نشست خبری مجازی با اصحاب رسانه با تاکید بر اینکه اهالی کسب و کار با اتخاذ سیاست های درست، بجا، دقیق و کارآمد علاوه بر آنکه می توانند مقدمه ساز جهش تولید شوند، پیامد وضعیتی که کرونا بر اقتصاد کشورمان سایه انداخته را نیز کاهش خواهند داد، افزود: اتاق بازرگانی اصفهان از اسفندماه سال گذشته بنا بر رسالت اجتماعی خود با دانشگاه علوم پزشکی اقدام به تشکیل کمیته مشترک پیشگیری از شیوع کرونا کرده است.

وی اتاق بازرگانی اصفهان را به عنوان اتاق نسل سوم، جزو اولین سازمان هایی دانست که با حساسیت ویژه بر مسئولیت اجتماعی خود؛ به کمک شبکه بهداشت و درمان پرداخت و تصریح کرد: در گام بعدی حمایت های معیشتی از مشاغل آسیب دیده در زمان بروز این ویروس و ایجاد بسته های معیشتی به همت اعضاء و محوریت اتاق با کمک دانشگاه علوم پزشکی و نیروهای بسیج در دستور کار اتاق قرار گرفت.

تهیه بسته های معیشتی برای مشاغل آسیب دیده از ویروس کرونا

رییس اتاق بازرگانی اصفهان از آغاز توزیع این بسته های معیشتی به اقشار آسیب دیده از ۱۴ فروردین خبر داد.

گلشیرازی مهم ترین رسالت اتاق بازرگانی را توجه ویژه به حوزه اقتصاد دانست و گفت: بر این اساس، جلسات متعددی به منظور اخذ دیدگاه های اقتصاددانان و صاحب نظران این حوزه وهمچنین هیات نمایندگان وهیات رییسه اتاق جهت تدوین بسته های پیشنهادی از سوی پارلمان بخش خصوصی به دولت در راستای کاهش آثار سوء ویروس کرونا بر اقتصاد کشور و تحقق جهش تولید برگزار شد.

وی تامین نقدینگی برای بنگاه ها بصورت اعتباری و جبرانی، حداقل به میزان پانزده درصد تولید ناخالص داخلی و همچنین تحریک تقاضای بازار داخل را مهمترین راهکارهای کمک به رونق اقتصاد کشور پس از مهار بحران کرونا عنوان و تصریح کرد: به دلیل کاهش قیمت نفت و کالاها در بازار جهانی، بطور حتم در سال جاری، حجم دلاری صادرات در کشور کاهش خواهد یافت از سوی دیگر نیز با بسته شدن مرزهای کشورهای همسایه  به دلیل انتشار ویروس کرونا افت صادرات کشور در ماه های آتی محتمل خواهد بود.

 وی با بیان اینکه کاهش ارزش پول ملی در سال جاری به دلیل کاهش درآمدهای ارزی کشور قابل پیش بینی است، تصریح کرد: از سوی دیگر این کاهش ارزش پول ملی می تواند به کاهش بهای تمام شده ارزی تولید داخل و درنتیجه افزایش رقابت پذیری تولیدات داخل در سطح بین المللی منجر شود که این امر افزایش صادرات در بلند مدت را در پی خواهد داشت.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان تاکید کرد: برای حفظ بازارهای صادراتی باید دولت و صندوق ضمانت صادرات با ایجاد خطوط اعتباری برای خریداران در مقاصد صادراتی شرایط حفظ وادامه فعالیت صادرکنندگان را مهیا کنند.

 گلشیرازی حفظ بازارهای صادراتی را منوط به اتخاذ سیاست های مناسب توسط دولت و سیاست های حمایت از صادرات توسط نهادهای بیمه ای و مالی کشور و مشخصا اعطای خط اعتباری به خریداران در بازارهای صادراتی دانست.

 وی سیاست های گذشته حمایت مالی و پولی دولت و بانک ها از بنگاهها را موثر ندانست و افزود: تجربه نشان داده است که شبکه بانکی کشور در ارایه این نوع تسهیلات چابک نبوده است و در تسهیلات تکلیفی نیز طرح های معرفی شده به بانک ها بعضا در زمان اجرا کمتر از سقف های پیش بینی شده بوده است.

بسته پیشنهادی اتاق بازرگانی اصفهان برای مدیریت بهینه اقتصاد

 گلشیرازی با بیان اینکه اتاق بازرگانی در بسته پیشنهادی خود به دولت تسهیلات بدون واسطه، مستقیم و سهل را از طریق دولت متصور شده است، گفت: در این بسته پیشنهاد شده حداقل معادل ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی از بابت جایگزینی مالیات های ارزش افزوده، تکلیفی و عملکرد و سهم ۲۳ درصدی بیمه کارفرما و همچنین آب و برق و گاز بنگاه ها به صورت تسهیلات یک تا دو ساله در اختیار بنگاه ها قرار گیرد تا آنها متناسب با فعالیت خود از این تسهیلات بهره مند شوند.

رییس اتاق بازرگانی اصفهان اعطای تسهیلات سرمایه در گردش را گام دوم در کمک به رفع بحران بنگاه ها و کمک به جهش تولید آنها بیان و تصریح کرد: پیشنهاد صریح ما در این خصوص در اختیار قرار دادن تسهیلات در گردش به بنگاه ها معادل اظهارنامه فصل سوم سال ۹۸  می باشد.

گلشیرازی خواستار تجدید نظر دولت در بسته حمایتی خود از بنگاه های اقتصادی شد و با بیان اینکه مبلغ پیشنهادی اتاق چندین برابر رقم پیشنهادی دولت است گفت: در بسته حمایتی دولت ساز و کار اجرایی رقم ۷۵ هزار میلیارد تومانی در قالب تسهیلات مشخص نبوده و تجربه حاکی است که بنگاه های دولتی، شبه دولتی و خصولتی از منتفعان اصلی این نوع حمایت ها بوده و بدنه بخش خصوصی از این سیاست های حمایتی بی بهره خواهند ماند.

وی در ادامه تاثیر بیماری کرونا در افت GDP کشور را در سناریوهای مختلف در حالی از ۹ تا ۱۵ درصد متصور دانست که این رقم با توجه به سهم بیشتر حوزه های صنعت و خدمات در اقتصاد استان اصفهان تا ۲۰ درصد است.

گلشیرازی خواستار جبران تولید ناخالص ملی آسیب دیده در مدت سه ماه توسط دولت شد و گفت: کمک حمایتی کوتاه مدت به مشاغلی که طی این دوره دچار آسیب شده اند از دیگر خواسته های بخش خصوصی از دولت است.

 وی در پایان سخنان خود توجه ویژه به اقتصاد دانش محور و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان را در رفع بحران های موجود در حالی مهم دانست که بیش از ۲ هزار طرح این شرکت ها در بازاریابی بخصوص در سطح بین الملی دچار مشکل است که می توان با استفاده از ظرفیت کشور ثالث با توجه به محدودیت های حادث شده بر اثر تحریم، این مشکل را مرتفع کرد.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=20735

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها