رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: اتاق بازرگانی و خیران پشتیبان مقابله با شیوع ویروس کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت:ماسک N95 مخصوص پزشکان و پرستاران آی‌سی‌یو و برای مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا است که روزانه ۲۵ هزار عدد از آن استفاده می‌شود؛ در مجموع روزانه حدود یک میلیارد تومان برای تجهیزات هزینه می‌شود که از پشتیبانی اتاق بازرگانی اصفهان ، خیران و صنایع استفاده کرده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، طاهره چنگیز در نشست خبری و اطلاع‌رسانی بیماری کرونا اظهار داشت:استان اصفهان بعد از قم، تهران و گیلان گرفتار این بیماری شد، در استان هم شروع از شهرستان کاشان بود و سپس به کلانشهر اصفهان رسید؛ در حال حاضر همه شهرستان‌موارد مبتلا داشته‌اند و فقط بویین و میاندشت تست مثبت کرونا نداشته است.

وی تصریح کرد: با توجه به سرایت‌پذیری زیاد این ویروس سبب شده پیشگیری از سرایت آلودگی به افراد بیشتر در استان اصفهان مهم‌ترین اولویت باشد، کنترل ورود و خروج کمک زیادی نمی‌کند اما اگر بتوانیم جابجایی در سطح استان و تماس مردم با یکدیگر را به حداقل برسد، کار بزرگی انجام داده‌ایم.

چنگیز عنوان کرد: هرچقدر تماس فرد مشکوک با سایرین کم‌تر شود، احتمال سرایت کرونا به دیگران کم‌تر می‌شود، ممکن است یک فرد آلوده در زندگی عادی خود این بیماری را افراد زیادی منتقل کند؛ در فاز فعلی شعار ما «تردد بی‌جا و تجمع بی‌جا ممنوع» است.

وی در خصوص ضرورت استفاده از ماسک تصریح کرد: در فضای باز و کسی که آلوده نیست نیاز به استفاده از ماسک نیست اما در فضاهای محدود استفاده از ماسک ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در استان اصفهان دوره بحرانی و کلیدی از نظر شیب منحنی و سرعت گسترش اپیدمی را پیش رو داریم؛ هرچقدر تجمع، تردد و حضور در فضای‌های مختلف بیشتر باشد، احتمال سرایت ویروس بیشتر می‌شود.

چنگیز با اشاره به اعتبار اختصاص یافته برای مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: از سوی سازمان مدیریت ۵۰ میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان داده شد و بعد از پیگیری که انجام شد ۲۰ میلیارد تومان جداگانه به کاشان اختصاص پیدا کرد.

وی اضافه کرد: این مقدار قطعاً کافی نیست زیرا هزینه‌های مدیریت و خدمات برای اپیدمی کرونا بسیار زیاد است و بخش قابل توجهی صرفاً مربوط به تأمین تجهیزات مصرفی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این که ماسک‌های یک‌بار مصرف هر ۲ ساعت باید تغییر کند، ادامه داد: روزانه حدود ۱۰۰ هزار ماسک برای کارکنان بیمارستان‌ها استفاده می‌شود که قیمت آن از ۲۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان رسیده است.

چنگیز در مورد سؤالی پیرامون قرنطینه یادآور شد: قرنطینه بحث نظامی بهداشتی است و باید ضابطه نظامی انتظامی داشته باشد، قرنطینه شهر‌ها به طور جدی هیچ‌وقت اعمال نشد؛ از طرفی تمایل به تعطیل کردن و عدم خروج از خانه وجود دارد اما ممکن است به افزایش سفر‌ها شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این که ادارات را به دورکاری ترغیب کرده‌ایم، گفت: تعداد کارکنان دورکار در برخی ادارات به ۷۰ درصد می‌رسد.

وی تصریح کرد: در مورد تعطیلی اصناف نیز نگرانی وجود دارد که شاید ناامنی اقتصادی ایجاد شود، شاید بهترین کار تعطیلی ادارات و بازارها بود اما رفتار‌های نابهنجار این اجازه را نمی‌دهد و تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی ادارات در اختیار استان‌ها نیست و باید هیأت دولت تصمیم بگیرد.

چنگیز با بیان این که زاویه دید ارگان‌های مختلف به این بیماری متفاوت است، اظهار داشت: برای رسیدن به توافق برای تصمیم‌گیری به گونه‌ای نیست که همه از تصمیم احساس رضایت کنند اما سعی کرده‌ایم کارشکنی برای تصمیم گرفته شده نکنیم.

وی ابراز داشت: تجهیزات مصرفی در بیمارستان‌ها اغلب تولید داخل است و حجم تولید داخل برای شرایط معمولی است، در مواجهه با اپیدمی نیاز واقعی و کاذب افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل تجهیزات بازار جمع می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این که بخش زیاد تقاضای موجود در بازار القای کاذب است و باید مدیریت شود، عنوان کرد: فاصله‌ای که بین تولید و تقاضا وجود دارد، سبب کمبود شدید می‌شود، به همین دلیل کارکنان تجهیزات را در اختیار دارند اما با محدودیت و حساب کتاب است.

چنگیز در خصوص تعطیلی مترو در کلانشهر اصفهان اذعان داشت: این تصمیمی است که در کلان شهر‌ها گرفته شده است، استفاده از مترو به یک چهارم رسیده بود، در مورد تعطیلی مترو در شهرداری و شورای شهر تصمیم گرفته شد.

وی تاکید کرد: در چنین تصمیماتی دوگانگی وجود دارد زیرا اگر جابجایی آسان باشد سبب تشویق مردم به حضور در جامعه می‌شود، البته قرار شد تعداد اتوبوس‌ها برای جبران بیشتر شده و به مرور زمان کم‌تر شود، بیرون آمدن از خانه باید برای مردم سخت باشد تا مردم بیشتر در خانه بمانند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد اطلاع‌رسانی پیرامون شیوع بیماری گفت: پیش از تست‌‌گیری در استان‌ها در تهران آمار اعلام می‌شد، بعد از فعال شدن مراکز استان‌ها بعد از تست اولیه باز هم تست‌ها برای تأیید نهایی آزمایش به وزارت بهداشت فرستاده می‌شود و آمار رسمی از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: در محدوده دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اکنون ۹۰۰ نفر مشکوک بستری داریم، همچنین تا الان حدود ۷ مورد مرگ بر اثر مصرف الکل در استان اصفهان داشته‌ایم، این موارد به سبب الکل تقلبی به صورت خوردن و بخور دادن بوده است، تعدادی نیز به نارسایی کلیه مبتلا شده‌اند.

چنگیز افزود: سیستم پرداخت و کارکنان تأمین اجتماعی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی نیست و مداخله‌ای در بیمارستان‌های تحت پوشش تأمین اجتماعی نداریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این که تجهیزات پزشکان در مطب مقداری نابسامان است، گفت: سهمیه‌ای در نظر گرفته شده و برای توزیع در حال برنامه‌ریزی هستیم؛ قبلاً سهمیه‌ای داده شده بود اما به شکل صحیحی توزیع نشده بود.

وی با اشاره به سامانه غربالگری عنوان کرد: مردم می‌توانند از طریق سامانه غربالگری از وضعیت خود مطلع شوند، در صورت نیاز به درب منزل مراجعه می‌شود، همچنین منطقه‌بندی بهداشت و بسیج همکار شده‌اند تا پشتیبانی به مردم برای امور مختلف صورت گیرد.

چنگیز تاکید کرد: امیدواریم ظرف یک هفته آینده بیشتر جمعیت استان اصفهان وارد سامانه غربالگری کرده باشیم زیرا ارزش زیادی دارد.

وی در مورد استفاده از ظرفیت دانشجویان برای آموزش، اظهار داشت: بحث تعطیلی دانشگاه را داشتیم و اصرار بر این‌که بچه‌ها در خوابگاه نمانند زیرا خود و خانواده‌شان نگرانی داشتند؛ خوابگاه‌ها فقط برای دستیاران و اینترن‌ها باقی ماند و حدود ۴۰ درصد از دانشجویان از دانشگاه رفتند و سایرین در قالب گروه‌های مطالعاتی در تدوین محتوا کمک می‌کنند.

چنگیز اضافه کرد: همچنین از دانشجویان در سامانه ۳۱۱۳ استفاده کردیم که از اول اسفند به صورت ۲۴ ساعته جوابگوی سؤالات تلفنی مردم در مورد کرونا هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پیرامون فعالیت‌های صورت گرفته در رابطه با آگاه سازی شهروندان گفت: در هفته اول از طریق صدا و سیما اطلاع‌رسانی زیادی داشتیم، بسته‌های آموزشی و پک‌های بهداشتی تهیه شده و در مناطق محروم توزیع می‌شود، آزاد شدن ۴ هزار زندانی از زندانی‌های اصفهان از اقدامات پیشگیرانه بود که انجام شد.

وی افزود: تعطیل کردن تالار‌ها اقدامی بود که انجام دادیم اما جلوگیری از تجمع در خانه در اختیار ما نیست و باید حکومت نظامی اعلام شود تا تجمع بیشتر از ۳ یا ۵ نفر ممنوع شود، انجام چنین اقداماتی، الزامات و پیامد‌های مختلفی دارد.

چنگیز در مورد عدم استفاده از بیمارستان الزهرا اذعان داشت: این که بیمارستان در مرکز شهر برای بیماران کرونایی سبب آلودگی مناطق اطراف می‌شود، ذهنیت درستی نیست و تهدیدی برای مردم در خیابان ندارد، الزهرا بیمارستان ارجاعی از استان‌های اطراف است و بهتر بود بیمارستانی در نظر گرفته شود که تخت کم‌تری درگیر این بیماری شود.

وی یادآور شد: به میزانی که نیاز افزایش پیدا می‌کند، بیمارستان‌ها اضافه می‌شوند تا استرس و فرسودگی کارکنان کم‌تر باشد، همچنین از متخصصان و کادر درمانی الزهرا بر حسب نیاز در بیمارستان‌های دیگر استفاده شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: همراهی مردم خوب نیست و انگار هنوز قضیه را جدی نگرفته‌اند و ممکن است بیمارستان الزهرا و شریعتی نیز برای کرونا در نظر گرفته شوند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=20619

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها