رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای : به توانایی بخش خصوصی در ارایه آموزش و آزمون صلاحیت حرفه ای باور داریم

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان معاون  وزیر تعاون، کار و رفاه  اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در نشست  نقش آموزش فنی و حرفه ای در حوزه های صنعت، گردشگری و کشاورزی تصریح کرد:

 این نشست که توسط کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان با همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان برگزارشد، علی اوسط هاشمی، معاون با بیان اینکه امروز بالغ بر ۵۰ درصد ورودی کارگاه ها برای فرا گیری مهارت فارغ التحیلان دانشگاه ها تشکیل می دهند،افزوداین امر فرصتی برای دستیابی به مهارت در کوتاهترین زمان است.

وی گفت: تاکنون با صنعت، کارفرما، کارآفرین و کارمندان فاصله داشته ایم و ارگان های دولتی و خصوصی به ارتباطی که بستر ساز دستیابی به انسان توانمند است، احساس نیاز جدی نکرده اند.

 وی افزود: اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی می تواند به سازمان فنی و حرفه ای اعلام کند که بخش گردشگری، کشاورزی، صنعت، بازرگانی و معدن ما ۵  سال آینده بر چه اساس استوار است تا سازمان فنی و حرفه ای برنامه آموزشی مهارتی خود را بر این  اساس ارایه دهد.

هاشمی تجربه آموزش دوگانه در اصفهان را تجربه ای موفق دانست و خواستار پایلوت ملی شدن این تجربه در استان اصفهان شد.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اصفهان را پایلوت مهارت خواند و خواستار ترسیم نقشه این امر مهم، ریل گذاری و توسعه این شبکه به کل کشور وجریان سازی در جلب توجه مردم به ارزش مهارت از طریق تعامل ارگان های مختلف شد.

وی با ابراز تاسف از ضعیف شمردن ارزش مهارت در جامعه، از اعلام آمادگی سازمان فنی و حرفه ای کشور برای کمک به آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان درایجاد کارگاه ملی – استانی برای رسیدن به اسنادی که از نظر توسعه  ای موجب ارتقای  سطح کیفی مهارت های فردی شود، خبر داد.

وی گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با این نگاه که اگر غفلت کنیم پیشرفت تکنولوژی و تحول شگفت انگیز آن، زلزله ای شدیدتر از کرونا به مشاغل و صنعت وارد خواهد کرد، تدبیری انجام داده که تا پایان سال ۹۹ دو هزار استاندارد جدید در حوزه مهارت تقدیم جامعه شود.

سند راهبری مهارت استان اصفهان تهیه شده است

 معاون وزیر تعاون در ادامه از توافق اولیه با استانداری اصفهان برای تدوین سند راهبری مهارت استان اصفهان خبر داد و بر ضرورت مشارکت پارلمان بخش خصوصی در این موضوع تاکید کرد. اوسط هاشمی با بیان اینکه ازاصفهان به دلیل اینکه قطب گردشگری کشور است، انتظار فکر بزرگ، عمیق و سرمایه ساز داریم.

 وی پیشنهاد ایجاد دپارتمان تخصصی معماری سنتی استان به منظور تولید آرامش در روح و روان آدمی و ارایه دپارتمان تخصصی نساجی کشور در اصفهان را ارایه داد.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه ما به مهارت جامعه محور می اندیشیم نه سازمان آموزشی فنی محور گفت: بر این اساس مشارکت همه اهل فن و اساتید در حوزه مهارت را از شما انتظار داشته و خواستار همکاری اتاق بازرگانی اصفهان با اداره کل فنی و حرفه ای اصفهان برای شناسایی استادکاران حوزه های مختلف و ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از این افراد هستیم زیرا امروز روز کرامت بخشی به استادکاران است.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشوردرادامه با تاکید بر اینکه مهارت در کشوربه دلیل ارزش یافتن مدرک در جامعه رو به افول بوده است، گفت:اتاق بازرگانی منادی دفاع از ارزش مهارت باشد.

وی بر نقش بی بدیل مطالبه گری اتاق های بازرگانی در توجه به ارزش مهارت و نقش آن در آموزش تاکید کرد. وی همچنین خواستارعضویت کانون آموزشگاه های آزاد کشور در اتاق بازرگانی به منظورکمک به تقویت آنها شد.

اماده ایم امتیاز ایجاد مجتمع فنی مهارت به اتاق های  بازرگانی واگذار کنیم

هاشمی افزود: من حاضرم امتیاز ایجاد مجتمع فنی مهارت را به اتاق بازرگانی ارایه نمایم.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور همچنین گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای به تنهایی از عهده مهارت افزایی بر نیامده و نیازمند تعامل نهادهای دیگر است.

هاشمی با تاکید بر اینکه به توانایی بخش خصوصی در ارایه آموزش و آزمون صلاحیت حرفه ای باور داریم، تصریح کرد: بخش خصوصی نیازهای آموزشی خود در حوزه های مختلف را اعلام نماید تا با تعامل فنی و حرفه ای استان،پس از برگزاری دوره های آموزشی مربوطه مجوز مهارت از سوی بخش خصوصی صادر شود.

وی با تاکید بر نقش مهم کشاورزی در اقتصاد کشور گفت: این سازمان ظرف ۸ ماه ۲۵۰ استاندارد در بخش کشاورزی را نهایی کرده و آمادگی داریم با همکاری اتاق بازرگانی و نهادهای کشاورزی زمینه سازی ورود به این بخش را مهیا سازیم.

هاشمی همچنین برای تدوین برنامه آموزش ملی در حوزه ماشین آلات کشاورزی اعلام آمادگی نمود.

بیایید کشاورزی اصفهان را نجات دهیم

در ادامه محمدصادقی، رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان گفت: دولتمردان ما همواره در مقام شعار در خصوص اهمیت مبحث امنیت غذایی سخن می گویند، در حالی که این بخش همواره مظلوم واقع شده و مورد بی مهری قرار گرفته است

 وی افزود: همانطور که مستحضرید امنیت غذایی از اولویت های برنامه ای کشور است و پدیده هایی چون تغییر اقلیم ، محدودیت منابع و تحریم ها توجه ویژه به علم روز و دانش در بخش کشاورزی در راستای افزایش بهره وری این بخش را پر رنگ تر کرده است.

 وی تصریح کرد: کشاورزی در ایران هنوز سنتی است و هدف گذاری حاکمیت در این بخش حرکت به سمت کشت گلخانه ای ، افزایش راندمان تولید و بهره وری آب در کشاورزی را اجتناب ناپذیر کرده ،ولی آیا کشاورز ماهم همزمان آموزش های لازم را برای تطبیق با شرایط موجود می بیند؟ که این امرجای خالی تکنسین کشاورزی که متناسب با این تغییرات آموزش ببیند را ملموس می نماید

وی خواستار توجه ویژه و تعامل هر چه بیشتر فنی و حرفه ای در این زمینه شد.

کار هست کارگر نیست

همچنین سید عبدالوهاب سهل آبادی، رییس خانه صنعت ایران و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان، عدم وجود کارگر زبده را مشکل امروز اصفهان دانست وبر لزوم برنامه ریزی در حوزه آموزش نیروی انسانی در اصفهان تاکید کرد

 وی در ادامه از آمادگی خانه صنعت برای ورود به آموزش نیرو در حوزه ماشین آلات راهسازی خبر داد و تصریح کرد: خانه صنعت و معدن آماده است مرکز آموزشی برای فنی و حرفه ای به منظور تربیت اپراتور و کارگران فنی توانمند در منطقه شرق اصفهان ایجاد کند.

ارتقاء نیروی انسانی به یک فرهنگ تبدیل شود

محمدرضا برکتین، عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان نیز گفت: کشورهای پیشرفته برای پیاده سازی اهداف خود همواره به توانمندسازی نیروی انسانی خود توجه می نمایند

وی بیکاری نیروی تحصیلکرده و نبود نیروی کار ماهر و توانمند را دو چالش اصلی کشور دانست و بر نقش مهم دستگاهی که متناسب با نیاز جامعه به آموزش نیرو بپردازد، تاکید کرد

 برکتین با بیان اینکه باید تمامی ظرفیت های کشور در راستای فنی و حرفه ای کشور بکار گرفته شود، تصریح کرد: لازم است ارتقاء نیروی انسانی به یک فرهنگ در کشورمان تبدیل شود

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=21970

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها