رییس سازمان توسعه تجارت ایران:ابلاغ دستورالعمل ورود موقت کالا با محوریت رفع تعهدات ارزی طی هفته آینده

رییس سازمان توسعه تجارت ایران از ابلاغ دستورالعمل ورود موقت کالا با محوریت تسهیل و رفع تعهدات ارزی طی هفته آینده توسط معاون اول رییس‌جمهور خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان،حمید زادبوم در نشست بررسی آخرین تحولات تجاری و توسعه صادرات در دوران پسا کرونا:بر اساس این دستورالعمل مقرر شد،صادر کننده فقط  به میزان ارزش افزوده کالای صادراتی تعهد ارزی نزد بانک مرکزی داشته باشد.

وی افزود: شرایط صندوق ضمانت صادرات در سال جاری به مراتب بهتر از سال قبل است و در قالب بسته حمایتی صادرات در دو بخش تسهیلات ریالی و مشوق های صادراتی از صادرکنندگان حمایت جدی خواهد کرد .

وی نیازهای ارزی کشور را الزامی برای توسعه صادرات دانست و افزود : برای تحقق این هم، نیاز است واردات غیر ضروری محدود شود که این موضوع در حال انجام است.

 زادبوم در پاسخ به ایجاد میزهای مشترک در کشورهای همسایه گفت: ایجاد این میزها مستلزم هماهنگی با امور بین الملل اتاق ایران است زیرا اتاق ایران حضور اتاق های مشترک را در این خصوص مد نظر دارد لیکن سایر اتاق ها هم می توانند در این مورد نقش آفرینی و مشارکت فعال داشته باشند.

صادرات غیر نفتی کشور در این برهه حساس بیش از پیش تسهیل شود

مسعود گلشیرازی رییس اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست با اشاره به جهش تولید به عنوان شعار سال ۹۹ اظهار داشت :اتاق بازرگانی اصفهان برای تحقق شعار سال ،در ابتدا به عنوان مشاور قوا گزارشات کارشناسی و دقیقی را از پیامد ویروس  کرونا بر اقصاد کشور تهیه و به دولت تقدیم کرد  و در ادامه با تشکیل تیم های شتاب دهنده صادرات تحت عنوان ماراتن صادرات، ایجاد سرای نوآوری و تمرکز بر بازار کشورهای همسایه به عنوان اهداف صادراتی در شرایط تحریم و کرونا خط مشی خود را برای جهش تولید و صادرات در سال ۹۹ تبیین نمود.

وی از رییس سازمان توسعه تجارت خواست تا رفع تعهدات ارزی فعالان اقتصادی به طور جدی مورد توجه و مداقه قرار گیرد تا روند صادرات غیر نفتی کشور در این برهه حساس بیش از پیش تسهیل گردد.

 حضور نماینده اتاق اصفهان در میزهای کاری عراق،افغانستان و سوریه

فرشته امینی عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی اصفهان در ابتدای این نشست گفت: کمیسیون تجارت اتاق اصفهان تصمیم به راه‌اندازی میزهای کاری سه کشور عراق ،افغانستان و سوریه در اتاق اصفهان را با حضور و پاسخگویی کارشناسان بومی این کشورها دارد و به همین ترتیب از سازمان توسعه تجارت انتظار و تقاضا دارد که شرایطی را فراهم کند  تا در میزهای متناظر، نماینده اتاق اصفهان در این کشورها حضور داشته باشد و این ارتباط موثر بتواند باعث رشد صادرات بین کشورهای مذکور در کوتاه مدت گردد.

احمد پزنده رییس کمسیون تجارت و خدمات اتاق اصفهان در این نشست با تبیین برنامه‌های کمیسیون در سال جاری گفت: ما در اتاق اصفهان میز کشورهای همسایه را ایجاد کرده‌ایم لیکن برای سرعت بخشیدن به این حرکت و دستیابی به نتایج مطلوب نیاز است میز های مشابه در کشور های متناظر فعال شوند.

وی تصریح کرد: حمایت سازمان توسعه تجارت از اقدامات  اتاق بازرگانی قطعاً سرعت افزایش صادرات به این کشورها را چند برابر خواهد کرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=21668

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها