رییس سازمان توسعه تجارت :بسته حمایت از صادرات ۹۹ تا خرداد نهایی می‌شود

رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مقرر شده است با حمایت سازمان برنامه و بودجه در سال ۹۹ بسته حمایت از صادرات تا پایان خردادماه نهایی شود.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد و به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران، حمید زادبوم در جلسه کارگروه توسعه صادرات ایران اظهار کرد: همچنین در نظر است، تا تنخواهی از سوی این سازمان برای اجرای این بسته اختصاص یابد.

وی اعلام کرد: در سال جاری بسته مشوق های صادراتی، با حدود ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار، در بودجه سال ۹۹ در نظر گرفته شده است؛ این در حالی است که مبلغ در نظر گرفته شده در بودجه برای سال ۹۸، به دلیل طولانی شدن زمان امضای بسته حمایتی که به اوایل بهمن ماه موکول شد، کار را به نحوی پیش برد که صادرکنندگان نتوانستند از این مبالغ استفاده کنند.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: قرار بر این است که این بودجه صرف زیرساخت‌های صادراتی در سال جاری شود؛ بر این اساس، صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صمت، وزارت اقتصاد و وزارت جهاد کشاورزی مسوول تدوین بسته حمایتی شده اند؛ ضمن اینکه قرار است که جلسه اول برای تدوین این بسته، در هفته آینده با حضور دستگاههای ذیربط برگزار شود.

زادبوم گفت: نظر به شرایط ویژه امسال، اشکالات صادرات در سال ۹۹ را مشخص خواهیم کرد و با توجه به اینکه مرزهای خاصی پیش روی صادرات در سال ۹۹ و در سایه شیوع کرونا باز است؛ قرار بر این است که زیرساختهای صادراتی در مرزها، بنادر و مراکز تولید کالاهای صادراتی حائز اهمیت عملیاتی شود.

سه مرز ایران با کردستان عراق برای تجارت کالا باز است

وی افزود: هم اکنون سه مرز ما در کردستان عراق، اگرچه ترافیک دارد، اما باز است؛ در حالیکه اکنون که ترافیک در این مرزها به دلیل بسته بودن سایر مرزها وجود دارد، باید سردخانه و سایر زیرساختهای صادراتی را در آنجا فراهم کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رایزنی با ترکیه برای راه اندازی یک پایانه صادراتی مشترک در ایران به منظور تسهیل مراودات تجاری، گفت: البته ترکیه نیز خواستار این است که این پایانه در مرز مشترک اما در ترکیه مستقر باشد که در حال رایزنی برای تعیین تکلیف این کار هستیم؛ چراکه مرز بازرگان نیز در ایران، آمادگی راه اندازی این زیرساخت را دارد.

زادبوم ادامه داد: در سال جاری، در وزارت صنعت پنج پروژه برای حوزه صادرات تعریف شده که تمام نهادهای درگیر این وزارتخانه، در اجرای آن مستقر هستند؛ این در شرایطی است که صندوق ضمانت صادرات ایران، مرکز ملی فرش هر کدام، یک مورد از این پنج پروژه را هدایت می کنند و در نهایت، سه پروژه نیز در اختیار سازمان توسعه تجارت ایران است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=20851

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها