سامانه «بازارگاه نهاده‌های کشاورزی» اصلاح می‌شود

معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی گفت: اصلاح سامانه «بازارگاه نهاده‌های کشاورزی» در دست پیگیری و اقدام است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «امید گیلانپور» افزود: سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی به طور صرف برای کنترل توزیع نهاده‌ها در این شرایط نیست، بلکه برای حسابداری ملی نهاده‌ها هم به چنین سامانه‌هایی نیاز داریم و در شرایط فعلی نیازمان به این سامانه‌ها بیشتر است.

وی تصریح کرد: اکنون به طور صرف در وزارت جهاد کشاورزی بر نحوه توزیع، کنترل می‌کنیم و در ثبت سفارش، تامین و تخصیص ارز نقشی نداشته ایم و نداریم.

گیلان‌پور با اشاره به اینکه امسال شرایط سخت تری را در مقایسه با پارسال داریم، افزود: تامین و تخصیص ارز و واردات نهاده‌ها کمتر شده است در نتیجه در عرضه نهاده ها، محدودیت داریم.

وی ادامه داد: مسئله مهم این است که این سامانه‌ها باید بتوانند آن چیزی را که زندگی مشروع فعالان و ذینفعان این صنعت، بازار و زنجیره ارزش است را تحت پوشش قرار دهند، اما اکنون در برخی بخش‌ها مداخله‌های بیش از اندازه و غیرضروری داریم و در بخش هایی نیز برخی ذینفعان، نادیده گرفته شدند که در حال اصلاح این موضوع هستیم.

معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: نقش‌هایی را تعریف کردیم که باید دوباره آن‌ها را تعریف کنیم، در نتیجه سامانه «بازارگاه» با وجود این که توانسته است نقش مثبتی را در کنترل و نظارت بر توزیع بازی کند، اما هنوز با آن چیزی که باید باشد فاصله دارد.

معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کنجاله در مقایسه با پارسال، ۵۵ درصد کمتر عرضه شده است، گفت: طبیعی است زمانی که عرضه کمتر است اختلاف قیمت، بیشتر می‌شود.

گیلان‌پور با اشاره به اینکه در شرایطی که میان عرضه و تقاضا، تعادل وجود ندارد، نظام بازار هم نمی‌تواند کارکرد مناسبی داشته باشد، افزود: این سامانه‌ها، می توانند مقداری از مسایل را حل کنند با توجه به اینکه با کمبود نهاده کنجاله مواجه هستیم بنابراین بخشی از کارکردها دچار اخلال می‌شود.

وی با بیان اینکه این نتیجه‌گیری که همه مشکلات را ناشی از سامانه «بازارگاه» بدانیم، نادرست است، ادامه داد: در اینکه این سامانه ایرادهایی دارد شکی وجود ندارد، اما همه ایرادها نباید به این سامانه منتسب شود.

معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی گفت: آن چیزی که اصلاح شده است تحت آزمایش‌های امنیت شبکه قرار دارد، بنابراین نمی‌توان زمان دقیقی را برای اصلاح سامانه بازارگاه اعلام کرد.

گیلان پور افزود: در آن بخش‌هایی که ما باید الگوی فرآیندها را اصلاح و برای آن برنامه نویسی می‌کردیم، انجام شده و بخش زیادی از این ایرادها، به زودی برطرف خواهد شد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=22564

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها