ستاد تنظیم بازار مصوب کرد: ترخیص کالاهای اساسی دارای قبض انبار بدون الزام به کد رهگیری

براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، گمرک جمهوری اسلامی ایران باید تمام کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی که دارای قبض انبار هستند را با استفاده از ارز صادراتی، ارز متقاضی و یا ارز تامین شده توسط بانک مرکزی بدون الزام به کد رهگیری ترخیص کند.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد از وزارت صنعت، معدن و تجارت، ستاد تنظیم بازار در جلسه امروز مصوب کرد که گمرک تمام کالاهای اساسی و ضروری را که تا تاریخ ۱۰ آبان ماه امسال قبض انبار دریافت کرده اند، را بر اساس اولویت‌های اعلامی از سوی وزارت صنعت با استفاده از ارز صادراتی، ارز متقاضی و یا ارز تامین شده توسط بانک مرکزی، بدون الزام به کد رهگیری ترخیص کند.

این تصمیم به منظور تسریع در ترخیص کالاهای موجود در گمرکات و با توجه به شرایط حاکم بر کشور اتخاذ شده است و مقرر شد تعرفه کالاهای مشمول توسط وزارت صمت به گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام شود.

بر این اساس گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای تمام کالاهای اساسی که در صف تخصیص یا تامین ارز هستند و نیاز به تامین ارز دارند به دلیل فساد پذیری کالاها با تشخیص و تایید وزارتخانه مربوطه اقدام به ترخیص درصدی کالاها تا سقف ۹۰ درصد کند.

همچنین مقرر شد تا در خصوص ترخیص کالاهایی که نیاز به اخذ مجوزهای قانونی از دستگاه‌های مختلف دارند، نمونه برداری توسط مرجع واحد و مجوز ترخیص نیز توسط همان مرجع صادر و در بستر سامانه به گمرک ابلاغ شود.

جهت تسریع و تسهیل در انجام تشریفات گمرکی، نمونه برداری در هنگام تخلیه و قبل از اظهار انجام می‌شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=24612

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها