شرکت فراصنعت آرمان؛ تولیدکننده ابزار دقیق

۵۲

مدیرعامل شرکت تجهیزات فراصنعت آرمان گفت: این شرکت با هدف بومی سازی دانش تولید تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق مرتبط با صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی به عضویت شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان درآمد و هم اکنون در بخش های ذیل مشغول به فعالیت است: ۱- تولید تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق شامل انواع گیج های فشار، دما و اختلاف فشار سنج؛ ۲- تحقیق و توسعه تجهیزات اندازه گیری خاص مانند ترانسمیتر، پایلوت و ماژول های کنترل محلی؛ ۳- تامین تجهیزات گازرسانی و خطوط لوله؛ ۴- توسعه بازار محصولات شیمیایی مرتبط با صنعت حفاری و پروسس نفت و گاز.
حسن نصیری در مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری- تحلیلی شاخص اقتصاد افزود: مجموعه ما موفق به بومی سازی و تولید نیمه صنعتی انواع گیج فشار، اختلاف فشار، منیفولد گاز، منیفولد کرایژونیک، انواع اتصالات ابزاردقیق و گیج های دما شده است.
وی درخصوص انگیزه اش برای تاسیس این شرکت گفت: همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی، با شرکت های مختلف همکاری داشتم که همین عامل، انگیزه تولید محصولاتی را که در ایران تولید نشده بود، در من ایجاد نمود. به همین علت، با حضور در شرکت های آلمانی و کره ای، در این زمینه تجارب خوبی کسب کردم. همچنین، با شرکت های کره ای که در پروژه های عسلویه همکاری داشتند، از نزدیک آشنا شدم.
نصیری ادامه داد: با تحریم های آمریکا، شرکت های کره ای، ایران را ترک کردند و من مشاهده کردم که یکی از خلاء های تکنولوژی در زمینه ابزار دقیق است. لذا با بهره گیری از نیروی انسانی متخصص بومی و ارائه آموزش های لازم، کار را با انواع فشارسنج ها شروع کردم. هرچند محصولات ما در ابتدا ایراداتی داشت؛ اما به مرور اصلاح شد.
وی تصریح کرد: در همین دوران، در طی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز را خریداری کردیم. در ابتدا، فعالیت ما در حوزه نفت و گاز بود؛ اما به تازگی با توجه به نیاز مراکز درمانی و بیمارستانی، حوزه پزشکی نیز اضافه شده است.
نصیری با اشاره به مهم ترین تجربه اش گفت: مثل هر صنعت دیگری، در صنعت اندازه گیری نیز بحث نیروی انسانی، بسیار مهم است.
وی درخصوص هوشمندسازی تجهیزات و ارتقای آن افزود: برای این کار، راه دشوار است و امکانات می خواهد. البته، استارت زده ایم؛ برای مثال، برای اولین بار در کشور سوئیچی برای مخابره اطلاعات به مرکز، به منظور تعویض المنت را تولید کردیم که باعث کاهش چشمگیر هزینه های جانبی شده است.
وی درخصوص بومی سازی لوله بوردون گفت: لوله بوردون که حلقه دور فشارسنج را تشکیل می دهد نیز برای اولین بار در ایران توسط این شرکت تولید شد و آن را با کیفیت مشابه و بلکه بالاتر برای ۱۰۰ تا ۱۰۰ هزار میلی بار بومی سازی کرده ایم.
نصیری افزود: قبلا سطح سنج های مخازن کرایژونیک با دقت ۲.۵ درصد و با قیمت ۱۰۰۰ یورو از کشورهای اروپایی وارد می شد؛ اما با اعمال تحریم ها، واردات این کالا با مشکل مواجه شده است؛ لذا ما تصمیم گرفتیم آنها را تولید کنیم و سرانجام آن را بهتر از نمونه آلمانی و با قیمت کمتر از نصف و تحمل فشار بالاتر ساختیم.
وی درباره تولید والوها اشاره نمود: از تولیدات دیگر ما والوهای اتصال دقیق است. این محصول در تولیدات بنزین، گاز ترش و موارد دیگر کاربرد دارد. استاندارد آن در آمریکا تعیین می شود. ما آن را نیز تولید کردیم؛ که این والو از نظر کیفیت با نمونه آمریکایی و درجه یک چینی، برابری می کند و از نظر قیمت نیز نصف قیمت چینی و یک دهم قیمت آمریکایی است.
این کارآفرین درباره تولید ترانسمیتر گفت: از دیگر کالاهای تولیدی ما که استاندارد محور و بسیار حساس است و با توجه به سختگیری های موجود در صنعت پزشکی، صنایع غذایی و مانند آن، کاربرد دارد، ترانسمیتر است. ما آن را نیز با قیمت کاملاً رقابتی تولید کرده ایم. قیمت ترانسمیتر لهستانی ۸۰۰ یورو ولی قیمت ما ۴۰۰ یورو است.
وی درخصوص چالش های موجود در این زمینه افزود: نبود تکنولوژی و عدم هماهنگی سیستم های بانکی و دولتی از چالش های همیشگی ماست؛ برای مثال، اکنون ۵۰ شرکت ایرانی با سرمایه ۲۵۰ میلیارد تومان درگیر همین معضل هستند و بخش بزرگی از سرمایه ما بلوکه شده؛ چون با وجود تحریم ها ارتباط بانکی ما قطع شده است.
این فعال اقتصادی تاکید کرد: نبود نیروی پرورش یافته در این حوزه نیز از مهم ترین چالش های ماست. به همین علت، ما مجبوریم پس از گزینش نیرو، آنها را به مدت ۶ ماه آموزش دهیم. نکته دیگر، بحث فضای کاری ماست که باید الزاماً تمیز بوده و آلودگی نداشته باشد.
نصیری افزود: نبود تجهیزات تست در داخل کشور نیز یکی دیگر از مشکلات ماست؛ برای مثال، اگر بخواهیم ترمومتر را تست کنیم، تجهیزاتی نیست که بدین منظور استفاده شود و برای این کار، آن را به خارج می فرستند. از طرف دیگر، بروکراسی شرکت های دولتی بسیار پیچیده است و در انتها، بحث تسهیلات بانکی است که شرح آن نگفتنی است.
وی درخصوص طرح های آینده شرکت گفت: در نظر داریم ابتدا تجهیزات اندازه گیری محلی و دوم ساخت آنها را در کشور تا سه سال آینده به خودکفایی برسانیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد