شفافیت در اقتصاد از کارکردهای نظام مالیات بر ارزش افزوده است

مدیر کل امور مالیاتی اصفهان اظهار داشت: یکی از کارکردهای اصلی نظام مالیات بر ارزش افزوده شفافیت در اقتصاد است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از رسانه مالیاتی ایران، مدیر کل امور مالیاتی اصفهان در نشست تخصصی بررسی وضعیت امور مالیاتی شهرستان نجف آباد گفت: نظام مالیات بر ارزش افزوده از طریق شناسایی زنجیره تولید و توزیع کالاها و ممانعت از پرداخت مالیات های مضاعف در فرایند تولید و فروش، موجب شفافیت مبادلات اقتصادی می شود.

مهدلو با بیان این که یکی از کارکردهای اصلی نظام مالیات بر ارزش افزوده شفافیت در اقتصاد است، افزود: در واقع مالیات بر ارزش افزوده ضامن اجرای عدالت و شفافیت اقتصادی است و با اجرای این قانون حقوق عامه مردم تضییع نخواهد شد و موجب شناسایی بخش پنهان اقتصاد و جلوگیری از فرار مالیاتی می شود.

مدیر کل امور مالیاتی اصفهان با اشاره به حذف شیوه تشخیص علی الراس از سال جاری، تاکید کرد: مبنای تشخیص مالیات برای عملکرد سال ۱۳۹۸ مودیان مالیاتی، اظهارنامه ارایه شده با رعایت مقررات از سوی مودی است. بنابراین از عملکرد سال ۱۳۹۸ به بعد، در صورتی که مودیان اظهارنامه مالیاتی خود را با رعایت مقررات تنظیم و در مهلت قانونی ارائه کنند، اظهارنامه آنان بدون رسیدگی مورد پذیرش قرار می گیرد .

وی همچنین با اشاره به این که اجرای دقیق ماده ۹۷ قانون مالیات های مستقیم موجب افزایش کیفیت حسابرسی مالیاتی و همچنین کاهش فرایند زمان قطعیت پرونده های مالیاتی می شود، گفت: مالیات ستانی بر مبنای داده های واقعی به دست آمده از بانک های اطلاعاتی، عملا نظام مالیاتی را به سمت شفافیت هر چه تمامتر، کاهش فرارهای مالیاتی و تحقق عدالت مالیاتی سوق می دهد .

مهدلو با تاکید بر رفع ابهامات و مشکلات مالیاتی فعالان اقتصادی و ایجاد وحدت رویه و تکریم ارباب رجوع افزود: به منظور ایجاد ساز و کار مناسب جهت بررسی فعالیت ها و بخشودگی های مالیاتی در راستای اطلاع رسانی صحیح و به موقع، اداره کل امور مالیاتی استان آماده برگزاری همایش ها و دوره های آموزشی بر اساس درخواست مودیان و کلیه فعالان اقتصادی می باشد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=24056

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها