شناسایی ۱۷ محدوده معدنی طلا در خراسان جنوبی

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: با اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در خراسان جنوبی ۱۷ محدوده جدید امیدبخش طلا در این استان شناسایی شد.

به گزارش شاخص اقتصاد به نقل از برنا، علیرضا شهیدی در آیین تکریم و معارفه سرپرست اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی با اشاره به اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در مساحت حدود ۱۵ هزار کیلومتر از وسعت این استان افزود: از این تعداد ۱۷ محدوده جدید امیدبخش طلا، ۶۰ محدوده مس، ۲۵ محدوده نیکل برای اولین بار در شرق ایران، ۹ محدوده منیزیت و ۶ محدوده سرب و روی را شناسایی کردیم.

وی گفت: به دنبال طرح تحول زمین شناسی که در استان خراسان جنوبی موفقیت آمیز انجام شد، نتایج و یافته‌های این طرح را برای استفاده حداکثری دراختیار معاونت معدنی وزارت صمت و سازمان ایمیدرو قرار دادیم.

شهیدی با بیان اینکه امیدواریم بخشی از این ۱۱۷ محدوده تبدیل به معدن شود، افزود: سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی از مهر ۱۴۰۰ در زمینه معدن فعالیت مطالعاتی را در این استان آغاز کرده است و براساس اطلاعات موجود در استان و اطلاعاتی که بعد‌ها تکمیل‌تر شد در سال‌های ۹۴ و ۹۵ بخش قابل توجهی از استان تحت مطالعات ژئوفیزیک هوابرد قرار گرفت تا اکتشاف ذخایر پنهان در استان انجام شود.

وی از خراسان جنوبی به عنوان استان معدنی با پتانسیل بسیار بالا یاد کرد و گفت: به همین خاطر در طرح اکتشافات معدنی خراسان جنوبی را انتخاب کردیم و این استان جزو محدود استان‌های ما است که هم عناصر فلزی و هم غیرفلزی و حتی ذخایره استراتژیک در آن وجود دارد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: ایران یک درصد جمعت دنیا و یک درصد خاک دنیا، ولی حدود هفت درصد موادمعدنی دنیا را دارد که یک پتانسیل بسیار بالا برای کشور است.

شهیدی اظهار امیدواری کرد تا سه سال آینده ۲۶۰ هزار کیلومتر از ذخایر مواد معدنی فلزی کشور، اکتشاف شود و به دنبال آن ذخایر استراتژیک را کشف خواهیم کرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=41786

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها