صاحبان مشاغل مشمول مالیات مقطوع تا پایان مردادماه فرصت دارند

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: صاحبان مشاغلی که شرایط بهره‌مندی از مالیات مقطوع را دارند، باید تا پایان مردادماه از طریق سایت سازمان، فرم‌های مربوطه را تکمیل کنند.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از سازمان امور مالیاتی کشور،  محمد مسیحی با اشاره به تعیین مالیات مقطوع بابت عملکرد سال ۱۳۹۸ برخی از صاحبان مشاغل گفت: طبق تفاهم سازمان امور مالیاتی کشور و اصناف کشور و طبق دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، صاحبان مشاغلی که مشمول دستورالعمل شرایط بهره‌مندی از مالیات مقطوع هستند، در صورت تکمیل و ارسال فرم مربوطه حداکثر تا پایان مرداد ماه سال ۱۳۹۹، از نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می‌شوند.

وی با بیان اینکه این گروه از صاحبان مشاغل باید بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال ۱۳۹۷ و طبق افزایش نرخ های اعلام شده در دستورالعمل مذکور نسبت به قطعی کردن مالیات خود اقدام کنند، افزود: صاحبان مشاغلی که تمایل به استفاده از شرایط دستورالعمل مذکور را دارند،  از طریق پایگاه اینترنتی tax.gov.ir و تکمیل فرم مربوطه به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کنند.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور همچنین درخصوص نرخ‌های تعیین مالیات مقطوع، توضیح داد: مالیات صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال ۱۳۹۷ برای صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، بدون افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۷ و برای صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان، با چهار درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۷ خواهد بود. همچنین صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی از ۵ میلیون تومان تا ۱۰ میلیون تومان، با هشت درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۷ است. در نهایت صاحبان مشاغل مالیاتی با میزان مالیات قطعی بیشتر از ۱۰ میلیون تومان هم با ۱۲ درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۷ باید نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کنند.

وی تاکید کرد: صاحبان مشاغلی هم که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یک جا تا پایان مرداد ماه ندارند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا پنج ماه به صورت مساوی تقسیط می‌شود و عدم پرداخت به موقع مالیات یا اقساط در سررسیدهای مقرر، مشمول جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم خواهد بود.

مسیحی همچنین خاطرنشان کرد: اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل که مطابق قانون می‌باید تا ۳۱ خرداد ماه هر سال نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کنند، امسال با توجه به شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا و تاثیری که این معضل بر کسب و کار و مشاغل کشور داشته است، براساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا و شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، تا ۳۱ مردادماه فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال و مالیات خود را نیز به صورت الکترونیکی پرداخت کنند.

فعالان اقتصادی در صورت عدم ارایه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی، علاوه بر محرومیت از تسهیلات و معافیت مالیاتی، مشمول جرایم قانونی غیرقابل بخشش خواهند شد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=22766

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها