طغیانی:تنگناهای ارزی بهانه‌ سودجویان برای گرانی کالاهای اساسی

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی که در تأمین ارز دچار مشکل می‌شویم در بازار بهانه کافی به وجود می‌آید تا افرادی که در بحث تأمین و عمده فروشی هستند، از این وضعیت سوءاستفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد،مهدی طغیانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به گرانی کالاهای اساسی اظهار داشت: بخشی از این گرانی‌ها به تنگناها و مضایق ارزی کشور باز می‌گردد، زمانی که در تأمین ارز دچار مشکل می‌شویم در بازار بهانه کافی به وجود می‌آید تا افرادی که در بحث تأمین و عمده فروشی هستند، از این وضعیت سوءاستفاده کنند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: در تأمین و رساندن کالا به دست مصرف‌کننده چه در بخش تولید و چه در بخش مصرف مشکلات جدی داریم به دلیل این‎‌که فرایندهای تأمین کالاها بعضاً شفاف نیست و سوءاستفاده‌هایی می‌شود، مسوولیت اصلی تأمین کالاهای اساسی با بازرگانی داخلی وزارت صمت و در بخش کالاهای کشاوری با وزارت جهاد کشاورزی است، بازارهای این دو وزارت باید با ثبات باشد.

وی با بیان این‌که حدود دو سال است که تنظیم بازار را از وزارت جهاد گرفتند و به وزارت صمت دادند که مشکل را حل نکرد و مسأله تنظیم بازار درست نشد، گفت: باید با تلاش بیشتر در مجموعه دولت به ویژه وزارت صمت این مشکلات حل شود، نمایندگان مجلس هم پیگیر هستند اما مساله اجرایی است و نیاز قانونی نیست که مجلس بخواهد ورود کند، وظیفه مجلس نظارت و پیگیری امور و دفاع از حقوق مردم است.

طغیانی با اشاره به بازگشت ارزهای صادراتی عنوان کرد: بخشی از این ارزها با ضرب‌العجل دولت برگشت داده شد، اما برخی به دلیل مشکلاتی که در تبدیل و تهاتر ارز واردات و صادرات داشته، هنوز بازنگشته و برخی دیگر به دلیل این‌که کارت‌های استفاده شده یک بار مصرف بوده و اساساً این افراد واردکننده به معنای رسمی نبودند، سوءاستفاده کردند و ارزهایی که از این محل تعهد شده، بازنگشته است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با تغییر سیاستی که در چند روز اخیر اتفاق افتاد و برای کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف و یا برای کسانی که برای اولین بار اقدام به صادرات می‌کنند یک سقف ۵۰۰ هزار دلاری تعیین شد که جلوی این وضعیت را تا حدی می‌گیرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=22619

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها