ظرفیت صادرات ۱.۵ میلیارد دلار اقلام بهداشتی در سال ۹۹

 رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ایران می تواند  صادرات اقلام بهداشتی را  به یک میلیارد تا یک و نیم میلیارد دلار در سال ۹۹ برساند.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در چهاردهمین جلسه کارگروه توسعه صادرات اظهار داشت: البته این روند صادرات با لحاظ کردن تامین به موقع نیاز داخلی و ذخیره سازی مناسب برای این اقلام در ایام بحران است؛ اما مازاد با کسب اجازه از وزارت امور خارجه و موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر خواهد شد و همه ملاحظات لحاظ می شود .

وی در خصوص میزان صادرات اقلام بهداشتی که در سال ۹۸ به ۴۱۰ میلیون دلار رسیده است، گفت: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته و هماهنگی های به عمل آمده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران با وزارت امور خارجه و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بخشی از اقلام مازاد تولیدی در حوزه بهداشتی، به کشورهای همسایه و هدف صادراتی صادر می شود .

زادبوم اظهار داشت: در خصوص برگزاری رویدادهای تجاری همانند نمایشگاههای بین المللی، بحث های زیادی صورت گرفته است که بر این اساس با توجه به اینکه از اواخر بهمن با شیوع کرونا، نمایشگاهها تعطیل شده اند و هنوز هم این تعطیلی ادامه دارد و پیش بینی می شود که تا انتهای ماه مبارک رمضان نیز این وضعیت ادامه داشته باشد، اما تلاش داریم تا به صورت مجازی یا با رعایت پروتکل های بهداشتی هیچ رویداد تجاری را تعطیل نکنیم.

به گفته زادبوم، رفع تعهد ارزی نیز در سال ۹۸ مطابق با جلسات متعدد کارشناسی با حضور سازمان توسعه تجارت ایران، کنفدراسیون صادرات ایران، گمرک ایران و بانک مرکزی، همانند سال ۹۷ خواهد بود و آخرین مهلت بازگشت ارز صادراتی سال ۹۸ نیز در آخر تیرماه سال ۹۹ خواهد بود.

وی عنوان کرد: در مورد رفع تعهدات ارزی سال ۹۹ نیز تصمیم گیری در کمیته ماده ۲ با حضور وزرای عضو و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران صورت خواهد گرفت؛ این در حالی است که جلسات متعددی نیز در این رابطه با نظر اتاق بازرگانی ایران، کنفدراسیون صادرات ایران، سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد، گمرک و بانک مرکزی صورت گرفته است و هفته گذشته نیز جمع بندی این نظرات، از سوی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به رییس کل بانک مرکزی اعلام شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، آخرین مهلت برای بازگشت ارز صادرات سال ۹۸، آخر تیرماه سال ۹۹ خواهد بود و در این تاریخ دفاتر امور مالیاتی بسته می شود و امکان استردادمالیات بر ارزش افزوده آن دسته از صادرکنندگانی که ارز خود را به کشور بازنگردانده اند، وجود نخواهد داشت.

زادبوم گفت: مرزهای کشور با افغانستان، ارمنستان و آذربایجان باز است، ضمن اینکه ارسال محموله های تجاری به صورت ریلی به ترکیه نیز باز است و در حال رایزنی برای بازگشایی به صورت جاده ای هستیم.

وی افزود: همچنین مرز پاکستان و ترکمنستان نیز بسته بوده و در عراق نیز، مرزهای کردستان عراق به روی محموله های صادراتی باز است؛ بنابراین باید رایزنی ها را منسجم کرد تا همه پایانه های مرزی به روی صادرات ایران باز باشد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=21087

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها