فراخوان ثبت‌نام حضور در اتاق فکر عربستان

فریال مستوفی، رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران با اعلام اهداف تشکیل اتاق فکر عربستان از همه فعالان اقتصادی، اعضای اتاق‌های بازرگانی و متخصصان و تحلیلگران اقتصادی که در موضوع توسعه روابط اقتصادی ایران و عربستان صاحب‌نظر هستند، دعوت کرد تا در اتاق فکر تشکیل شده در اتاق بازرگانی تهران، عضو شوند.

رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران از فعالان اقتصادی و اعضای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور، مدیران و کارشناسان شرکت‌ها، دانشگاهیان و متخصصان اندیشکده‌های اقتصادی و سیاستگذاری، کارشناسان و متخصصان وزارتخانه‌ها و نهادهای سیاستگذار و متولیان و خبرگان سازمان‌های اقتصادی استان‌ها برای عضویت در اتاق فکر عربستان دعوت کرد.

فریال مستوفی با اشاره به برگزاری رویداد همکاری‌های اقتصادی ایران و عربستان که با استقبال بیش از ۲۷۰ نفر از فعالان اقتصادی و کارشناسان و متخصصان در ماه گذشته در اتاق تهران برگزار شد، خاطرنشان ساخت که دیدگاه‌های مختلفی در مورد آینده این روابط مطرح است و سناریوهای مختلفی نیز پیش‌بینی می‌شود اما خواسته بخش خصوصی همکاری پایدار و بلندمدت با همه کشورها از جمله عربستان سعودی است.

او افزود: عربستان با حفظ روابط خود با کشورهای غربی و دیگر کشورهای توسعه‌یافته به دنبال ایفای نقش محوری در ابرپروژه کمربند -راه چین در جهان عرب و منطقه است. هم‌چنین دامنه همکاری‌های دو کشور چین و عربستان روز به روز گسترده‌تر می‌شود. هر چقدر روابط ما با دنیا بیشتر و دوستانه‌تر باشد، منافع اقتصادی آن برای کشور بیشتر خواهد بود و دیپلماسی خارجی ما هم باید در راستای منافع اقتصادی باشد.

این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اهمیت موضوع سرمایه‌گذاری عنوان کرد که بر اساس گزارش سرمایه‌گذاری جهانی آنکتاد، عربستان در سال ۲۰۲۲  حدود ۷.۹ و سال قبل از آن ۱۹.۳ میلیارد دلار سرمایه مستقیم خارجی کرده جذب و ۱۸.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ و ۲۳.۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ در خارج از عربستان سرمایه‌گذاری مستقیم کرده است. او ادامه داد: عربستان هدفگذاری کرده است تا در سال ۲۰۳۰ به رقم ۱۰۳ میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ۴۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری داخلی دست یابد. آنها سازمان سرمایه‌گذاری عمومی عربستان را به سطح وزارت سرمایه‌گذاری ارتقا داده‌اند که نشان از اهمیت سرمایه‌گذاری برای آنها در سال‌های پیش رو است. سرمایه‌گذاری برای کشور ما نیز موضوع مهم و حیاتی است. با توجه به روند نزولی تشکیل سرمایه ثابت در دهه گذشته، سرمایه‌گذاری موضوعی بسیار کلیدی است که نه‌تنها باید برای آن وزارتخانه داشت بلکه باید فراتر از سطح وزارتخانه به آن پرداخته شود و به دنبال راهکارهای واقعی بود.

مستوفی گفت: کشور ما نیازمند ورود سرمایه خارجی است. ولی قبل از آن نیازمند حفظ و نگهداشت سرمایه‌های داخلی هستیم. برای سرمایه‌گذاری و تشکیل سرمایه نیازمند یک سری از پیش نیازها هستیم که مهترین آن امنیت سرمایه‌گذاری و پیش‌بینی نسبت به آینده است. اقتصاد عربستان همانند کشور ما عمدتاً دولتی است. اما عربستان به دنبال کاهش وابستگی به نفت، توسعه منابع درآمدی جایگزین و افزایش سهم بخش خصوصی از فعالیت‌های اقتصادی است . افزایش سهم بخش خصوصی از ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی به ۶۵ درصد و افزایش سهم شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) از ۲۰ درصد به ۳۵ درصد و افزایش سهم صادرات غیرنفتی از ۱۶ درصد به ۵۰ درصد از جمله اهداف آنهاست.

رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران افزود: عربستان همچنین اتصال به زنجیره‌های جهانی ارزش را مورد توجه قرار داده است؛ مقوله‌ای که ما از آن غفلت کرده‌ایم و توجه چندانی نسبت به این موضوع در کشور نشده است. این موضوع مهمی است که باید در برنامه‌ریزی‌های آینده بدان توجه شود و ما آن را در اتاق فکر عربستان به عنوان یکی از محورهای اصلی مورد توجه قرار خواهیم داد.

فریال مستوفی هدف تشکیل اتاق فکر عربستان را در راستای زیرساخت‌سازی همکاری‌های اقتصادی ایران و عربستان به ویژه بخش خصوصی کشور دانست و گفت: در این اتاق فکر با شناسایی و بررسی توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها، مسائل و نیازمندی‌ها در بخش خصوصی، به دنبال ایجاد بسترهای لازم برای همکاری در قالب تجارت، سرمایه‌گذاری و مشارکت در زنجیره‌های ارزش هستیم.

وی افزود: برای همکاری‌های بین‌المللی یکی از موضوعات مهم آموزش و ظرفیت‌سازی است. بنابراین، پیش‌بینی‌هایی برای برنامه‌های آموزشی در اتاق فکر انجام شده است و از ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی استفاده خواهد شد تا فعالان اقتصادی و شرکت‌های توانمند ایرانی بتوانند پرقدرت در این عرصه حاضر شوند.

مستوفی با اشاره به محوریت زنجیره ارزش در چارچوب برنامه‌های کارگروه‌های اتاق فکر افزود خروجی اتاق فکر در قالب نقشه راه و الزامات همکاری با عربستان و همچنین راهنماهای تجارت و سرمایه‌گذاری در اختیار فعالان اقتصادی و مسئولان قرار خواهد گرفت.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=41299

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها