فراخوان فعالان معدنی اصفهان برای تشکیل کنسرسیوم سنگ تزیینی

رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان تلاش برای اجرایی شدن کنسرسیوم سنگ های تزئینی و تشکیل کنسرسیوم معادن سنگ آهن را از جمله خواسته های فعالان بخش معدن اصفهان بیان کرد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد،مجتبی کاروان در پنجمین جلسه کمیسیون معادن  اتاق بازرگانی اصفهان  توجه نکردن به  برندینگ  در بخش سنگ را مهم ترین مشکل این بخش  دانست و گفت: در صورت ایجاد شرکتی برای تجمیع ظرفیت های موجود و عملیاتی شدن تجارت خارجی بسیاری از مشکلات این حوزه رفع خواهد شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بخش سنگ تزئینی بین ۱ تا ۵ میلیارد دلار می تواند ارزآوری داشته باشد، افزود: دولت برای تحقق این امر باید با بخش خصوصی در این زمینه تعامل کند.

احمدرضا بصیری، مسوول کمیته سنگ های تزیینی و مشاور کمیسیون معادن محور فعالیت کمیسیون مذکور در سال جدید را انتخاب یک متولی دقیق و ایجاد نظم و انضباط در صنعت سنگ بیان کرد و از روند انعقاد تفاهم نامه ای در این زمینه با ایمیدرو در حوزه صنعت سنگ ساختمانی سخن گفت.

وی تهیه طرح جامع سنگ تزیینی و راستی آزمایی آمارها در این حوزه، انعقاد قرارداد با صندوق بیمه سرمایه گذاری معادن با هدف نوسازی ناوگان ماشین آلات معادن، طرح حمایت از پژوهش های دانشگاهی در حوزه سنگ ساختمانی و حمایت از صادرات سنگ های تزیینی در اصفهان را از جمله اقدامات انجام شده و توافق اتاق بازرگانی اصفهان با ایمیدرو عنوان کرد.

همچنین حسام الدین فرهادی نسب، مشاور کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان خواستار نهایت بهره برداری از فرصت به وجود آمده توسط واحدهای سنگی اصفهان به منظور تشکیل کنسرسیوم سنگ کشور و تشکیل شرکت توسعه صادرات در این زمینه شد.

 وی افزود: دولت مطابق قانون موظف است شرایط ورود ماشین آلات معدنی را برای تولید کنندگان فراهم کند و اتاق بازرگانی اصفهان ساز و کار تسهیل این امر را برای معدن داران فراهم کرد اما متاسفانه این امر از سوی فعالان معدنی مورد استقبال قرار نگرفت.

فرهادی از برگزاری جلساتی با مسوولین فولاد و ذوب آهن به منظور تامین زنجیره فولاد در ماه های اخیر خبر داد و تاکید کرد: وظیفه اتاق بازرگانی سیاستگذاری و تسهیل بوده و لازم است معادن از فرصت های به وجود آمده استفاده نمایند.

مهدی کرباسی عضو کمیسیون در این جلسه گفت: تجربه سالیان گذشته در امر صادرات نشان می دهد که دستیابی به بازارهای اروپایی با این طرح امکان پذیر است و آمادگی کامل صنف را در این ارتباط اعلام نمود.

علیرضا عقیلی عضو کمیسیون نیز خواستار استفاده از مدل های برتر خارجی برای استفاده در کنسرسیوم صادراتی سنگ شد.

شایان ذکر است تعیین مجموعه ای به عنوان متولی واردات ماشین آلات معدنی و ارایه تسهیلاتی از سوی دولت به واحدهای معدنی در این زمینه و تدوین نرخ نامه فراورده های معدنی برای برنامه ریزی مشخص در حوزه صادرات از جمله پیشنهادات مطرح شده توسط  اعضاء کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان در راستای کمک به رفع مشکلات معادن استان بود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=21985

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها