فعال اقتصادی: واردات کالا با استفاده از ارز متقاضی باید کنترل شده باشد

فعال اقتصادی و عضو شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان گفت: اجرای طرح آزادسازی واردات در قبال صادرات، استفاده از ارز متقاضی و واردات کالا باید کنترل شده و سیستمی باشد تا مانع از هرگونه قاچاق کالا شود.

مجتبی ملااحمدی در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه خبری شاخص اقتصاد افزود: موضوع استفاده از ارز متقاضی در شرایط تحریم ها که نیاز به واردات کالا داریم، خدمت بزرگی به کشور و مردم است تا هر ایرانی کالایی را بدون دغدغه و حتی موانع گمرکی وارد کند.

وی تاکید کرد: مساله واردات کالا باید کنترل شده و به گونه ای نباشد که هرکس هر جوری که خواست کالا وارد کند، چه بسا ممکن است با مشکلات دیگری مواجه شویم که به صلاح کشور نیست.

مدیرعامل سپاهان الیاف اسپادانا تصریح کرد: واردات کالا اگر با نظارت وزارت صمت و بانک مرکزی باشد و امکان تولید آن در داخل نباشد، خوب است زیرا استفاده از ارز متقاضی برای خارج از مرزهاست و این روش مانع از قاچاق کالا می شود.

وی تاکید کرد: ارزهایی که صادرکننده برای واردات کالا خارج کرده و ارزهای خردی که توسط دیگر افراد بدون منشاء صادرکننده در آن سوی مرزها قرار دارد، قابلیت آن را دارد تا بتوان از این منابع برای واردات کالا استفاده کرد.

ملااحمدی، اجرای طرح استفاده از ارز متقاضی را تسهیل کننده منابع بلااستفاده ای دانست که فعالان اقتصادی، خارج از پروتکل ها می توانند کالا وارد کنند.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته (شنبه) در جلسه کمیته پایش تراز تجاری از آغاز ثبت سفارش ارز متقاضی در هفته جاری خبر داد و اعلام کرد: واردات کالا توسط کسانی که ارز در خارج از کشور دارند، مجاز خواهد شد.

علیرضا رزم‌حسینی افزود: صادرکنندگانی که از سال ۱۳۹۸ به بعد تعهد ارزی داشته‌اند، می‌توانند مجوز واردات از محل تعهدات صادراتی خود بگیرند و کالاهای با اولویت وزارت صنعت را وارد کنند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=24416

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها