قالیباف: آدرس غلط به مردم ندهید، گرانی ها به پاستور و بهارستان ربط دارد نه میشیگان و جورجیا

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیمات ما در حوزۀ مسکن،  بورس، ترخیص کالاهای اساسی از گمرک، سیاست‌های پولی و بانکی، نظام بودجه ریزی، اختصاصِ ارز ترجیحی، سوداگری‌ها در بازار ارز، طلا و خودرو، بی تفاوتی نسبت به گرانی  ها و رها کردن بازار و بی توجهی به تولید ملی، به پاستور و بهارستان و باب همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا. پس به مردم آدرس غلط ندهید.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد از خبرگزاری خانه ملت، محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز یکشنبه خود در نطق پیش از دستور جلسه افزود: مهم‌ترین ریشه مشکلات کشور سوء مدیریت، استفاده نکردن از ظرفیت‌های عظیم داخلی ، دست روی دست گذاشتن و ناهماهنگی میان نهادهای سیاستگذار و مجریست و همین سوءمدیریت هاست که باعث عدم برقراریِ ارتباطِ مناسب تجاری با کشورهای همسایه و منطقه و کشورهای مهم دنیا مخصوصا کشورهای آسیا واوراسیا شده است.

وی گفت: بدیهی است که لغو تحریم‌ها باید یکی از اهداف در سیاست خارجی باشد اما واقع‌بینی حکم می‌کند که  لغو تحریم‌ها بدون فرصت‌سازی و تولید قدرت ساده اندیشانه است و تنها راه برداشته شدنِ فشارِ تحریم ها از دوشِ مردم و ناامید کردنِ دشمن از فشارِ حداکثری این است که ایران و تک تک مردم ایران مخصوصا طبقه مستضعف و متوسط را قوی کنیم لذا اگر و تنها اگر اقتصاد داخلی رونق گیرد، چرخِ تولید و اشتغال را به حرکت درآوریم و معیشت و رفاه را برای مردم ایجاد کنیم، دشمن را از فشارِ بیشتر ناامید خواهیم کرد.

قالیباف ادامه داد: در این راه، هر سیگنالی که تصویرِ ضعف و نیاز به خارج را به دشمن بدهد، فرصت‌سوزی است بنابراین مجلسِ شورای اسلامی معتقد است باید با تغییر برآوردِ آمریکا، فشار تحریمی و اقتصادی بر ایران را برای آنان هزینه زا کرد.

وی با تاکید بر اینکه مشخص است که رئیس جمهور جدید آمریکا، ادعا می‌کند سیاست‌ها و روش‌های متفاوتی نسبت به فرد قبلی دارد، گفت: همین تمایز، سیاست های متفاوتی را در چهار سال پیش رو در آن کشور رقم خواهد زد. یکسان دانستن جزء به جزء این دو فرد، موافق تجربۀ ما نیست ولی آنچه در عمل تفاوت را مشخص می‌سازد دیگر لفاظی و ادعاهای بیهوده نیست. ما ضمن قائل بودن به این تفاوت، باور داریم که فردِ جدیدِ مستقر در کاخ سفید نیز اهدافی مشخص و روشن دارد و سیاست‌های او پیش از این نیز اجرایی شده است.

رئیس قوه مقننه با یادآوری اینکه درست است که بایدن با ترامپ فرق‌ دارد اما مهم این است که بدانیم بایدن در بهترین حالت با اوبامایی که طراح تحریم‌های به اصطلاح فلج‌کننده و اولین ناقض تعهدات آمریکا است، تفاوتی ندارد، تصریح کرد: بایدن نفرِ دومِ دولتِ اوباما و تنظیم‌کننده‌‌ اصولِ سیاست خارجی آن دولت بود و تیم کارشناسی و تصمیم ساز او عمدتا همان تیم دولت اوباماست و مردم ایران فراموش نکرده اند که دولت اوباما – بایدن چگونه با ایجاد ساختارهایی پیچیده، برای وضعِ تحریم های فلج کننده اقدام کردند و سخت‌ترین فشارهای تحریمی را بر مردم ایران  وارد آوردند وهنگامی که از به نتیجه رسیدن این تحریم های فلج کننده شکست خوردند و مجبور شدند وعدۀ رفع تحریم ها را بدهند، نسبت به اجرای آن بدعهدی کردند و با ایجاد «ترس تحریمی» تحریم ها را در عمل، اعمال و ساختارِ تحریم ها را حفظ کردند و ترامپ بر مبنای همان ساختار تحریمی بود که توانست فشارها را بیشتر کند و آن چیزی را درو کرد که اوباما و بایدن کاشتند.

وی افزود: هنوز سوابقِ بدعهدی و جوابِ منفیِ صریحِ دولت اوباما – بایدن به تلاش شرکت های اروپایی برای گرفتنِ تضمینی مکتوب برای  تجارت با ایران در کارنامه آن ها وجود دارد و هنوز فراموش نکرده ایم که جان کری پس از این جواب منفی با فریبکاری دلیلِ عدمِ رفعِ عملی تحریم ها را ، تصمیمِ شرکت های اروپایی اعلام کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم ایران فراموش نکرده اند دولت اوباما – بایدن فقط به شرکت‌هایی اجازه فعالیت در اقتصاد ایران را داد که منافعِ اقتصادی آنها را تامین می‌کرد و شرکت‌هایی که می‌توانستند در حل مسائل ساختاری اقتصاد ایران، موثر باشند، امکان فعالیت پیدا نکردند.

وی با تاکید بر اینکه مواضع رسمی شخص بایدن و مشاورانش تصریح دارد که قرار نیست آنها فشار را از سر مردم ایران بردارند، یادآور شد: بلکه آنها تصمیم دارند فشار حداکثری ترامپ را به فشار هوشمند علیه مردم ایران تبدیل کنند یعنی با گشایش‌های اندک و اغواکننده اجازه ی رهاشدن از اقتصاد وابسته را به کشور ما نداده و معیشت مردم ما را گروگان خود نگه داشته تا بتوانند هرجا که می‌خواهند هوشمندانه فشار بیاورند و از ما امتیازهای سنگین بگیرند.

برای ما امضای بایدن هم تضمین نیست

قالیباف افزود: همین سابقه بد و مواضعِ صریحِ بایدن و مشاورانش، به ما نشان داده، که برای ما امضای بایدن هم تضمین نیست برای ما فقط اقدامات عملی دولت بایدن شرط است، و درصورتی‌که عادی شدن فرایندِ فروشِ نفت، فعالیت های بانکی و تجارت شرکت های ایرانی با دنیا را در عمل مشاهده کنیم به آن رویِ خوش نشان می دهیم، گرچه به آن خوشبین نیستیم.

بایدن باید خسارات چندساله مردم ایران را از انجام ندادن تعهدات دولت آمریکا جبران کند

رئیس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران طبقِ گزارش‌هایِ مکرر آژانس انرژی اتمی تمام تعهدات خود را به طور کامل اجرا کرد بنابراین اگر بایدن واقعا معتقد به توافقی است که به عنوان نفر دوم  دولت قبل با ایران امضا کرده، باید بدون پیش شرط تعهدات عمل نشده را اجرا و خسارات چندساله مردم ایران را از انجام ندادن تعهدات دولت آمریکا جبران کند تا همانطور که رهبر حکیم انقلاب در شهریور ماه ۱۳۹۸ سیاستِ عقلانی و اصولیِ ایران را تبیین کردند، بتواند در قالب کشورهای عضو توافقنامه ۵+۱ با ایران تعامل کند.

مردم ایران راه خود را پیدا کرده اند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس جمهور جدید آمریکا باید بداند که مردم ایران راه خود را پیدا کرده اند، گفت: مردم تصمیم دارند با تقویت مولفه‌های قدرت در اقتصاد، رفاه و امنیت و ایجاد فرصت های راهبردی،  هر فشار موثری  را بر ایران ناممکن و هزینه زا کنند؛ مردم ایران با هوشمندی کامل، فقط به تصمیمات توجه می کنند نه به تبلیغات و فقط منتظر عمل  هستند نه حرف و  متناسب با آن پاسخ مقتضی بر اساس منافع ملی خواهند داد.

لغو تحریم ها بدون فرصت سازی و تولید قدرت، ساده اندیشی است

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه زندگی و معیشت مردم را نمی‌توان و نباید به پیروزی یا شکستِ کسی در کاخ سفید گره زد، گفت: این تصمیماتِ ماست که مستقل از این رفتن‌ها و آمدن‌ها، پایه‌های اصلیِ اقتصادِ ما را می‌سازد و قدرتِ ما را در این عرصه مشخص می‌کند. باور کنیم؛ کسی که واگن خود را به لوکوموتیو دیگران ببندد باید منتظر بنشیند تا با آنچه در اختیارش نیست شادی کند یا عزا بگیرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=24730

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها