مدیر مرکز حقوقی اتاق ایران:ادبیات حقوقی متناسب رشد کسب و کار دانش بنیان ها،رشد نکرده است

مدیر مرکز حقوقی اتاق ایران  با بیان اینکه کسب و کار دانش بنیان حوزه ای رو به توسعه با رشد غیر متعارف و عطشی بالا در جامعه تجاری و اقتصادی ایران است، افزود: این در حالی است که ادبیات حقوقی این حوزه از این رشد عقب مانده است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد،سهیل مهرآمیز در نشست بایسته های حقوقی قراردادهای کسب و کار دانش بنیان در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان تصریح کرد:حوزه دانش بنیان پاسخی به ذات غریزه بشری برای آسایش بیشتر در زندگی و فرایند سرعت در تجارت و حوزه ای برای هم سو شدن با مولفه های اقتصاد جهانی است و محاسبه ریسک در این نوع کسب و کارها دارای پیچیدگی زیادی است.

وی عدم فهم مشترک بین صاحبان ایده و سرمایه گذار را مهم ترین چالش کسب و کارهای دانش بنیان دانست و بر لزوم توجه صاحبان این نوع کسب و کارها به مدیریت روابط با سرمایه گذار تاکید کرد.

مهرآمیز همچنین بر فراهم کردن چارچوب کلی در قوانین دانش بنیان تاکید و تصریح کرد: مقررات گذاری و ایجاد یک نظام حقوقی در این نوع فعالیت ها در کاهش اختلافات احتمالی بسیار تاثیرگذار است.

وی عدم رعایت چارچوب حاکمیت اراده در کسب و کارها بویژه کسب و کارهای دانش بنیان را خطر ساز دانست و افزود: عدم تسلط مشاوران حقوقی در قراردادهای دانش بنیان و انتخاب مدل های بعضا اشتباه استارتاپ ها را دچار مشکلاتی کرده است.

مدیر مرکز حقوقی اتاق ایران با بیان اینکه سرقت ایده یکی از مهم ترین چالش های تجاری سازی ایده در کسب و کارهای دانش بنیان است، انعقاد قرارداد عدم افشا در این زمینه و در نظر گرفتن ضمانت اجرای نقدی در صورت تخلف را در رفع این مشکل مهم ارزیابی کرد.

 مهرآمیز در ادامه قرارداد سرمایه گذاری، خرید سهام، قرارداد سهامداران، قرارداد سهام تشویقی و اختیار مطالبه را از انواع قراردادهای رایج درحوزه کسب و کارهای نو بیان و به ارایه توضیحاتی در هریک از این موارد پرداخت.

وی شرط محرمانگی، شرط عدم رقابت، شروط مربوط به نیروی انسانی، شرط تعهد به خدمت و حل و فصل اختلاف را از مهم ترین شروط قراردادهای دانش بنیان دانست.

 نشست بایسته های حقوقی قراردادهای کسب و کار دانش بنیان که به همت کمیسیون حقوقی و پارلمانی اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=20212

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها