مرکز آمار ایران اعلام کرد: افزایش ۵۸ درصدی ارزش افزوده و ۴ درصدی اشتغال در معادن

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نتایج طرح آمارگیری از معادن در حال بهره‌برداری کشور، حاکی از افزایش ۵۸ درصدی ارزش افزوده و ۴ درصدی اشتغال در معادن طی سال ۹۷ است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس سی و هفتمین طرح آمارگیری مرکز آمار ایران از معادن در حال بهر‌برداری کشور در سال ۹۸، از ۵٠٨۶ معدن مراجعه شده، ۴۹۱۶ معدن طی سال ۹۷ در حال بهره برداری بوده است.

طی سال ۹۷، تعداد شاغلان معادن درحال بهره‌برداری کشور ۹۹ هزار و ۷۳۴ نفر بوده که نسبت به سال قبل، ۴,١ درصد (٣٩٠٣ نفر) افزایش داشته است.

ایجاد حدود ۳۰۸ هزار میلیارد ریال ارزش افزوده

بنا به این گزارش، در سال ٩٧ معادن در حال بهره‌برداری کشور ، ۳۰۷ هزار و ۹۸۸ میلیارد ریال ارزش افزوده ایجاد کرده‌اند که نسبت به سال قبل ۵٧,٨ درصد افزایش نشان می‌دهد.

از این رقم، ۲۲۶ هزار و ۲۵۹ میلیارد ریال (٧٣.۵ درصد) توسط بخش عمومی و ۸۱ هزار و ۷۲۹ میلیارد ریال (٢۶.۵ درصد) توسط بخش خصوصی محقق شده است.

استان های کرمان، یزد و آذربایجان شرقی به ترتیب با ۱۵۰ هزار و ۶۵۱، ۵۸ هزار و ۲۳۳ و ۴۳ هزار و ۱۷۴ میلیارد ریال، بیشترین ارزش افزوده را داشته‌اند.

افزایش وزنی و ارزشی تولید در سال ۹۷

در سال ۹۷، حدود ۳۶۱ میلیون و ۳۶۸ هزار تن مواد معدنی به ارزش ۳۹۴ هزار و ۵۲۵ میلیارد ریال تولید شده که نسبت به سال قبل از نظر مقدار ١۶٢ هزار تن و از نظر ارزش ۱۴۴ هزار و ۴۰ میلیارد ریال، به ترتیب معادل ٠,٠۴ درصد و ۵٧.۵ درصد افزایش داشته است.

سرمایه گذاری حدود ۱۹.۵ هزار میلیارد ریالی

در سال ٩٧، ارزش سرمایه‌گذاری معادن در حال بهره‌برداری کشور، ۱۹ هزار و ۴۷۶ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال قبل ١٠,٢ درصد کاهش داشته است.

از این میزان، سهم بخش عمومی با ۱۱ هزار و ۵۲۹ میلیارد ریال، (۵٩.٢ درصد) و سهم بخش خصوصی با ۷ هزار و ۹۴۷ میلیارد ریال (۴٠.٨درصد) بوده است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=20614

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها